USD (Alış - Satış) : 6,31 - 6,32 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

3 Lira reçete parası

Sağlık harcamalarını kısmak için yeni bir uygulamaya gidiliyor. Muayeneler reçeteli ve reçetesiz olarak ayrılacak. İlaç yazdıran hasta 3 Lira katılım payı ödeyecek. Gereksiz ilaç yazımının önüne geçilmesi amacıyla geçilen uygulama 1 Ekim 2009'dan itibaren diş ve diğer ayaktan tedavilerde başlayacak.

Sağlık / 18 Eylül 2009 Cuma 10:51
3 Lira reçete parası

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ' ın aç ; ıkladığı Orta Vadeli Ekonomik Program ' da ö ; ngö ; rü ; len sosyal gü ; venlik aç ; ığının azaltılmasıyla ilgili ilk somut adım atıldı . Katlanarak artan ilaç ; giderlerinin ö ; nü ; ne geç ; mek iç ; in artık reç ; ete başına hastadan 3 Lira alınacak . Doktora ilaç ; yazdırmadan muayene olan hastalar ise bu parayı ö ; demeyecek .

KATILIM PAYI YENİDEN : 2 , 8 VE 15 TL

Bü ; tç ; eye ö ; nemli yü ; k getiren sağlık giderlerinin azaltılması maksadıyla konulan ancak Danıştay ' ın kaldırdığı muayene katılım payları da yeniden getiriliyor . Daha ö ; nce sağlık ocakları ve aile hekimlerinin muayenesinde alınmayan katılım payı artık 2 Lira olarak vatandaştan tahsil edilmeye başlanacak . Devlet ve ü ; niversite hastanelerinde hastalar 8 Lira tedavi katılım ü ; creti ö ; deyecek . Danıştay ' ın iptal ettiği 10 Lira ' lık ö ; zel hastanede muayene katılım payı ise 15 Lira ' ya ç ; ıkarıldı . Hastalar ilaç ; yazdırmamaları halinde sağlık ocakları ve aile hekimlerine herhangi bir ü ; cret ö ; demezken , yine reç ; ete yazdırmazlarsa devlet ve ü ; niversite hastanelerine 5 , ö ; zel sağlık kuruluşlarına 12 Lira verecek .

Orta Vadeli Program tanıtımında katılım paylarıyla ilgili soruya Ç ; alışma ve Sosyal Gü ; venlik Bakanı Ö ; mer Dinç ; er , katkı paylarının arttırılmasından ziyade talebin dengeleneceğine işaret etmişti . 1 . basamakta maliyetlerin dü ; şü ; k olduğunu kaydeden Dinç ; er , ö ; nemli rahatsızlık taşımayanların sağlık ocakları ve aile hekimlerinde muayene olmalarını sağlayacak sistemi getireceklerini ifade etmişti . Dinç ; er , ' Grip olmuş ü ; şü ; tmü ; ş hastanın hastaneye gitmesi bü ; yü ; k maliyet oluşturuyor . 1 . basamak sağlık kuruluşunda 15-20 Lira arasında Devlet hastanesinde bu rakam 30 Lira ' ya yü ; kseliyor . Ü ; niversitede 45 Lira ' ya ç ; ıkıyor . Dengelemeler yaparak bu maliyetleri kısacağız ' dedi .

BaşbakanAli BabacanDanıştayYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı