USD (Alış - Satış) : 3,90 - 3,91 EURO (Alış - Satış) : 4,81 - 4,82

Okul çantası alırken dikkat

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte milyonlarca öğrenci ders başı yapacak. Çocukları okul yolunda yoracak en önemli faktörü sırt çantaları oluşturuyor.

Eğitim / 16 Eylül 2009 Çarşamba 12:58
Okul çantası alırken dikkat

  Ağır ve uygun olmayan pozisyonda taşınan ç ; antaların sırt ağrısı riski taşıdığını belirten uzmanlar , anne ve babaların ç ; ocuğunun boyuna ve ağırlığına gö ; re ç ; anta seç ; imi yapmaları gerektiğini vurguladı .

Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bö ; lü ; mü ; Şefi Dr . Ö ; nder Ç ; erezci , okul ç ; ağındaki ç ; ocukların ve genç ; lere erken dö ; nemlerden itibaren bel ağrısından korunmaları konusunda gerekli eğitimlerin verilmesi ve ergonomik olarak doğru ekipmanların seç ; ilmesi gerektiğini sö ; yledi . Sırt ç ; antasının ö ; ğrencilerin omurgalarına yü ; klendiğini belirten Ç ; erezci , ' Ağır sırt ç ; antası taşımak , okul ç ; ocuklarının gelişmekte olan eklem , kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir . Bozuk yü ; rü ; yü ; ş , kö ; tü ; postü ; r ve hatta ciddi kronik bel ağrılarına yol aç ; abilir . Bu nedenle ç ; ocukların taşıdıkları sırt ç ; antalarının ağırlıklarının hesaplanması ve gereğinden fazla yü ; klenmemeleri ö ; nem kazanmaktadır . ' ifadelerini kullandı . Kö ; tü ; duruş , bilgisayar karşısında yanlış oturma , okul sıralarının uygun olmaması gibi etkenlerin de ç ; ocuklardaki bel ağrısına neden olan faktö ; rler olduğunu sö ; yleyen Ç ; erezci , ' Ancak sırt ç ; antası da tek başına doğrudan duruş şeklini bozarak sırt ağrısına neden olmaktadır . Bunun yanında solunum sistemi ve kalp-damar sistemi ü ; zerinde de olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir . ' dedi .

Dr . Ö ; nder Ç ; erezci , sırt ç ; antası alırken dikkat edilmesi gereken hususları şö ; yle sıraladı : ' Sırt ç ; antaları ve iç ; indeki ağırlıkların toplamı ç ; ocuğun vü ; cut ağırlığının yü ; zde 10 ' undan az olmalıdır . Ağırlık ç ; anta iç ; erisinde uygun dağıtılmalı ve daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın gö ; zlere konmalıdır . Sırt ç ; antaları uzun sü ; reli taşınmamalı , uzun sü ; re ayakta kalınacaksa ç ; ıkarılmalıdır . Ortopedik/ergonomik ( iki geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan hafif ) ç ; antalar tercih edilmeli , asla ekonomik tasarruf yapma yoluna gidilmemelidir . Sırt ç ; antası her iki omuzdan asılarak dü ; zgü ; n şekilde taşınmalıdır . Ağır ç ; antalarda kalç ; a kayışı kullanılmalı , kayışları geniş ve yumuşak ç ; anta tercih edilmelidir . Sırt ç ; antasının her iki kayışı birlikte kullanılmalı ve belin 5 santimetre yukarısında duracak şekilde sağlam bir biç ; imde tespit edilerek ayarlanmalıdır . Doktorun ö ; nerdiği sırt adalelerini geliştirici egzersizlerin yapılması sağlanmalıdır . Tekerlekli sırt ç ; antaları tercih edilmelidir . Ö ; ğrencilerin okulda kilitli dolapları olmalı , eve sadece ihtiyaç ; ları olanları taşımalıdırlar . Ö ; ğretmenler ve veliler , ağır ç ; anta ve ağır kitap taşıma sorununu konuşmalıdırlar . Tü ; m kitabı taşımak yerine sadece ilgili kısımların fotokopisi ç ; ekilebilir . Aile bireyleri olarak ç ; anta temizliği yapılmalı ve ihtiyaç ; duyulmayan malzemeler ç ; antadan ç ; ıkarılmalıdır . Ç ; ocuk sık sırt ağrısından yakınırsa doktoru ile mutlaka konuşulmalıdır . Ayrıca doğru kaldırma tekniği kullanılmalı ve ç ; ocuklara ağır ç ; antaları dizden eğilerek kaldırmaları gerektiği ö ; ğretilmelidir . '

RehabilitasyonFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı