USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,83 - 4,84

'Savcı kelle istiyordu'

Albay Temizöz davasında 'Tükenmez Kalem' kod adıyla gizli tanık olan ve sonra ifadelerini geri alan PKK itirafçısı davanın savcısının çeşitli vaatlerle kendisini kandırdığını söyledi.

Güncel / 13 Eylül 2009 Pazar 10:21
'Savcı kelle istiyordu'

 

Şırnak ve ç ; evresinde işlenen faili meç ; hul cinayetlerin sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizö ; z davasının hem tutuklu sanığı hem de ' Tü ; kenmez Kalem ' rumuzlu gizli tanığı olan PKK itirafç ; ısı Abdü ; lhakim Gü ; ven , mahkemeye verdiği yazılı ifadesinde soruşturmayı yü ; rü ; ten savcı tarafından kandırıldığını ileri sü ; rdü ; . Şırnak ' ta 1993-1995 yılları arasında işlenen 23 faili meç ; hul cinayetten sorumlu olarak yargılanan ve aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Temizö ; z ' ü ; n de bulunduğu 6 ' sı tutuklu 1 ' i tutuksuz 7 sanık iç ; inde yer alan Abdü ; lhakim Gü ; ven , davada ayrıca Fırat Altın adı ve ' Tü ; kenmez Kalem ' rumuzuyla gizli tanık . Abdulhakim Gü ; ven ö ; nceki Diyarbakır 6 ' ncı Ağır Ceza Mahkemesi ' ndeki duruşmada yazılı ifadesini verdi . Mahkemenin 18 Eylü ; l gü ; nkü ; duruşma okunmasına karar verdiği yazılı ifadede Gü ; ven , PKK ile bağı koptuktan sonra hedef durumuna getirildiğini iddia etti .

5 yıl kaldığı ö ; rgü ; tten ayrıldıktan sonra hep devletle ç ; alıştığını sö ; yleyen Gü ; ven , yargılandıkları davaya ilişkin canını kurtarmak iç ; in terö ; r ö ; rgü ; tü ; ne sığındığını iddia ettiği eski PKK itirafç ; ısı Abdulkadir Aygan ' ın ifadelerinin dikkate alındığını savundu . Kendisine yü ; zü ; nü ; n değiştirileceği sö ; zü ; verildiğini ileri sü ; ren Gü ; ven , &ldquo ; Sonuç ; itibariyle dü ; zmece , gerç ; eklerden hakikatlardan yoksun maddi temeli olmayan aç ; ıklamalara imza atmam ve gizli tanık olmam gerektiğinden başka yol bırakmadılar&rdquo ; dedi . Gü ; ven sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; ; &ldquo ; Zaten ö ; teden beri korkunç ; baskı ve kö ; tü ; ruh hali iç ; indeydim . Ben de bunun ü ; zerine dediklerine boyun eğdim . Bu aşamadan sonra tavırları değişti . Savcı bana bazı gerç ; eklerden uzak bazı vaatlerde bulundu . Bu vaatlerin iç ; inde yurtdışına gö ; nderme ve ç ; ektiğim bü ; tü ; n acıları sona erdirme gibi kimlik bilgilerimin ve yü ; zü ; mü ; n değiştirilmesi , yü ; zde yü ; z koruma , bü ; tü ; n aile fertlerimle ilgilide aynı olanakları sağlayacağını defalarca sö ; z verdi . Ve bu konuda teredü ; tü ; mü ; n olmaması gerektiğini belirtti . İşin doğrusu bu gelişmeler bö ; yle yaşandıktan sonra durup dü ; şü ; ndü ; m . Hangi devlete hizmet ettiklerini bir tü ; rlü ; ç ; ö ; zemedim . &rdquo ;

' SAVCI KELLE İSTİYORUM DİYORDU '

' Tü ; kenmez Kalem ' Abdü ; lhakim Gü ; ven , Albay Temizö ; z davasında gizli tanık olması iç ; in tehdit edildiğini de ileri sü ; rdü ; ; &ldquo ; Gizli tanık olmam halinde beni bü ; tü ; n bu konulardan uzak tutacaklarını ne işimden ne ailemden ne de ö ; zgü ; rce yaşamamdan geri kalmayacağımı bu korunda her tü ; rlü ; sö ; zü ; vererek , defalarca ü ; zerine basa basa sö ; yleyip durdular . Bana gereken her tü ; rlü ; kolaylığı sağlayacaklarını , buna gü ; ç ; lerinin yettiğini aksi takdirde beni cezaevinde ç ; ü ; rü ; teceklerini belirttiler . Aç ; ıkç ; a kelle istiyorum diyordu . Ö ; nemli kişilerle ilgili aç ; ıklama yapmam iç ; in dayatılıyordu . Aç ; ıkç ; ası tehditlerle şantajlarla beni korkunç ; bir kumpasa attılar . &rdquo ;

TEMİZÖ ; ZÜ ; SUÇ ; LAMIŞTI

Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizö ; z , itirafç ; ı Abdü ; lhakim Gü ; ven ' le aynı davada tutuklu olarak yargılanıyor . Davada ' Tü ; kenmez kalem ' kod adlı ' gizli tanık ' verdiği ilk ifadede Albay Temizö ; z hakkında ağır suç ; lamalarda bulunmuş , ancak bir sü ; re sonra ifadesini geri almıştı . Gizli tanığın aynı davadaki Abdü ; lhakim Gü ; ven olduğu ortaya ç ; ıktı .

JandarmaPkkFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı