USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

'Savcı kelle istiyordu'

Albay Temizöz davasında 'Tükenmez Kalem' kod adıyla gizli tanık olan ve sonra ifadelerini geri alan PKK itirafçısı davanın savcısının çeşitli vaatlerle kendisini kandırdığını söyledi.

Güncel / 13 Eylül 2009 Pazar 10:21
'Savcı kelle istiyordu'

 

Şırnak ve ç ; evresinde işlenen faili meç ; hul cinayetlerin sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizö ; z davasının hem tutuklu sanığı hem de ' Tü ; kenmez Kalem ' rumuzlu gizli tanığı olan PKK itirafç ; ısı Abdü ; lhakim Gü ; ven , mahkemeye verdiği yazılı ifadesinde soruşturmayı yü ; rü ; ten savcı tarafından kandırıldığını ileri sü ; rdü ; . Şırnak ' ta 1993-1995 yılları arasında işlenen 23 faili meç ; hul cinayetten sorumlu olarak yargılanan ve aralarında Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Temizö ; z ' ü ; n de bulunduğu 6 ' sı tutuklu 1 ' i tutuksuz 7 sanık iç ; inde yer alan Abdü ; lhakim Gü ; ven , davada ayrıca Fırat Altın adı ve ' Tü ; kenmez Kalem ' rumuzuyla gizli tanık . Abdulhakim Gü ; ven ö ; nceki Diyarbakır 6 ' ncı Ağır Ceza Mahkemesi ' ndeki duruşmada yazılı ifadesini verdi . Mahkemenin 18 Eylü ; l gü ; nkü ; duruşma okunmasına karar verdiği yazılı ifadede Gü ; ven , PKK ile bağı koptuktan sonra hedef durumuna getirildiğini iddia etti .

5 yıl kaldığı ö ; rgü ; tten ayrıldıktan sonra hep devletle ç ; alıştığını sö ; yleyen Gü ; ven , yargılandıkları davaya ilişkin canını kurtarmak iç ; in terö ; r ö ; rgü ; tü ; ne sığındığını iddia ettiği eski PKK itirafç ; ısı Abdulkadir Aygan ' ın ifadelerinin dikkate alındığını savundu . Kendisine yü ; zü ; nü ; n değiştirileceği sö ; zü ; verildiğini ileri sü ; ren Gü ; ven , &ldquo ; Sonuç ; itibariyle dü ; zmece , gerç ; eklerden hakikatlardan yoksun maddi temeli olmayan aç ; ıklamalara imza atmam ve gizli tanık olmam gerektiğinden başka yol bırakmadılar&rdquo ; dedi . Gü ; ven sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; ; &ldquo ; Zaten ö ; teden beri korkunç ; baskı ve kö ; tü ; ruh hali iç ; indeydim . Ben de bunun ü ; zerine dediklerine boyun eğdim . Bu aşamadan sonra tavırları değişti . Savcı bana bazı gerç ; eklerden uzak bazı vaatlerde bulundu . Bu vaatlerin iç ; inde yurtdışına gö ; nderme ve ç ; ektiğim bü ; tü ; n acıları sona erdirme gibi kimlik bilgilerimin ve yü ; zü ; mü ; n değiştirilmesi , yü ; zde yü ; z koruma , bü ; tü ; n aile fertlerimle ilgilide aynı olanakları sağlayacağını defalarca sö ; z verdi . Ve bu konuda teredü ; tü ; mü ; n olmaması gerektiğini belirtti . İşin doğrusu bu gelişmeler bö ; yle yaşandıktan sonra durup dü ; şü ; ndü ; m . Hangi devlete hizmet ettiklerini bir tü ; rlü ; ç ; ö ; zemedim . &rdquo ;

' SAVCI KELLE İSTİYORUM DİYORDU '

' Tü ; kenmez Kalem ' Abdü ; lhakim Gü ; ven , Albay Temizö ; z davasında gizli tanık olması iç ; in tehdit edildiğini de ileri sü ; rdü ; ; &ldquo ; Gizli tanık olmam halinde beni bü ; tü ; n bu konulardan uzak tutacaklarını ne işimden ne ailemden ne de ö ; zgü ; rce yaşamamdan geri kalmayacağımı bu korunda her tü ; rlü ; sö ; zü ; vererek , defalarca ü ; zerine basa basa sö ; yleyip durdular . Bana gereken her tü ; rlü ; kolaylığı sağlayacaklarını , buna gü ; ç ; lerinin yettiğini aksi takdirde beni cezaevinde ç ; ü ; rü ; teceklerini belirttiler . Aç ; ıkç ; a kelle istiyorum diyordu . Ö ; nemli kişilerle ilgili aç ; ıklama yapmam iç ; in dayatılıyordu . Aç ; ıkç ; ası tehditlerle şantajlarla beni korkunç ; bir kumpasa attılar . &rdquo ;

TEMİZÖ ; ZÜ ; SUÇ ; LAMIŞTI

Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizö ; z , itirafç ; ı Abdü ; lhakim Gü ; ven ' le aynı davada tutuklu olarak yargılanıyor . Davada ' Tü ; kenmez kalem ' kod adlı ' gizli tanık ' verdiği ilk ifadede Albay Temizö ; z hakkında ağır suç ; lamalarda bulunmuş , ancak bir sü ; re sonra ifadesini geri almıştı . Gizli tanığın aynı davadaki Abdü ; lhakim Gü ; ven olduğu ortaya ç ; ıktı .

JandarmaPkkYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı