USD (Alış - Satış) : 6,31 - 6,32 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Yağış kabusu geri döndü

İstanbul'da yeniden etkili olan yağış nedeniyle Sarıyer'deki Kilyos Deresi'nin taşması sonucu çevredeki bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Anadolu Yakası'nda da Maltepe ve Küçükyalı'daki bazı evler su altında kaldı.

Güncel / 12 Eylül 2009 Cumartesi 14:14
Yağış kabusu geri döndü

 

İstanbul ' un Anadolu Yakası ' ndaki Maltepe ve Kü ; ç ; ü ; kyalı ilç ; elerinde bazı evlerin bodrum katlarını su bastı .

E-5 KARAYOLU BOSTANCI KESİMİNDE ARAÇ ; GEÇ ; İŞLERİ DURDU
İstanbul ' da yeniden başlayan sağanak yağış nedeniyle su baskınına uğrayan E-5 Karayolu Bostancı kesimindeki ulaşım tamamen durdu . Ö ; ğleden sonra etkisini arttıran sağanak yağış , kentin bazı bö ; lgelerinde ulaşımın aksamasına neden oldu . Yağış nedeniyle E-5 Karayolu Bostancı kesiminde su birikintisi oluştu . Bu nedenle bö ; lgede araç ; ların geç ; işleri tamamen durdu . Bö ; lgede oluşan su birikintileri , İstanbul Bü ; yü ; kşehir Belediyesi ekiplerince tahliye edilmeye ç ; alışılıyor .

İSTANBUL ' DA 2 BİN ARAÇ ; , 6 BİN PERSONEL SEL ALARMINA GEÇ ; Tİ
İstanbul ' da bugü ; n ö ; ğle saatlerinde başlayan gö ; k gü ; rü ; ltü ; lü ; ve sağnak yağış , Sarıyer , Kilyos , Kadıkö ; y , E-5 , Şile Ü ; skü ; dar bö ; lgelerinde etkili olurken bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi . Afet Koordinasyon Merkezi ( AKOM ) aşırı yağışla birlikte İstanbul genelinde 2 bin 220 araç ; gereç ; ve 6 bin 370 personelle su baskınlarına karşı alarma geç ; ti . İstanbul Bü ; yü ; kşehir Belediyesi ' nden yapılan aç ; ıklamada , Devlet Meteoroloji İşleri Genel Mü ; dü ; rlü ; ğü ; ' nden alınan bilgilere gö ; re , İstanbul Cumartesi ve Pazar gü ; nü ; yeni bir yağışlı havanın geleceği tahmin ediliyor . Pazar akşam saatlerine kadar olan sü ; rede yağışın aralıklarla kuvvetli yağacağı tahmin ediliyor . Yağışın Anadolu yakası ile boğaz ç ; evresinde , diğer semtlere gö ; re daha etkili olması bekleniyor .

E-5 , KİLYOS , SARIYER ' İ ETKİLEYEN YAĞIŞ , KAVŞAK VE YOLLARDA SU BİRİKİNTİSİ OLUŞTURDU
Yeni alınan raporlar doğrultusunda İstanbul Bü ; yü ; kşehir Belediyesi AKOM en ü ; st dü ; zeyde alarma geç ; ti . Aşırı yağış durumunda İstanbul genelinde 2 bin 220 araç ; gereç ; ve 6 bin 370 personel su baskınlarına mü ; dahale iç ; in hazır bekletiliyor . Ö ; ğle saatlerinde yağışlar ö ; zellikle Sarıyer , Kilyos , Kadıkö ; y , E-5 , Şile , Ü ; skü ; dar bö ; lgelerinde etkili oldu . Bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi . Su birikintilerine anında mü ; dahale edildi . İstanbul Sarıyer ' de etkili olan sağnak yağış , Kilyos Deresi ' ni taşırırken , taşkında dere ç ; evresindeki ç ; ok sayıda evi su bastı .

İstanbul ' da metrekareye dü ; şen yağış miktarları Kilyos ' ta 125 . 6 Kg , Şile ' de 21 Kg , Kartal ' da 9 Kg , Sarıyer ' de 7 Kg , Terkos ' ta 6 Kg oldu .

KİLYOS DERESİ ' NİN TAŞMASI SONUCU KİLYOS KÖ ; YÜ ; NDEKİ 70 EV VE İŞ YERİ SULAR ALTINDA KALDI
Sarıyer ' de Kilyos Deresi ' nin taşması sonucu Kilyos kö ; yü ; ndeki 70 ev ve iş yeri sular altında kaldı . Sarıyer ' de , ö ; ğlen saatlerinde yü ; ksek kesimlerde başlayan yağışın etkisiyle Kilyos kö ; yü ; nü ; n ortasından geç ; en Kilyos Deresi taştı .

Taşkın sonucu , derenin kenarında bulunan yaklaşık 70 ev ve iş yerine sel suları doldu . Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar , itfaiye ve arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı . Evlerine su dolması ü ; zerine korkudan sinir krizi geç ; iren bazı vatandaşların ise hastaneye kaldırıldığı ö ; ğrenildi . Jandarma ekipleri , ç ; ö ; kme ihtimaline karşı kö ; yü ; n ortasındaki kö ; prü ; yü ; geç ; işlere kapatarak gü ; venlik şeridine aldı .

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hü ; seyin Coşkun , meteorolojiden sağanak yağış ile ilgili bilgi ve uyarıların alınmasının ardından , dere kenarında ö ; nceki gü ; nden itibaren iş makineleriyle nö ; bet tutan ekipler oluşturduklarını sö ; yledi . İlç ; e merkezi ve ç ; evresindeki mazgalların belediye ekiplerince sü ; rekli temizlendiğini ifade eden Coşkun , ' ' Derenin taşması sırasında ekiplerimiz hemen mü ; dahale etti . Ö ; nlemleri zamanında aldığımız iç ; in hasar ç ; ok olmadı . Şimdi ise su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerinden suların tahliye işlemlerine başlayacağız ' ' dedi .

AVŞA ADASI ' NDA Ç ; OK SAYIDA EV VE İŞ YERİNİN ALT KATLARINI SU BASTI
Balıkesir ' in Marmara ilç ; esine bağlı Avşa beldesinde ( Avşa Adası ) etkili sağanak nedeniyle , ilk belirlemelere gö ; re , yaklaşık 200 konut ve iş yerinin alt katlarının sular altında olduğu bildirildi . Avşa Belediye Başkanı Cevdet Ç ; ağlar , belde de etkili olan sağanak yağışın hayatı olumsuz etkilediğini sö ; yledi . Belediye hizmet binasının alt katlarını su bastığını belirten Ç ; ağlar , şunları kaydetti :

' ' İlk belirlemelere gö ; re , yaklaşık 200 konut ve iş yerinin alt katları sular altında . Konut ve iş yerlerindeki suyun tahliyesi , yerel imkanlarla yapılmaya ç ; alışılıyor . Belediye hizmet binasının da sular altında kalmasından dolayı ç ; alışmalar aksadı . Marmara Kaymakamı Musa Evin başkanlığında oluşturulan kriz masası , toplantılarını sahil bandında bulunan kahvehanelerde yapmak zorunda kaldı . ' '

Selden dolayı konutları sular altında kalan belde sakinlerinin barınma ve yemek ihtiyaç ; larının belediye tarafından karşılanacağını bildiren Ç ; ağlar , sel baskını sonrasında beldede yazlıkları bulunan ç ; ok sayıda İstanbullunun İDO ' ya ait deniz otobü ; sleriyle Avşa ' ya geldiğini belirtti . Bundan sonra tek dileklerinin yağışın kesilmesi olduğunu ifade eden Ç ; ağlar , ' ' Eğer yağarsa oluşacak maddi hasarın bedelini belediye olarak karşılayabilmemiz sö ; z konusu değil ' ' dedi .

MALKARA-KEŞAN ARASINDAKİ KADIKÖ ; Y KÖ ; PRÜ ; ' DE Ç ; Ö ; KME MEYDANA GELDİ
Tekirdağ ' ın Malkara ile Edirne ' nin Keşan ilç ; eleri arasındaki Kadıkö ; y Kö ; prü ; sü ; ' nde aşırı yağıştan dolayı ç ; ö ; kme meydana geldi .

Malkara-Keşan kara yolunun 8 . kilometresinde bulunan Kadıkö ; y Kö ; prü ; sü ; ' nde aşırı yağış nedeniyle ç ; ö ; kme meydana geldi . Kara yolunda trafik akışının tek şeritten kontrollü ; olarak sağlandığı bildirildi . Bu arada , Tekirdağ kent merkezinde de yağışlar nedeniyle şu ana kadar herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığı kaydedildi .

KEŞAN ' DA 50 ' YE YAKIN EVİN BODRUM KATINI SU BASTI
Edirne ' nin Keşan ilç ; esinde sabah başlayan sağanak , ilç ; ede yaşamı olumsuz etkiledi . Zaman zaman şiddetini artıran sağanak nedeniyle Kemalpaşa Mahallesi ' nde 50 ' ye yakın evin bodrum katı su altında kaldı .

Keşan Belediyesi itfaiye ekipleri , motopomplarla su dolan bodrumları boşaltmaya ç ; alışıyor . Bu arada , sağanak nedeniyle şehir iç ; i trafiğinde de aksamalar yaşandı . Yollardaki su birikintileri nedeniyle , trafik durma noktasına kadar geldi .

SARAY İLÇ ; ESİNDE ETKİLİ OLAN SAĞANAK NEDENİYLE GALATA DERESİ TAŞTI
Bö ; lgede devam eden yağış nedeniyle taşan dereye , itfaiye ekipleri mü ; dahale ediyor . Şiddetli yağıştan dolayı , Galata Kö ; prü ; sü ; nü ; n de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi . Galata Deresi yatağındaki bazı evler , sele karşı alınan ö ; nlemler ç ; erç ; evesinde daha ö ; nce boşaltılmıştı .

TerkosDevlet Meteoroloji Genel MüdürlüğüMeteorolojiKilyosGalataYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı