USD (Alış - Satış) : 6,31 - 6,32 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

ABD'den Türkiye'ye füze!

Obama yönetimi yetkilileri ABD meclisine Türkiye’ye 7,8 milyar Dolar'lık Patriot PAC-3 füzesi satılması ihtimali olduğu yönünde bilgi verdi.

Dünya / 12 Eylül 2009 Cumartesi 15:03
ABD'den Türkiye'ye füze!

 

Pentagon ' un Savunma Gü ; venliği İşbirliği Ajansı ' ndan yapılan aç ; ıklamada satışın 13 Patriot ateşleme ü ; nitesi ve 72 PAC-3 fü ; zesini kapsadığı belirtildi . Satışın ABD ' nin yaptığı en bü ; yü ; k hü ; kü ; metler arası silah satışlarından biri olacağı ö ; ne sü ; rü ; ldü ; . Eğer satış gerç ; ekleşirse Tü ; rkiye ' nin ABD ' nin silah ihracatındaki en bü ; yü ; k mü ; şterisi konumuna geri dö ; neceği ifade edildi .

NATO İÇ ; İN DE KRİTİK

Aç ; ıklamada , &ldquo ; Tü ; rkiye , ABD ' nin bö ; lgede istikrar ve barışı sağlayan bir mü ; ttefiki . Bö ; lgedeki askeri dengeyi sağlamak iç ; in NATO mü ; ttefkimizin gü ; ç ; lü ; ve her an hazır savunma sistemlerine sahip olması ABD ' nin ç ; ıkarları iç ; in hayati ö ; nem taşımaktadır&rdquo ; denildi . ABD yasalarına gö ; re ö ; zel savunma şirketlerinin yabancı ü ; lkelere silah satışının Kongre ' de onaylanması gerekiyor . Kongre ' nin bu teklifi reddetmek iç ; in 15 gü ; nlü ; k sü ; resi olsa da bu tarz tekliflerin bugü ; ne kadar hiç ; reddedilmemiş olması satışın gerç ; ekleşeceği fikrini gü ; ç ; lendiriyor . Tü ; rkiye ABD ' nin İran ' a komşu olan tek NATO ü ; yesi mü ; ttefiki olma ö ; zelliğini yıllardır koruyor . Geç ; tiğimiz ay ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İranlı liderleri nü ; kleer silah elde etme ç ; abalarının nafile olduğu konusunda uyarmış , ABD ' nin Ortadoğu ü ; zerine bir &ldquo ; savunma şemsiyesi&rdquo ; aç ; ma ihtimali olduğundan bahsetmişti . Reuters ' a konuşan ABD Kongresi Araştırma Servisi Savunma Sistemleri Uzmanı Steven Hildreth &ldquo ; PAC-3 misilleri , Tü ; rkiye ' ye İran ' ın 500 ile 800 kilometre menzilli SCUD fü ; zelerine karşı bü ; yü ; k bir savunma sağlayacak . İran fü ; zeleri , halihazırda tü ; m Tü ; rkiye ' ye ulaşabiliyor &rdquo ; diye konuştu .

İNCİRLİKTE ABD PATRİOTLARI VAR

Diğer bir gü ; venlik uzmanı Carol Migdalovitz de &ldquo ; Tü ; rkiye enerji ve ticaret alanında İran ile ikili ilişkilerini gü ; ç ; lendirirken , diğer yandan İran ' ın nü ; kleer ç ; alışmalarına karşı rahatsızlık duyuyor&rdquo ; dedi . Tü ; rkiye ' nin uzun menzilli silahlara karşı hava ve fü ; ze savunma sistemi ihtiyacı ilk olarak BD ' nin Irak ' a yö ; nelik 1991 ve 2003 yıllarındaki harekatları sırasında ortaya ç ; ıktı . Bu iki harekat dö ; nemlerinde NATO kendi imkanlarını seferber ederek Tü ; rkiye ' ye Patriot sistemleri gö ; nderdi . Irak ' ın ç ; ok uzun menzilli olmamasına rağmen savaş başlıkları kuvvetli olan Scud fü ; zelerine karşı gü ; venliği de İncirlik ' teki Patriot fü ; ze sistemleri sağlıyordu .

Hillary ClintonİncirlikOrtadoğuNatoİranYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı