USD (Alış - Satış) : 3,90 - 3,91 EURO (Alış - Satış) : 4,81 - 4,82

2010 model tadlar

Milano'nun dev gıda fuarı Tuttofood'u koklayan İtalyan şefler önümüzdeki yıl denenecek tatları sıraladı. İşin sırrı hem eski, hem yeni ama en çok da 'yenilikçi' olmak.

Yaşam / 10 Eylül 2009 Perşembe 14:47
2010 model tadlar

 

Anneannenizin tezgâ ; hında olgunlaşıp modern mutfağınıza son halleriyle konanları da var , maziyle bağı olmayıp ilk anda kulağa tuhaf gelen sentezler de . . . Cü ; mlenin ilk yarısı geç ; mişten , ikinci kısmı gelecekten şimdiye uzanan , ama her koşulda yeni lezzetleri tarifliyor . Ağızları sulandıran her iki grupta da en taze trendler gizli . Damak tadının peşinde koşanların midesini pır pır ettirecek yeniler ; Milano ' da binlerce uluslararası gıda alıcısını ve İtalya ' nın en ü ; nlü ; mutfak ustalarını bir araya getiren Tuttofood Fuarı ' nın kapılarından sızdı . İtalya ' nın en ü ; nlü ; şefleri fuarda bir tü ; r lezzet avcılığı yaptı , 2010 yılında denenmesi farz olan yeni keşifleri ö ; nü ; mü ; ze serdi . . .
Şeflerin ' gö ; z-burun-damak ' koalisyonundan ç ; ıkan netice : Makbul olan ne geç ; mişin ağır yağlı yemekleri , ne de tatsız tuzsuz diyet kreasyonlar . . . Bundan bö ; yle seç ; imler hem sağlıklı , hem de lezzetli yemeklerden yana olacak .

GEÇ ; MİŞTEN ESİNLENEN ' NİŞ ' Ü ; RÜ ; NLER

Bir kutuda beş balzamik : Balzamik sirkeyi salataya yakıştıranlardansanız , ilk madde size gö ; re . . . ' Acetaia Giuseppe Giusti ' farklı aromalardan hoşlananları dü ; şü ; nerek , bir kutuda beş farklı tat sunmuş . Ahşap bir kutuya konan beş farklı balzamik şişesinde farklı aromalar buluşuyor . Koleksiyonda parlak ve kalıcı Profumato ' dan , aromatik ve dengelenmiş Classico ' ya , tatlı ve tam aromalı Riccardo Giusti ' den , meyveli Quarto Centenario ' ya ve Banda Rossa ' nın mü ; kemmelliğine uzanan beş farklı seç ; enekle ilk buluşma şansı var . Kü ; ç ; ü ; k , elle dekore edilmiş şişeler , firmanın tarihi şişesi Champagnotta Giusti ile yanyana konulmuş .


Ekolojik rezene likö ; rü ; : Ahududu , vişne , nane , muz , acıbadem bildik tatlar . . . ' Oigine Laboratorio Liquori ' nin geleneksel tarifler ü ; zerindeki uzun bir araştırmanın ardından ü ; rettiği rezene likö ; rü ; yse var olan tü ; rdeşlerinin pabucunu dama atmaya hazır . Ekolojik rezene tohumlarının yumuşatılmasıyla elde edilmiş biyolikö ; rü ; n İtalyanca adı ' Liquore Finocchio origine ' . Parlak yeşil renkte ve anason izleriyle birlikte tipik rezene tohumu kokusu taşıyor ve bu yoğun , vahşi bitkinin ö ; zelliklerini tamamıyla yansıtıyor . Tohumlar paslanmaz ç ; elik tanklarda bir ayda yumuşatılıyor . Şeker kamışıyla tatlandırılan bu likö ; r hiç ; bir kalınlaştırıcı , renklendirici veya aroma iç ; ermiyor . Yemek sonrasında kahve yanında iyi gidiyor . Değişik tatlar arayanlara duyurulur . . .


Pastö ; rize edilmemiş geleneksel makarna : Bildiğiniz İtalyan makarnalarından değil , geleneksel yö ; ntemlerle ü ; retilmiş bir ü ; rü ; n . ' Pastificio Piemonteiss ' , takvim metodu uygulanarak yapılmış yumurtalı uzun irmik makarnasını elle halkalar haline getirmiş . Hiç ; pastö ; rize edilmeyen orijinal halka formu ilk kez 1938 ' de makarna ü ; reticisi Giuseppe Genzone tarafından keşfedilmiş ve kuşaktan kuşağa devredilerek sü ; rdü ; rü ; lmü ; ş . Yumurta nedeniyle yoğun sarı renkteki bu ü ; rü ; nü ; n en ilginç ; ö ; zelliği , halka formu . New York ' lu şefler şimdiden mö ; nü ; lerine almış bile .


Tarifi 1700 ' lere uzanan nugat : Venedik doğumlu , el yapımı ve taneler halinde ü ; retiliyor . Karşınızda geleneksel ' Mandarlato nugatı ' . . . Venedik ' te ü ; retilen ve tuzlu bir bal olan ' barena ' da iç ; inde olmak ü ; zere , tü ; m ü ; rü ; nler Venedik ç ; evresinden geliyor . Ü ; retici Torrnificio Scaldaferro Marco bu tipik Venedik mandarlatosunu 1919 ' dan beri , tarihi 1700 ' lere dayanan ve periyodik olarak yeniden canlandırılmış bir tarifle ü ; retiyor . Turunç ; vurguları ve yoğun bal aromasına sahip , sarı renkteki ü ; rü ; n , yö ; renin bademleriyle zenginleştirilmiş . Ü ; rü ; nü ; n şekli de elle veriliyor .


Reç ; el olmadan ö ; nce samanda bekliyor : Kahvaltıların ve ç ; ay saatlerinin yeni lezzeti olmaya aday : Sorbus ( ü ; vez ) meyve reç ; eli . Sırrı , ü ; vez meyvelerinin otlar ve samanlar iç ; inde 15 gü ; n bekletilmesinde . Daha sonra meyveler durulanıyor , kurutuluyor ve yoğun bir hamur haline dö ; nü ; şü ; p pişirilene kadar eleniyor . Azienda Agricola Casa Barone ' nin ü ; rettiği bu reç ; el , eski kö ; y yaşamının son yü ; zyılda unutulmuş ve kaybolmaya başlamış aromasını dü ; nyayla yeniden buluşturuyor .

GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN YENİLİKÇ ; İLER

Bir tutam ç ; iç ; ek , birkaç ; gram kakao : Ç ; iç ; eklerle kakao buluşursa ne olur? Ü ; nlü ; gurmelere gö ; re , ç ; ikolatada bir devrim! Yü ; zde 70 oranında bitter ö ; zellikli ' The Well Being Chocolate ' , xylithol ile alternatif tıpta kullanılan Bach ç ; iç ; eklerini iç ; eriyor ve tamamen şekersiz . Kaliteli kakao ve vanilya iç ; eren ü ; rü ; n , hem bedeni hem de zihni dikkate alan bir ç ; ikolata . Kemikleri gü ; ç ; lendirirken Bach ç ; iç ; ekleri ile de duygusal sağlığı dü ; zenliyor . Şekersiz olduğu iç ; in kalorisi de ç ; ok dü ; şü ; k . İtalyan ç ; ikolata ü ; retisi La Perla di Torino , bu seç ; imiyle doğanın ve doğal ü ; rü ; nlerin , kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak iç ; in nasıl kullanacağını da ö ; ğretiyor .


Makarnada limon aroması : Makarnanın Akdeniz kimliğine destek limondan geliyor! ' Tagliolina al limone ' , ev yapımı makarna ö ; zelliklerini taşıyan yenilikç ; i ve geleneksel bir ü ; rü ; n . Tuz , koruyucu madde ya da renklendirici iç ; ermiyor , durum irmiği ve suyun iyi dengelenmiş karışımı sonucunda elde ediliyor . Akdeniz aromaları ve Puglia sahilinin taze esansını iç ; eren makarna şık ambalajıyla da dikkat ç ; ekiyor . Ambalajda ayrıca dö ; rt geleneksel makarna tarifi mevcut .
Panelenmiş ama pişirilmemiş organik etler : Kızartılmış pane etin lezzetiyle fırında pişirilmiş etin sağlığı bu ü ; rü ; nde birleşmiş . Fileni Simar tarafından ü ; retilen ' Le Leggiadre ' , ilk panelenmiş ama kızartılmadan piyasaya verilen et ü ; rü ; nü ; . Ekmek kırıntıları iç ; indeki geleneksel tavuk pirzolası kızartılmak yerine , fırında ö ; nceden pişiriliyor . Bö ; ylece aroması , ç ; ıtırlığı ve pratikliğiyle lezzeti dayanılmaz oluyor .


Omega 3 ve 6 ' lı sos : Costa D ' oro ' nun ü ; rettiği ' Olisana ' adlı yeni sos , Omega 3 ve Omega 6 iç ; eriğiyle sağlık ü ; stü ; gü ; zellik vaat ediyor . . . İşte iddiaları : Kalp dolaşım sistemini korumak , serbest radikallerin sebep olduğu hü ; cresel hasarı engellemek ve vü ; cuttaki yağ değerlerini normale ç ; ekmek . . .
' Bibersiz asla ' diyenlere : Kurutma yö ; ntemiyle doğal olarak hazırlanan Zini Prodotti Alimentari ' nin baharatları koruyucu veya renklendirici iç ; ermiyor . Chili biberinden vazgeç ; emeyenler kü ; ç ; ü ; k ve tekrar kapanabilir ambalajıyla baharatını dışarıda yemek yerken yanında gö ; tü ; rebiliyor .

AcıbademVenedikMilanoEkolojikBachFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı