USD (Alış - Satış) : 4,58 - 4,59 EURO (Alış - Satış) : 5,40 - 5,41

Şehit ailesinin isyanı

3 yıl önce asteğmen oğullarının şehit edilmesine isyan edip ‘Hakkımızı helal etmiyoruz” diyen Okay Ailesi, çocuklarının ölüm yıldönümünde gazetelere yine “Hakkımızı helal etmiyoruz” diye mevlit ve şehitlikte anma ilanı verdi.

Güncel / 01 Eylül 2009 Salı 17:33
Şehit ailesinin isyanı

 

Hakkari ' nin Ç ; ukurca İlç ; esi ' nde Kö ; prü ; lü ; Jandarma Tabur Komutanlığı ' na 1 Eylü ; l 2006 tarihinde yapılan PKK saldırısında şehit dü ; şen Asteğmen Zeki Burak Okay ' ın ailesi , ü ; ç ; ü ; ncü ; yıldö ; nü ; mü ; nde oğullarını andı . Bahç ; eşehir Ü ; niversitesi Bilgisayar Mü ; hendisliği ' nden mezan olan askere gitmeden 5 ay ö ; nce nişanlanan oğulları Zeki Burak Okay iç ; in Neriman ve Sezai Okay ç ; ifti , Bursa ' daki yerel gazeteye ilan verdi . Okay ç ; ifti ç ; ocuklarının ö ; lü ; m yıldö ; nü ; mü ; nde yakınlarını bugü ; n saat 11 . 00 ' de mezarı başında anmaya ve akşam da İhsaniye Camii ' nde okunacak mevlide davet etti .

Neriman ve Sezai Okay imzalı ilanda , İhsaniye Camii ' nde saat 20 . 15 ' te okunacak mevlit davetinin yanı sıra yine ' Hakkımızı helal etmiyoruz ' denildi . Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay ' ın fotoğrafının da yer aldığı ilanda şö ; yle denildi : &ldquo ; 1 Eylü ; l 2006 tarihinde Hakkari/Ç ; ukurca- Kö ; prü ; lü ; Sınır Taburu ' nda Asteğmen olarak gö ; revli iken , susuz ü ; st bö ; lgesinde takımı ile gece nö ; beti sırasında PKK ' nın hain saldırısı sonucu şehit dü ; şen biricik oğlumuz , yavrumuz , kuzumuz Zeki Burak Okay ' ı kaybetmiştik . Ö ; lü ; mü ; nü ; n ardından da şunları sö ; ylemiştik :

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!

Hakkımızı helal ekmediklerimiz : 1- Ü ; lkemizi bö ; lü ; p parç ; alamaya ç ; alışanlar . 2- Şehit kanları ile sulanan bu vatan topraklarını ona buna satanlar . 3- Yetim hakkı yiyenler . 4- Sudan sebeplen ç ; ocuklarını askere gö ; ndermeyenler .

Ö ; lü ; nceye kadar ve ö ; ldü ; kten sonra da helal etmeyeceğiz . Yavrumuzun ö ; lü ; mü ; nü ; n 3 ' ü ; ncü ; yılı mevlidinde sizleri de aramızda gö ; rmek istiyoruz . &rdquo ;

ŞEHİTLİKTE TÖ ; REN

Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay bugü ; n Pınarbaşı Şehitliği ' ne ö ; lü ; m yıldö ; nü ; mü ; nde tö ; renle anıldı . Şehidin annesi Neriman Okay ' ın dayanamadığını sö ; yleyerek gelmediği anma tö ; renine babası Sezai Okay ile akrabaları ve arkadaşları katıldı .

Şehit oğlunun mezarı başında bir konuşma yapan Sezai Okay , &ldquo ; Son gü ; nlerde ' Kü ; rt aç ; ılımı ' daha sonra ' Demokratik aç ; ılım ' ile en sonunda ' Milli birlik aç ; ılımı ' adında aç ; ılım ö ; ne sü ; rü ; yorlar . Bu ç ; ocuğumuzun yediği kurşun gibi ağır geldi . Hepimize kurşun atıyorlar . Madem birlik olacaktık neden bizim ç ; ocuklarımız ö ; ldü ; . Kolu ve bacağı koptu . Ç ; ocuğumu o zaman geri istiyorum . Kü ; rt , Ç ; erkez ve Arnavut hep beraber yaşamıyor muyuz? Kü ; rt sorunu değil PKK sorunu var . Şehit aileleri olarak ' Kü ; rt aç ; ılımına ' karşıyız . Biz , ' Hakkımızı helal etmiyoruz ' demiştik . Vatanı bö ; lmeye ç ; alışanlar , sudan sebeple ç ; ocuğunu askere gö ; ndermeyenlere bunu tekrar sö ; ylü ; yoruz&rdquo ; dedi .

Sezai Okay , şehitlikten ayrılırken kendisini cep telefonuyla arayan ve ' Paşam ' dediği bir askeri yetkiliye , &ldquo ; Bugü ; n Dü ; nya Barış Gü ; nü ; . Oğlumu da bö ; yle bir gü ; nde şehit dü ; şü ; rdü ; ler . Burada yaptığım konuşmada aklınızdan geç ; en tü ; m duyguları sivil olarak dile getirdim . Ü ; lke ç ; ocuklarımız iç ; in bağırıp ç ; ağırdım . Atatü ; rk olsaydı bö ; yle olmazdı&rdquo ; dedi .


ERDOĞAN ' IN AİLEYİ ARAMAMASI SORUN OLMUŞTU

HAKKARİ ' nin Ç ; ukurca İlç ; esi ' nde Kö ; prü ; lü ; Jandarma Tabur Komutanlığı ' na 1 Eylü ; l 2006 tarihinde yapılan PKK saldırısında Asteğmen Zeki Burak Okay şehit dü ; şmü ; ştü ; . Bahç ; eşehir Ü ; niversitesi ' nden bilgisayar mü ; hendisi olarak mezun olan ve askere gitmeden 5 ay ö ; nce nişanlanan Zeki Burak Okay ' ın şehit dü ; ştü ; ğü ; haberinin verilmesi iç ; in ailesi , tatil yaptıkları Altınoluk ' tan kapıcı tarafından ' Evinize hırsız girdi . Hemen gelin ' denilerek ç ; ağrılmıştı . Olayı ö ; ğrenince sinir krizleri geç ; iren anne Neriman Okay , &ldquo ; Oğlumu ne idü ; ğü ; belirsiz savaş denilen bir olayın iç ; ine soktular . O şehit olmadı . Vatan sağ olsun demeyeceğiz&rdquo ; diyerek isyan etmişti .

Neriman Okay , cenaze tö ; reninde de &ldquo ; Oğlumu bisiklete bindirmedim ben , kaza yapıp , ö ; lü ; r diye . Devlet okullarında okutmadım , dö ; verler diye . Ben oğlumu askere gö ; nderdim . Ben onu ö ; ldü ; rü ; n diye mi verdim? Ben oğlumu ö ; lmesi iç ; in askere gö ; ndermedim . Artık bunun hesabı sorulsun . Bizim ç ; ocuklarımız doğuya gidiyor . Ö ; nce Bilal gitsin , Doğu ' da savaşsın&rdquo ; demişti .


&ldquo ; BUNU MU DİNLEYECEĞİM&rdquo ;

Bursa ' da aynı gü ; n iki şehidin cenazesi toprağa verilmiş , Başbakan Erdoğan , diğer şehidin ailesini arayıp başsağlığı dilerken , Okay Ailesi ' ne telefon aç ; mamıştı .

Erdoğan daha sonra katıldığı bir televizyon programında , telefon aç ; mamasının nedenini ailenin cenaze tö ; reninde gö ; sterdiği tepkiye bağlamış ve &ldquo ; Medyamızdan şikayetç ; iyim . Bilerek veya bilmeyerek bu işi farklı bir yö ; ne ç ; ekme gayretleriş , ü ; lkemizde bu havayı doğurur . Geç ; enlerde bir tanesine telefon aç ; madım . Bir tanesine aç ; tım . Televizyondaki aç ; ıklamalar , komutanın yakasına sarılmalar . Şimdi telefonda aynı durumla ben de karşılaşırsam bunu mu dinleyeceğim ben . Ö ; bü ; rü ; tam aksine ' Vatanımız sağ olsun . Sizler sağ olun ' dedi . Bir taraftan da bana dualar etmeye ç ; alıştı . Biz yan gelip yatmıyoruz ki biz de koşturuyoruz&rdquo ; demişti .

BaşbakanŞehitAltınolukArnavutJandarmaFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı