USD (Alış - Satış) : 4,71 - 4,72 EURO (Alış - Satış) : 5,48 - 5,49

Barış mitingi mi? PKK mitingi mi?

DTP'nin 1 Eylül dünya barış günü nedeniyle düzenlediği mitinge katılım beklenenin çok altında gerçekleşirken meydanda toplananlar 'onurlu bir barışa evet' pankartları açtı.

Güncel / 01 Eylül 2009 Salı 18:02
Barış mitingi mi? PKK mitingi mi?

 

Diyarbakır ' da DTP ' nin İstasyon Meydanı ' nda dü ; zenlenen ' Onurlu bir barışa evet ' mitingi iç ; in hazırlıklar gü ; nler ö ; ncesinden başlamıştı . DTP ' nin referandum niteliğinde gö ; rdü ; ğü ; mitinge yurdun dö ; rt bir yanından katılım gerç ; ekleşti . İstasyon Meydanı ' ndaki mitingde binlerce kişi tek ses olarak barış isteklerini dile getirdi . Miting alanında hakim pankart ' Onurlu bir barışa Evet . . . ' oldu . Miting alanında DTP 1 milyon kişi toplamayı hedeflemişti ancak Ramazan ' a denk gelmesi ve sıcak hava nedeniyle bu hedefe yaklaşılamadı bile . Meydanda ancak yaklaşık 50 bin kişi toplandı .

YURDUN HER TARAFINDAN GELDİLER

Diyarbakır ' da dü ; zenlenecek olan Barış Mitingi ö ; ncesinde DTP ' liler , bunun bir referandum niteliği taşıdığı yö ; nü ; nde konuşmalar yaptılar . Bu nedenle miting alanında bir milyon kişiyi toplayacaklarını ilan eden DTP ' li yö ; neticiler , milletvekilleri , belediye başkanları ve il başkanları gü ; nler ö ; ncesinden halkı dağıttıkları ilanlarla mitinge ç ; ağırdı . Ç ; eşitli sivil toplum ö ; rgü ; tlerinin de destek verdiği Barış mitingi , 21 Mart ' ta dü ; zenlenen Nevruz kutlamalarını aratmadı . Mitinge katılmak amacıyla Batman , Mardin , Tunceli , Elazığ , Siirt , Van , Ağrı , Hakkari , Şanlıurfa , Gaziantep , Adana , Hatay , Mersin , Kahramanmaraş , Ç ; anakkale ve Bursa başta olmak ü ; zere hemen her ilde binlerce kişi geceden itibaren Diyarbakır ' a akın etti .

' DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ' NE SAYGI

Sü ; merpak ' ta barış nö ; beti tutan DTP ' liler , mitinge gelen vatandaşları burada karşıladı . Barış nö ; beti , miting saatinde sona erdi . Ardından miting saati 16 . 00 ' da DTP Genel Başkanı Ahmet Tü ; rk ile DTP ' li milletvekilleri arkalarında kalabalık grupla mitingin yapıldığı alana geldiler . Protokolü ; n platformdaki yerlerine almasının ardından miting ' demokrasi şehitler ' i adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı .

MİTİNGDE GÜ ; VENLİK Ö ; NLEMLERİ Ü ; ST SEVİYEDEYDİ

Mitingde gü ; venlik ö ; nlemleri de en yü ; ksek seviyede gerç ; ekleşti . Polis , sabah saatlerinde miting alanına giriş noktaları kurdu . Bu noktalarda kadınlar ayrı , erkekler ayrı yerde ü ; zerleri aranarak alana giriş yaptı . Gü ; venlik noktalarında ü ; st araması yapılırken , yasa dışı pankartların miting alanına sokulmasına izin verilmedi . Ancak aramalara rağmen alanda ' Ö ; calan ' posteri ve sö ; zde ' PKK bayrakları ' aç ; ıldığı gö ; zlendi . Bir helikopter sık sık alanın ü ; stü ; nde uç ; uş yaparken , alana yakın olan binaların ç ; atı katları ve istasyon camisinin minaresine ö ; zel harekat timleri yerleştirildi . Miting iç ; in kentte 5 bin polis gö ; rev alırken , ç ; evre il ve ilç ; elerden de yaşanabilecek olayları engellemek iç ; in takviye kuvvet getirildi .

DTP BİN 500 KİŞİYİ GÖ ; REVLENDİRDİ

Polisin yanı sıra DTP ' liler de herhangi bir olay yaşanmaması ve miting programının aksamaması iç ; in ö ; nlemler aldı . DTP ' nin Barış Mitingi iç ; in 1 . 500 kişiyi gö ; revlendirdiği ö ; ğrenildi . Ayrıca miting nedeniyle 2 adet ambulans alana yakın bir noktada hazır bekletildi . Sıcaklar ve oruç ; nedeniyle baygınlık geç ; iren bazı vatandaşlara anında mü ; dahale edildi .

YAKLAŞIK 50 BİN KİŞİ TOPLANDI

Ramazan nedeniyle halkın bü ; yü ; k kesiminin oruç ; lu olması ve hava sıcaklığının gö ; lgede 39 dereceyi bulmasına rağmen ç ; evre illerden gelenlerin de aralarında bulunduğu 10 bini aşkın kişi mitingin başlama saati olan 16 . 00 ' da meydanı doldurdu . Ancak , kamu ve ö ; zel sektö ; rde mesai saatinin bitimi , havanın da nispeten serinlemeye başlaması ile birlikte bu saatten sonra miting alanına gelişler de arttı . Kısa sü ; rede alanda toplananların sayısı 30 bini buldu . Ramazan ve sıcak , DTP ' nin ' 1 milyon kişi ' hedefini bü ; yü ; k oranda engellemiş oldu . Alanda toplananlar uzun sü ; re Kü ; rtç ; e tü ; rkü ; ler eşliğinde halaylar ç ; ekti , tü ; rkü ; lere eşlik etti .

MİTİNG ALANINDA ŞU PANKARTLAR AÇ ; ILDI

' Yü ; zü ; nü ; gü ; ne ç ; evirmeyen karanlıkta kalır ' , ' Onurlu bir barış iç ; in alanlara ' , ' Kü ; rt sorununun ç ; ö ; zü ; mü ; ertelenemez ' , ' Barış iç ; in sen de sö ; zü ; nü ; sö ; yle ' , ' Barış ve kardeşlik iç ; in Kü ; rt sorununa demokratik ç ; ö ; zü ; m ' , ' Ya onurlu bir barış , ya gö ; rkemli bir direniş ' , ' Kü ; rt halkından ö ; zü ; r dilensin ' , ' Tü ; rkiye acılarına Kü ; rt sorununu ç ; ö ; zerek son verecek ' , ' Milyonların iradesi engellenemez ' , ' Ö ; zgü ; rlü ; k , demokrasi , barış iç ; in el ele ' , ' Kü ; rt sorunu muhatapları ile ç ; ö ; zü ; lü ; r ' , ' Onurlu bir barışa evet ' . . . Miting alanındaki ç ; ok sayıda kişi de , yuvarlak kesilmiş sarı , kırmızı ve yeşil renklerin kullanıldığı kartonlara ' Zımane min qedexe neke-Dilimi yasaklama ' yazılı dö ; vizler taşıdı . Bu yazı Kü ; rtç ; e ' nin yanı sıra bu dilin lehç ; esi olan Zazaca olarak da dö ; vizlerde yer aldı .

DEMOKRATİK Ç ; Ö ; ZÜ ; M İÇ ; İN MUHATAP Ö ; CALAN ' DIR

Abdullah Ö ; calan posterlerinin de yoğun olarak yer aldığı miting alanında bir ara konuşmacılar , Ö ; calan ' ın İmralı Cezaevi ' nde avukatları ile yaptığı gö ; rü ; şmelerde Kü ; rt sorunuyla ilgili sö ; ylediği sö ; zlerden bö ; lü ; mler okundu . Kalabalık 10 bini aşınca da alanda ' Kü ; rdistan ' da 30 yıllık savaşta 62 . 800 kişi yaşamını yitirdi . Bir daha 62 . 800 kişinin yaşamını yitirmemesi iç ; in barış diyoruz . Demokratik ç ; ö ; zü ; m iç ; in muhatap Ö ; calan ' dır . Kü ; rt ve Tü ; rk halkları iç ; in yol haritasını selamlıyoruz . 85 yıldır gasp edilen dilimizi ve kimliğimizi istiyoruz ' yazılı bü ; yü ; k bir pankart aç ; ıldı .

BAYDEMİR , BAŞBUĞ ' UN SÖ ; ZLERİNİ ELEŞTİRDİ

Ö ; nceki gece başlayan ' Barış Nö ; beti ' ne katılan Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir , Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ' un terö ; r ö ; rgü ; tü ; ne yö ; nelik sarf ettiği ' Gelin adalete sığının , gü ; venin ' sö ; zlerini eleştirdi . Baydemir , ' Hangi adalete gü ; veneceğiz ? Panzere taş atmak doğru değil , ama panzere taş attı diye 25 yıl ceza veren adaleti mi gü ; veneceğiz? Halkın yü ; zde 66 ' sının oyu ile seç ; ilmiş birinin elini sıkmayan adalete mi gü ; veneceğiz? 1 Eylü ; l Dü ; nya Barış Gü ; nü ; ' nde Kü ; rtler Tü ; rk halkının vicdanına , Tü ; rkler de Kü ; rt halkının vicdanına uzanacaktır . Neye mal olursa olsun barış ç ; abasından vazgeç ; ilmemelidir . ' dedi .

Osman Baydemir , Diyarbakır ' daki Barış Mitingi ' nde , Hakkari ' deki olayla ilgili olarak , ' Ben bir Kü ; rt evladı olarak ç ; ıkıp derim ki , askere sıkılan kurşun bundan bö ; yle bana sıkılsın , ' dedi .

MersinOsman BaydemirGenelkurmayDtpZazacaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı