USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Sadece Türkiye'de üretilecek!

Oyak Renault, ekonomik krize rağmen 110 milyon Avro'luk yatırımla dünyada sadece Bursa'da üretilecek Fluence modelini görücüye çıkardı.

Otomobil / 31 Ağustos 2009 Pazartesi 15:00
Sadece Türkiye'de üretilecek!

 

Renault Nissan ittifakının ilk meyvesi olan C segmentindeki sedan Fluence , yıllık 100 bin adet ü ; retilip 100 ' den fazla ü ; lkeye ihraç ; edilecek . 6 yılda 518 bin adet ü ; retimle tarihinde ü ; ç ; ü ; ncü ; rekoru kıran Megane Sedan ' ın ü ; retimine son verilirken , yü ; zde 56 ' sı yerli olan Fluence ' nin lansmanının 15 Eylü ; l ' de Frankfurt Oto Show ' da yapılacağı ve kasım ayında Tü ; rkiye ' de satışa sunulacağı bildirildi .

Oyak Renault Genel Mü ; dü ; rü ; Tarık Tunalıoğlu , bu projenin Renault ' nun Tü ; rk ekonomisine olan inancının gö ; stergesi olduğunu belirterek , ' Renault , Tü ; rk ekonomisinin yaşadığı zor dö ; nemde bile ü ; rü ; n gamının en iyi ve en yeni modelini Tü ; rkiye ' de ü ; retme kararlığıyla gü ; venini bir kez daha gö ; sterdi ' dedi .

Yeni Renault Symbol , 3 ve 5 kapılı Clio Hatchbak ve Clio Grand Tour ile aynı bantta ü ; retilecek beşinci araç ; olacak Fluence ' ın tanıtımı Oyak Renault Bursa Fabrikası ' nda Genel Mü ; dü ; r Tarık Tunalıoğlu , Renault Mais Genel Mü ; dü ; rü ; İbrahim Aybar , Proje Direktö ; rü ; Teoman Yü ; cel ve Samir Cherfan ' ın katıldığı bir basın toplantısıyla yapıldı .

' TÜ ; RKİYE , RENAULT ' NUN BÜ ; YÜ ; ME STRATEJİSİNİN KALBİNDE YER ALIYOR '

Oyak Renault Genel Mü ; dü ; rü ; Tarık Tunalıoğlu , Tü ; rkiye ' nin Renault ' nun ö ; ncelikli hedeflerinden biri olan uluslararası bü ; yü ; me stratejisinin kalbinde yer aldığını belirterek , ' Oyak Renault performans aç ; ısından yılda 360 bin araç ; , yani dakikada bir araç ; ü ; retme kapasitesine sahip bü ; yü ; k ve son derece rekabetç ; i bir ü ; retim tesisidir . Bu da onu Renault ' nun Batı Avrupa dışındaki en bü ; yü ; k ü ; retim kapasitesine sahip tesislerinden biri yapıyor .

Tü ; rkiye ' de ü ; retilen iki otomobilden biri Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikası ' nda ü ; retiliyor . Tü ; rkiye ' den ihraç ; edilen iki binek otomobilden biri Renault markası taşıyor . Ö ; nemli bü ; yü ; me potansiyeli sunan ç ; ok sayıda pazara yakınlığı ile Bursa , Renault ve Tü ; rkiye iç ; in bö ; lgesel ü ; retim ve ihracat merkezi konumunda yer alıyor : Oyak-Renault Doğu ve Batı Avrupa , Orta Doğu ve Kö ; rfez ü ; lkeleri , Orta Asya Tü ; rki Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika olmak ü ; zere 5 kıtada 100 ' ü ; n ü ; zerinde ü ; lkeye ihracat yapıyor ' diye konuştu .

' KRİZE RAĞMEN RENAULT TÜ ; RKİYE ' YE GÜ ; VENDİ '

Bu proje ile 110 milyon euroluk bir yatırım yaptıklarını anlatan Tunalıoğlu , ' Renault , Tü ; rkiye ' ye her zaman inandı , gü ; vendi . Renault , sektö ; rü ; n ve Tü ; rk ekonomisinin yaşadığı zor dö ; nemde bile ü ; rü ; n gamının en iyi ve yeni modelini Tü ; rkiye ' de ü ; retme kararıyla bu gü ; venini bir kez daha kanıtladı . Yeni projenin hedeflerine ulaşma yolunda Oyak Renault ç ; alışanlarına ve yö ; netimine gü ; venim tam . Onlar geç ; mişte , Renault ' nun ' kalite , maliyet ve sü ; re ' standartlarına en uygun şekilde ü ; retim yapma başarılarını kanıtladılar .

Hep birlikte , gelecekte de yeni projeler almak iç ; in gereken tü ; m ç ; abayı gö ; stereceğiz . Bu proje Renault ' nun Oyak iş birliğiyle Tü ; rkiye ' ye olan inancının ve Tü ; rk ekonomisine olan katkısının hız kesmeden devamındaki kararlılığını gö ; steren ö ; nemli bir adım ' dedi .

' KRİZE RAĞMEN 3 VARDİYADAN GERİYE DÜ ; ŞMEDİK '

Genel Mü ; dü ; r Tarık Tunalıoğlu , krize rağmen 3 vardiyadan taviz vermediklerini ancak ü ; retim kapasitesini saatte 60 adetten 50 ' ye dü ; şü ; rdü ; klerini hatırlatarak , ' Bu yatırım kriz zamanında yapıldı . Ancak meyvelerini ö ; nü ; mü ; zdeki aylarda , yıllarda toplayacağımıza inanıyoruz . Ö ; nemli olan kriz sonrasına hazır olmak . 2008 ' de ü ; retim rakamımız 360 bin kapasiteye rağmen 286 binde kaldı . Ö ; nü ; mü ; zdeki yıl da 360 bin rakamını yakalayacağımızı dü ; şü ; nmü ; yoruz . Ama 2010 yılında 3 . vardiyayı kaybetmeyeceğimizi de biliyoruz . Krize rağmen ciddi manada vardiya azaltıp işç ; i ç ; ıkarmadık ' aç ; ıklamasını yaptı .

' HERKESTEN Ö ; NCE TÜ ; RKİYE ' DE TANITILDI '

Oyak Renault Mais Genel Mü ; dü ; rü ; İbrahim Aybar , lansmanı 15 Eylü ; l ' de Frankfurt Oto Show ' da yapılacak Fluence ' nin kasım ayında Tü ; rkiye ' de satışa sunulacağını kaydederek , ' Yeni teknoloji ve yeni tasarım Fluence , tü ; m dü ; nya iç ; in Tü ; rkiye ' de ü ; retiliyor . Herkesten ö ; nce Tü ; rkiye ' de tanıtılıyor . Dinamik , akıcı , sıra dışı tasarımıyla kullanıcısına prestij kazandıracak . Otomotiv sektö ; rü ; ndeki dengeleri değiştirip kısa sü ; rede Tü ; rkiye ' nin en ç ; ok tercih edilen otomobili olacak . Renault , Tü ; rkiye ' ye son derece gü ; ven duyuyor .

94 ' te krize rağmen Megane ü ; retimi Tü ; rkiye ' de kararlaştırıldı . 2001 krizinin hemen ardından 2003 ' te Sedan 2 ü ; retime başlandı . Tü ; rkiye ' de 6 yılda 143 bin satıldı . 518 bin adet ü ; retildi . Oyak Renault ' un ü ; ç ; ü ; ncü ; rekorunu kırdı . Başarımız ortada . Piyasada iniş ç ; ıkışlara gö ; re değil , doğru zamanda dü ; nyaya otomobil ü ; retiyoruz . Renault da yatırımlarını buna gö ; re yapıyor . Fluence ' ın fiyatı da gerç ; ekten rekabetç ; i olacak ' şeklinde konuştu .

' YÜ ; ZDE 56 ' SI YERLİ '

Oyak Renault Fabrika Proje Direktö ; rü ; Teoman Yü ; cel , zorlu yol şartlarına gö ; re tasarlanmış , kendi sınıfının en ç ; ekici ü ; rü ; nü ; olmayı hedefleyen , sportif , sağlam ve konforlu Fluence ' ın 28 aylık sü ; reç ; ten geç ; tiğini kaydederek , ' Bu projeyi gerç ; ekleştirmek iç ; in Bursa Oyak Renault Fabrikası ' nın seç ; ilmesinde , Tü ; rk mü ; hendis ve işç ; isinin yü ; ksek eğitim seviyesi , tecrü ; besi , maliyetlerin rekabetç ; i oluşu , yü ; ksek ü ; retim kapasitesi , ç ; evre ve kalite standartlarına uygun oluşu en etken unsurlardı .

Bursa ' da ü ; retim kararı alındıktan sonra imalatç ; ı seç ; imleri tamamlandı ve hızla kalıpların ü ; retimine başlandı . 110 milyon euro tutan yatırımların yaklaşık 54 milyon eurosu imalatç ; ılarımızdaki ü ; retim kalıplarına , 37 milyon eurosu 48 yerli imalatç ; ıya , 35 milyon eurosu ise proses kalıplarına harcandı . Dü ; nya genelindeki yatırım miktarı ise 250 milyon euro . Fluence model araç ; ların yerlilik oranı ise yü ; zde 56 olarak belirlendi . Geriye kalan parç ; aların yü ; zde 82 ' isini ise ucuz ü ; lkelerden tedarik edeceğiz , yü ; zde 18 ' i ise pahalı ü ; lkelerden temin edilecek . Ç ; in , Japonya , Kore ve Tayvan ' dan parç ; a tedarikleri başladı . Doğu Avrupa ' dan Romanya , Polonya ve Bulgaristan ' dan da daha rekabetç ; i olacak parç ; a temini yapılacak . Biz Tü ; rkiye ' deki imalatç ; ıları da var gü ; cü ; mü ; zle destekliyoruz ' dedi .

' TÜ ; RK MÜ ; HENDİS VE İŞÇ ; İLER 45 BİN SAAT EĞİTİM GÖ ; RDÜ ; '

Teoman Yü ; cel , Tü ; rk mü ; hendisler ve operatö ; rlerinin Fluence ile ilgili 45 bin saat eğitim gö ; rdü ; ğü ; nü ; , bu rakamın 2008 yılında Oyak Renault personelini aldığı eğitim miktarının yü ; zde 10 ' unu teşkil ettiğini ifade ederek , ' Test ç ; alışmaları iç ; in ü ; retilen araç ; lar yaşlandırma denemelerinde toplam 340 bin kilometre yol katetti . Bunun 60 bin kilometresi Tü ; rkiye ' de gerç ; ekleştirildi . Bu proje ile Oyak Renault ü ; retim tesislerinde esnek kaporta ü ; retim hattını kurarak bir ilke daha imza attık . Bu tesis Oyak Renault ' nun rakipleri karşısında esnek ü ; retim gü ; cü ; nü ; daha da artıracak bir yatırım olarak tarihe geç ; ti ' ifadelerini kaydetti .

FrankfurtOrta AsyaAvrupaFabrikaMeganeYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı