USD (Alış - Satış) : 3,93 - 3,93 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

Tarihi mozaikler yok oluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tapulu Anavarza Antik Kenti'nin simgesi ve en değerli bölümü olan Anavarza Mozaikleri’nin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

Güncel / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 10:52
Tarihi mozaikler yok oluyor

 

Etrafı surlarla ç ; evrili yaklaşık bin 300 hektarlık bir alanda kurulu , Tü ; rkiye ' nin en ö ; nemli antik kentleri arsında gö ; sterilen Anavarza ' da Anavarza Kızı ' nın tasvir edildiği mozaikler , yeterince korunmadığı iç ; in yağışlı havaların da etkisiyle hızla bozulmaya ve kaybolmaya yü ; z tuttuğu kaydedildi .
Mozaiği bulan ve uzun yıllardır bekç ; ilik yapan Hatun Dilci , ' 1960 yılında ev temeli kazarken Balıklı Mozaik ' i bulduk . Daha sonrada Meduze Mozaiği ' ni bulduk ve mü ; zeye haber verdik . Bunun ü ; zerine eşimle beni Anavarza ' ya bekç ; i yaptılar . Bugü ; n kışın yağmurların sel olması nedeni ile zarar gö ; ren Anavarza kızının bulunduğu Mozaik ç ; eşitli yerlerden kabardı ' dedi .
Geç ; tiğimiz yıllarda kentin ayakta kalan en ö ; nemli yapısı olan Alakapı , 1998 depremi nedeniyle hasar gö ; rmü ; ş ve daha sonra mü ; dahale olarak , bü ; yü ; k kemerdeki taşıyıcı sistem desteklenerek koruma altına alınmıştı .
Tü ; rkiye ' nin en ö ; nemli antik kentleri arasında gö ; sterilen Adana ' nın Kozan İlç ; esi yakınlarındaki Anavarza ' nın tapusu Kü ; ltü ; r ve Turizm Bakanlığı ' nda bulunuyor . Antik kentte belgeleme ç ; alışması yapan İstanbul Ü ; niversitesi ( İÜ ; ) Edebiyat Fakü ; ltesi Eskiç ; ağ Tarihi Anabilim Dalı Ö ; ğretim Ü ; yesi Prof . Dr . Mustafa Hamdi Sayar , antik kentin ' ' Arkeo Park ' ' olmak iç ; in bü ; tü ; n ö ; zellikleri taşıdığını aç ; ıklamıştı .
MEDUZE ' NİN HİKÂ ; YESİ
Anavarza Kralının kızı Meduze ' nin sağında yer alan erkek ; Kozan Kralı ' nın Oğlu , solundaki ise Misis Kralı ' nın Oğlu ' dur . Her iki kralın oğlu da bu kıza talip olur ve meduze iç ; in Anavarza Şehri ' ne savaş tescilinde bulunurlar . Anavarza Kralı ' nın bir ç ; ö ; zü ; m ü ; retememesi ü ; zerine Meduze babasına bir ç ; ö ; zü ; m teklifinde bulunur . ' Sevgili babacığım malum Anavarzamızın su sıkıntısı var . Şehrimize ilk ö ; nce hangi taliplim getirirse ben onunla evleneyim , bö ; ylece şehrimiz savaştan kurtulmuş olur ' der . Kız bunu der demesine ama kızın gö ; nlü ; Kozan Kralı ' nın Oğlu ' ndadır . Yalnız Anavarza Şehri ' ne ilk suyu getiren ise Misis Kralı ' nın oğlu olmuştur . Verilen sö ; z ü ; zere Meduze ' nin Misis Kralının oğluyla evlenmesi gerekmektedir . Fakat kızın gö ; nlü ; Kozan Kralı ' nın oğlunda olduğu iç ; in sevmediği Misis Kralı ' nın oğluna varmak istemez . Sö ; zü ; nden dö ; ndü ; ğü ; takdirde ise Anavarza Şehri ' ni ve halkına savaş aç ; ılacak , dö ; nmez ise sevmediği biri ile evlenecektir . Ç ; ö ; zü ; mü ; intiharda bulur ve Anavarza Kalesi ' nden aşağı kendisini atar .
ANAVARZA ANTİK KENTİ TARİHÇ ; ESİ
Kozan ilç ; esine 27 kilometre mesafedeki Dilekkaya Kö ; yü ; ile iç ; iç ; e olan Anavarza Antik Kenti ' nin , İ . Ö ; . 1 . yü ; zyılda bir Roma kentleşme merkezi olarak kurulduğu sanılıyor . Tarihi kaynaklara gö ; re , kent , Kilikya bö ; lgesinde dü ; zenlenen şenliklerin , olimpiyatların merkezidir . 525 ve 565 tarihindeki depremlerde yıkılan kent , Bizans İmparatoru Justinianus tarafından onarıldı . 8 . yü ; zyıldan itibaren Abbasiler , Selç ; uklular , Bizans ve Haç ; lılar arasında sü ; rekli el değiştiren Anavarza , bir sü ; re Ermeni krallığının merkezi oldu .
Anavarza , ovadaki surlar ve kayalık kesim olmak ü ; zere iki bö ; lü ; mden oluşuyor . Surların doğu kesiminin uzunluğu 1500 metre . Tü ; m kenti iç ; ine alan surların 20 burcu bulunuyor . Bu surlardan şehre 4 kapı ile giriliyor . Kentin sembolü ; Alakapı ' nın kuzeydoğusunda tiyatro ve kapının hemen ö ; nü ; nde stadyum kalıntıları yer alıyor .
Antik Kent ' in yanındaki Anavarza Kalesi ise dik yamaç ; lı 200 metre yü ; ksekliğindeki bir tepede bulunuyor . Kalede , 1057 tarihli kü ; ç ; ü ; k bir kilise bulunuyor . Kilise , ü ; zerindeki yazıta gö ; re Ermeni prensi Toras tarafından yaptırıldı .

ErmeniBuldukBizansEdebiyatFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı