USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

Konya aile hekimliğine en hazır il seçildi

Aile hekimliği uygulaması için alt yapısını hazırlayan Konya, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya geçiş için en hazır il seçildi.

Güncel / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 14:16
Konya aile hekimliğine en hazır il seçildi

 

Dü ; nyada gelişmiş ü ; lkelerin ç ; oğunda uygulanan aile hekimliği , Tü ; rkiye ' de pilot illerde uygulanıyor . Aile Hekimliği uygulaması , dü ; nyada birç ; ok ü ; lkede uzun yıllardan beri başarı ile yü ; rü ; tü ; lü ; yor . Halkın ve sağlık ç ; alışanlarının memnuniyetinin en fazla olduğu sağlık modeli olarak tanımlanan aile hekimliği , ü ; lkemizde de 2005 yılından itibaren aşamalar halinde pilot illerde uygulanmaya başlandı .

Konya İl Sağlık Mü ; dü ; rü ; Dr . Hasan Kü ; ç ; ü ; kkendirci , İl Sağlık Mü ; dü ; rlü ; ğü ; olarak Konya Aile Hekimleri Derneği ile koordineli olarak ç ; alıştıklarını ifade etti . Aile hekimliğinin sağlık sistemine ö ; nemli katkı sağlayacağını dile getiren Dr . Hasan Kü ; ç ; ü ; kkendirci , aile hekimliği uygulamasının Konya ' da ne zaman başlayacağının merak konusu olduğunu sö ; yledi . Sö ; z konusu yö ; ntemin pilot olarak uygulandığı illerde bir takım problemler yaşandığını anımsatan Kü ; ç ; ü ; kkendirci , Konya olarak tü ; m sorunların ü ; stesinde gelebileceklerini dile getirdi . Aile hekimliğine geç ; işteki en bü ; yü ; k problemlerin ekonomik sorunlardan kaynaklandığını sö ; yleyen Kü ; ç ; ü ; kkendirci , ' Bakanlığımızın oluşturduğu ç ; alışmalar sonucu aile hekimliğine en hazır il seç ; ildik . Yapılan anketlerde aile hekimliğinde 5 ü ; zerinden 4 , 8 puan aldık . Tü ; rkiye ' deki en hazır il seç ; ildik . Uygulamaya Konya ' dan başlanacağına inanıyorum ' dedi .

Programda konuşan Konya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr . Mesut Karaaslan , Konya ' da yaklaşık 600 aile hekimi olacağını sö ; yledi . Aile hekimliği projesinde bir hekimin ortalama 3 bin kayıtlı kişiye hizmet vereceğini ifade eden Dr . Mesut Karaaslan , Sağlık Bakanlığı ' ndan geç ; iş iç ; in tarih beklediklerinin altını ç ; izdi . Pilot uygulamanın 34 ilde devam ettiğini aktaran Dr . Karaaslan , proje ç ; erç ; evesinde hekim ve hasta memnuniyetinin yü ; zde 90 ' ın ü ; zerinde olduğunu sö ; yledi . Dr . Mesut Karaaslan , bu uygulamada her ailenin kendine ait hekimi olacağını sö ; yledi . Bü ; tü ; n sağlık hizmetlerinin ö ; ncelikli olarak bu hekim tarafından değerlendirildiğini sö ; yleyen Dr . Mesut Karaaslan , ' Uygulama sayesinde anne karnından ö ; lü ; me kadar geç ; en sü ; rede vatandaşların sağlık durumları bu hekim tarafından değerlendiriliyor . Gebe ve bebek aşıları dahil her tü ; rlü ; birinci basamaktaki sağlık hizmetleri aile hekimi tarafından veriliyor ' diye konuştu .

Sağlık BakanlığıFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı