USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Başkent'te çifte bayram

Ankara, yarın iki önemli törene sahne olacak.

Güncel / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 12:53
Başkent'te çifte bayram

 

Başkent ' te yarın 30 Ağustos Zafer Bayramı Hipodrom ' da dü ; zenlenecek gö ; rkemli geç ; it tö ; reniyle kutlanacak . Diğer yandan Ankaralıların ilk gö ; z ağrısı olan ve Bü ; yü ; kşehir Belediyesi tarafından yeniden dü ; zenlenen Genç ; lik Parkı , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ankara Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Melih Gö ; kç ; ek , ç ; ok sayıda bakan , milletvekili ve davetlinin katılımıyla yeniden kapılarını aç ; acak .
Başkentlilerin , kentin merkezinde yeşille iç ; iç ; e ve eğlence dolu gezinti keyfini doyasıya yaşayabileceği parkın aç ; ılış tö ; reninde sanatç ; ı Ferhat Gö ; ç ; er bir konser verecek . Başkentlilerin aç ; ılış tö ; renine rahatlıkla ulaşımlarını sağlayabilmek iç ; in kentin ç ; eşitli semtlerinden ü ; cretsiz otobü ; s seferleri dü ; zenlenecek , ayrıca , kurulacak ç ; adırlarda vatandaşlar iftarlarını aç ; abilecekler .

Genç ; lik Parkı ' nın ç ; ok daha yeşil , ç ; ok daha eğlenceli , ç ; ok daha modern ve yepyeni gö ; rü ; ntü ; sü ; yle 30 Ağustos Zafer Bayramı ' yla birlikte Ankaralılara ' merhaba ' diyeceğini ve Başkentlilerin iki coşkuyu birlikte yaşayacağını kaydeden Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Melih Gö ; kç ; ek , ' Başkentliler , burada kendisini bir masal diyarında gibi hissedecek . İnsanlar , gü ; ndü ; z yeşille iç ; iç ; e , gece ise rengarenk bir masal diyarında yolculuk edecekler ' dedi .

­ ;

GENÇ ; LİK PARKI ' NIN TARİHÇ ; ESİ

Bü ; yü ; klerin nostalji yaşayacağı , genç ; ler ve miniklerin ise eğlence dolu anlar geç ; ireceği Genç ; lik Parkı 1943 yılından bu yana Başkent ' in tarihine tanıklık etti . 1936 yılında , İncesu Deresi ' nin taşkın , bataklık bir alanı olan 275 bin metrekarelik arazi , şehrin ihtiyacını karşılamak ü ; zere Fransız Theo Leveau tarafından park olarak tasarlandı .

O yıllarda nü ; fusu 122 bin 270 olan ve ç ; evresi boş otluk araziyle ç ; evrili , susuzluk ç ; eken Ankara iç ; in park , ö ; ylesine ö ; nemli bir projedir ki , her tü ; rlü ; fedakâ ; rlık gö ; ze alınır . 1939 ' da inşaata başlanır ve 1941 yılının Ağustos ayında deneme amaç ; lı parkın havuzuna su verilmeye başlandı . 19 Mayıs 1943 ' de Genç ; lik Parkı , Başbakan , Meclis Başkanı , Bakanlar ve milletvekillerinin katıldığı bir tö ; renle aç ; ıldı .

Genç ; lik Parkı kısa sü ; rede Başkentlilerin sosyal yaşamında ö ; nemli bir yere oturdu . Hafta sonu aktiviteleri , memur ailelerinin gazino ve piknik keyifleri , giderek yeşeren bu bü ; yü ; k havuzlu Park ' ın etrafında sü ; rmeye başladı . Ankara hatırası fotoğraflarının hemen hemen ç ; oğunun fonunda Genç ; lik Parkı yer aldı .


70 ' Lİ YILLAR : GENÇ ; LİK PARKI CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR

Genç ; lik Parkı 1940 ve 50 ' li yılların en gö ; sterişli rekreasyon alanı olarak benimsenirken , yerleşim ve iş ç ; evreleri giderek Ulus ' tan Kızılay ve Yenişehir ' e doğru taşınmaya başladı .

Başka bir deyişle , Genç ; lik Parkı ' yla değişen Ulus , artık ikinci değişimini yaşamaya başlar ve 70 ' li yılların ardından cazibesini yitirdi . Değişen şehir merkezinin etkileri , ilerleyen yıllarda Genç ; lik Parkı ü ; zerinde de kendini gö ; sterdi .

Park ' ın konuk ettiği kitlenin niteliği her geç ; en yıl biraz daha değişir ve Başkentliler bü ; yü ; k havuzlu , havalı parklardan uzaklaşmaya başladı . Parktaki kü ; ltü ; rel değişim eğlence alanlarında kendini gö ; sterdi , gazinolar değişti , Genç ; lik Parkı , uyuşturucu kullananların , sarhoşların toplandığı , suç ; oranı yü ; ksek bir mekâ ; n haline geldi . Artık neredeyse ailelerin korkarak yanından , yö ; resinden geç ; tiği bir yer oldu Genç ; lik Parkı .


PARK YENİDEN GÖ ; RKEMLİ GÜ ; NLERİNE KAVUŞUYOR

Gerç ; ekleştirdiği ç ; alışmalarla Ankara ' yı ö ; rnek bir kent haline getiren Bü ; yü ; kşehir Belediyesi , bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle Başkent ' in merkezinde hayalet bir park haline dö ; nü ; şen Genç ; lik Parkı ' nın bu gö ; rü ; ntü ; sü ; ne ' dur ' diyerek , eski gö ; rkemli gü ; nlerine kavuşturulması iç ; in bir ç ; alışma başlattı . Sü ; ratle sü ; ren ç ; alışmalar sonucunda da Genç ; lik Parkı ' nı yeniden dü ; zenlemek iç ; in Milli Komite ' den izin alan , parkın tarihi dokusunu bozmadan yeniden yapılandıran Bü ; yü ; kşehir Belediyesi , Başkentlilerin merakla beklediği Parkı , eski gö ; rkemli gü ; nlerinden ç ; ok daha modern ve yepyeni gö ; rü ; ntü ; sü ; yle hizmete hazır hale getirdi .

Başkan Gö ; kç ; ek , parkın yeni haliyle adeta insanı bü ; yü ; lediğini gecesinin ayrı gü ; ndü ; zü ; nü ; n ayrı bir gü ; zellikte olduğunu belirterek , ' İnsan burada kendisini bir masal dü ; nyasında hissediyor . Burada inanılmaz bir keyif alıyorum . Ç ; alışmaların başlamasından itibaren en az 50 defa buraya geldim ve incelemelerde bulundum . Olayı birebir yaşadım . İnanılmaz bir gü ; zellik ortaya ç ; ıktı . Bizim eski ç ; ocukluğumuzdaki Genç ; lik Parkı , resmen yeniden doğdu . Ö ; yle bir keyif alıyorum ki , tarifi mü ; mkü ; n değil . Buranın Ankara ' nın en eski parkı ve Cumhuriyet ' in simgesi olması bana ç ; ok gü ; zel duygular yaşatıyor ' dedi .

Yeniden genç ; lerin ve miniklerin eğlence dolu saatler yaşayacağı , bü ; yü ; klerin ise eski gü ; nlerinde olduğu gibi rahatç ; a gezebileceği bir mekan haline getirilen Genç ; lik Parkı ' nın yarın yapılacak aç ; ılış tö ; reninde sanatç ; ı Ferhat Gö ; ç ; er sevilen şarkılarıyla bir konser verecek .

BaşbakanMeclis BaşkanıKızılayBaşkentMilletvekili



YAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı