USD (Alış - Satış) : 5,68 - 5,69 EURO (Alış - Satış) : 6,57 - 6,58

ABD füze üssünü Türkiye'ye mi kuracak ?

Polonya gazetesinden sonra Amerikan New York Times gazetesi de ABD'nin Avrupa'ya kurmayı düşündüğü füze savunma sistemi için muhtemel yerler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu yazdı.

Güncel / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 12:16
ABD füze üssünü Türkiye'ye mi kuracak ?

 

Gazetede yer alan haberde Başkan Barack Obama yö ; netiminin , fü ; ze kalkanı iç ; in Polonya ve Ç ; ek Cumhuriyeti ' ne alternatifler aradığı belirtildi . Bu değişiklik arayışının Almanya ve Rusya ' yı memnun ettiği belirtilen haberde , Doğu Avrupa ' daki Amerikan mü ; ttefiklerinin ise aksine memnun olmadığı aktarıldı .
Gazete , yö ; netimden yetkililerin , uzun sü ; redir planlanan fü ; ze kalkanı projesinin en geç ; ö ; nü ; mü ; zdeki ay tamamlamayı umduklarını belirtti . Gazete , planın Barack Obama ' nın ö ; nü ; mü ; zdeki ay gerç ; ekleştirilecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile yapacağı gö ; rü ; şmeye yetiştirilmeye ç ; alışıldığını kaydetti .

Ancak henü ; z hiç ; bir karar alınmadığını ve bü ; tü ; n seç ; eneklerin hâ ; lâ ; gö ; rü ; şü ; ldü ; ğü ; nü ; vurgulayan gazete , ö ; nceki ABD Başkanı George Bush dö ; neminde seç ; ilen Polonya ve Ç ; ek Cumhuriyeti ' nden vazgeç ; ilmesinin de gü ; ndemde olduğunu ifade etti . NY Times ayrıca seç ; enekleri değerlendiren bir Obama takımının ö ; nü ; mü ; zdeki haftalarda ulusal gü ; venlik yetkililerinden oluşan bir komiteye bir değil birden fazla seç ; enek iç ; eren bir plan sunmayı amaç ; ladıklarını aktardı . Planlar , ancak bu komitenin onayından sonra Kongre ve Başkan ' a gidecek .

New York Times ' ın aktardığına gö ; re Ç ; ek Cumhuriyeti ve Polonya ' dan vazgeç ; meyi dü ; şü ; nen bu Obama takımının ele aldığı alternatifler arasında Tü ; rkiye ve Balkanlara fü ; ze rampası ve radar ü ; sleri kurulması da var . Yetkililere gö ; re bu değişiklikler , Rusya ' yı yatıştırma değil , giderek artığını dü ; şü ; ndü ; kleri İran ' dan gelecek kısa menzilli fü ; ze tehditlerine karşı dü ; zenleme yapma amacı taşıyor .

Ancak bu değişikliğin Doğu Avrupa ' daki yetkililer tarafından ABD ' nin Polonya ve Ç ; ek Cumhuriyeti ' nin terk etmeye hazırlandığı şeklinde gö ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; belirten New York Times , Polonya Dışişleri Bakanlığı Sö ; zcü ; sü ; Piotr Paszkowski ' nin ' Doğu Avrupa ' nın , Amerikan yö ; netiminin merkez ü ; ssü ; olmaktan ç ; ıktığı ç ; ok aç ; ık . Fü ; ze savunma sistemi gö ; zden geç ; iriliyor ve Polonya ' da kurulma şansı yü ; zde 50 ' şeklindeki sö ; zlerine yer verdi .

Bush ' tan Obama ' ya miras kalan fü ; ze savunma sistemi projesi , İran ' ın veya diğer ' dü ; şman ' ü ; lkelerin fü ; ze tehditlerine karşı Polonya ' ya 10 fü ; zesavar , Ç ; ek Cumhuriyeti ' ne ise ileri bir radar ü ; ssü ; kurulmasını ö ; ngö ; rü ; yor . Ancak Rusya , ' arka bahç ; esi ' olarak gö ; rdü ; ğü ; bu iki ü ; lkeye bö ; yle bir savunma sistemi yerleştirilmesine uzun sü ; re karşı ç ; ıktı . Obama ' dan da iki ü ; lke arasındaki ilişkilere tehdit olarak gö ; rdü ; ğü ; bu projeden vazgeç ; mesini istedi .

Ö ; te yandan fü ; ze savunma sistemini bir zamanlar Moskova ' nın hü ; kmettiği bö ; lgelerden taşımanın , Rusya ' yı teskin edebileceğini belirten gazete ; ama aynı zamanda Ruslara boyun eğdiği iç ; in Obama ' nın kendi ü ; lkesinden hem Doğu Avrupa ' dan eleştiri alabileceğine dikkat ç ; ekti .

Polonya ' da yayımlanan Wyborcza gazetesi de Amerikan yö ; netiminin Polonya ve Ç ; ek Cumhuriyeti ' nde fü ; ze kalkanı sistemi kurmaktan vazgeç ; tiğini , bunun yerine Tü ; rkiye veya İsrail ' i dü ; şü ; ndü ; ğü ; nü ; iddia etmişti . Gazete , hafta iç ; inde ö ; ne sü ; rdü ; ğü ; iddiasında Obama yö ; netiminin fü ; ze kalkanını savaş gemilerine yerleştirmeyi veya Tü ; rkiye ve İsrail ' deki ü ; slere ya da Balkanlar ' da bir yere kurmayı dü ; şü ; ndü ; ğü ; nü ; aktarmıştı .

Dmitri MedvedevRusya Devlet BaşkanıAvrupaAlmanyaDışişleri BakanlığıYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı