USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Sıcak Haber : Bakan Albayrak: Almanya'yla yeni dönem başladı!..

Sıcak Haber : Nazlı Ilıcak'ın cezası onansın talebi!..

90 bin işyeri tehlikede ekonomik kriz derinleşiyor

Küresel ekonomik krizde büyük darbe alan 'Alman otomotiv sektörü'nde küresel kriz gün geçtikçe derinleşiyor.

Dünya / 28 Ağustos 2009 Cuma 14:10
90 bin işyeri tehlikede ekonomik kriz derinleşiyor

 

Son yapılan bir araştırma sektö ; rde 90 bin işyerinin tehlikede olduğunu , her iki galeriden birinin de iflasın eşiğine geldiğini gö ; sterdi . Almanya ' da kü ; resel ekonomik krizin en ç ; ok hissedildiği branşlardın biri otomotiv sektö ; rü ; . Dü ; nyada ö ; nemli bir yeri olan Alman otomobil ü ; reticileri ve satıcıları şimdilerde krizden sonra ayakta kalma mü ; cadelesi veriyorlar . Sales Agenda 2009/2010 isimli bir araştırma sektö ; rdeki krizin ç ; ok derin olduğunu ortaya koydu . Araştırmaya gö ; re , Federal Hü ; kü ; met tarafından Ocak ayında uygulamaya konulan ' hurda primi yardımının ' sona ermesinden sonra sektö ; rde 90 bin kişi işsiz kalacak . Bu sayının 30 bin kadarını otomobil satışında ç ; alışanlar oluşturuyor . Araştırma ayrıca her iki galeri sahibinden birinin de iflasın eşiğinde olduğuna dikkat ç ; ekti . Hurda primi , bu yılın Ocak ayında sektö ; rü ; n canlandırılması iç ; in 1 , 5 milyar Avro tutarında paket olarak hazırlanmış ve sıfır araç ; alan vatandaşlara 9 yaşından eski arabasını ç ; ö ; pe atması karşılığında 2 bin 500 Avro ö ; denmişti . Hurda priminin sektö ; re bü ; yü ; k bir canlanma getirdiğini kaydeden Federal İstatistik Dairesi ilk altı aylık dö ; nemde 36 milyar Avro ' lu para sirkü ; lasyonu sağladığını aç ; ıkladı . Dairenin dü ; n aç ; ıkladığı rakamlara gö ; re , bu rakam geç ; en yılki aynı dö ; neme gö ; re yü ; zde 23 ' lü ; k bir artışı gö ; steriyor . Daire bu artışın ' hurda primi ' uygulaması nedeniyle yü ; kseldiğine dikkat ç ; ekti .


Federal Hü ; kü ; met , geç ; tiğimiz gü ; nlerde hurda priminin sü ; resini uzatmayacağını ve yerine başka bir proje de hayata geç ; irmeyeceğini aç ; ıklamıştı . Hurda priminin ö ; nü ; mü ; zdeki aydan itibaren biteceği belirten uzmanlar ise , sektö ; rde bü ; yü ; k bir ç ; ö ; kü ; ş gö ; rü ; leceği kanaatinde . Otomobil sektö ; rü ; uzmanlarından Roland Berger , iflasların ö ; zellikle bü ; yü ; k otomobil satıcılarında yaşanacağı ö ; ngö ; rü ; sü ; nde bulundu .

AvroAlmanyaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı