USD (Alış - Satış) : 3,93 - 3,93 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

90 bin işyeri tehlikede ekonomik kriz derinleşiyor

Küresel ekonomik krizde büyük darbe alan 'Alman otomotiv sektörü'nde küresel kriz gün geçtikçe derinleşiyor.

Dünya / 28 Ağustos 2009 Cuma 14:10
90 bin işyeri tehlikede ekonomik kriz derinleşiyor

 

Son yapılan bir araştırma sektö ; rde 90 bin işyerinin tehlikede olduğunu , her iki galeriden birinin de iflasın eşiğine geldiğini gö ; sterdi . Almanya ' da kü ; resel ekonomik krizin en ç ; ok hissedildiği branşlardın biri otomotiv sektö ; rü ; . Dü ; nyada ö ; nemli bir yeri olan Alman otomobil ü ; reticileri ve satıcıları şimdilerde krizden sonra ayakta kalma mü ; cadelesi veriyorlar . Sales Agenda 2009/2010 isimli bir araştırma sektö ; rdeki krizin ç ; ok derin olduğunu ortaya koydu . Araştırmaya gö ; re , Federal Hü ; kü ; met tarafından Ocak ayında uygulamaya konulan ' hurda primi yardımının ' sona ermesinden sonra sektö ; rde 90 bin kişi işsiz kalacak . Bu sayının 30 bin kadarını otomobil satışında ç ; alışanlar oluşturuyor . Araştırma ayrıca her iki galeri sahibinden birinin de iflasın eşiğinde olduğuna dikkat ç ; ekti . Hurda primi , bu yılın Ocak ayında sektö ; rü ; n canlandırılması iç ; in 1 , 5 milyar Avro tutarında paket olarak hazırlanmış ve sıfır araç ; alan vatandaşlara 9 yaşından eski arabasını ç ; ö ; pe atması karşılığında 2 bin 500 Avro ö ; denmişti . Hurda priminin sektö ; re bü ; yü ; k bir canlanma getirdiğini kaydeden Federal İstatistik Dairesi ilk altı aylık dö ; nemde 36 milyar Avro ' lu para sirkü ; lasyonu sağladığını aç ; ıkladı . Dairenin dü ; n aç ; ıkladığı rakamlara gö ; re , bu rakam geç ; en yılki aynı dö ; neme gö ; re yü ; zde 23 ' lü ; k bir artışı gö ; steriyor . Daire bu artışın ' hurda primi ' uygulaması nedeniyle yü ; kseldiğine dikkat ç ; ekti .


Federal Hü ; kü ; met , geç ; tiğimiz gü ; nlerde hurda priminin sü ; resini uzatmayacağını ve yerine başka bir proje de hayata geç ; irmeyeceğini aç ; ıklamıştı . Hurda priminin ö ; nü ; mü ; zdeki aydan itibaren biteceği belirten uzmanlar ise , sektö ; rde bü ; yü ; k bir ç ; ö ; kü ; ş gö ; rü ; leceği kanaatinde . Otomobil sektö ; rü ; uzmanlarından Roland Berger , iflasların ö ; zellikle bü ; yü ; k otomobil satıcılarında yaşanacağı ö ; ngö ; rü ; sü ; nde bulundu .

AvroAlmanyaFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı