USD (Alış - Satış) : 5,78 - 5,79 EURO (Alış - Satış) : 6,69 - 6,71

Sakal-ı Şerif, Amerika'da

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sas) bedeninden geriye kalan ve kutsal bir emanet olarak bilinen 'Sakal-ı Şerif ' New Jersey Ulucami'de ziyarete açıldı.

Dünya / 27 Ağustos 2009 Perşembe 13:05
Sakal-ı Şerif, Amerika'da

 

Ö ; nü ; mü ; zdeki bir hafta boyunca cuma namazı ve teravihlerin ardından halka gö ; sterilecek olan Sakal-ı Şerif ' i , ilk gü ; n 400 civarında Mü ; slü ; man ziyaret etti .
Salâ ; t ve selamlar eşliğinde ziyarete aç ; ılan Sakal-ı Şerif ' i gö ; ren birç ; ok Mü ; slü ; man gö ; zyaşlarını tutamadı . Ulucami Derneği ' nin girişimleriyle getirilen ve Amerika ' daki Mü ; slü ; man Tü ; rk cemaatine Ramazan sü ; rprizi olarak sunulan Sakal-ı Şerif geç ; tiğimiz yıl da yoğun ilgi gö ; rmü ; ştü ; .

Ulucami dernek başkanı Sinan Gegre , ' Allah nasip etti Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi ' ni buralara kadar getirdik . Vesile olduğumuz iç ; in ç ; ok mutluyum . Cemaatimiz ö ; nü ; mü ; zdeki bir hafta boyunca bu kutsal emaneti ziyaret edebilir ' dedi .

Yapılan iftar ve kılınan teravihin ardından Sakal-ı Şerif ' in ne olduğunu ve nasıl gü ; nü ; mü ; ze kadar intikal ettiğini anlatan İmam Dr . Ö ; zcan Gü ; ngö ; r , ziyaret ö ; ncesi cemaate ' ziyaret adabı ' hakkında bilgi verdi . Ö ; zcan Gü ; ngö ; r , ' Sakal-ı Şerif bulunduğu yerden salâ ; t ve selamla alınıp , salâ ; t ve selam getirilerek ziyaret edilir . Biz Mü ; slü ; man Tü ; rklerin bu konudaki saygısı da gü ; zel bir ö ; rnektir . Hiç ; bir zaman Peygamber Efendimize ait bir emanete ziyaret ettikten sonra sırtımızı dö ; nmeyiz ' dedi .

Birç ; ok ziyaretç ; inin ç ; ocuklarıyla katıldığı programda yoğun bir duygu seli yaşandı . Peygamber efendimizin sakalı ziyaret eden birç ; ok ziyaretç ; i , cep telefonlarıyla Sakal-ı Şerif ' in fotoğrafını da ç ; ekti .

Sakal-ı Şerif ' i gö ; zyaşları iç ; inde ziyaret edenlerden Sü ; leyman Mamaloğlu , mü ; thiş bir duygu yoğunluğu yaşadığını ifade etti . Mamaloğlu , ' Allah getirenlerden razı olsun . Memleketimizden binlerce kilometre uzakta Peygamber Efendimizi bize hatırlatacak bö ; yle gü ; zel bir anı yaşadığım iç ; in ç ; ok mutluyum ' diye konuştu .

Sakal-ı Şerif ' i daha ö ; ncede gö ; rdü ; ğü ; nü ; sö ; yleyen bir diğer ziyaretç ; i Mehmet Okdemir ise ' Ç ; ok gü ; zel bir duygu . Her gö ; rdü ; ğü ; mde heyecanlanıyorum ' dedi .

20 yıldır Amerika ' da yaşadığı sö ; yleyen Gü ; lşen Bidal da gö ; zyaşlarını tutamayan ziyaretç ; ilerden bir diğeriydi . Bidal , ' Tü ; ylerim diken diken oldu . Hacca da gitmiştim , orada da gö ; rmü ; ştü ; m . Allah herkese hacca gitmeyi nasip etsin . Ramazan ayı ç ; ok gü ; zel geç ; iyor . Peygamberimizin Sakal-ı Şerif ' ini gö ; rdü ; k artık daha da gü ; zelleşir . ' ifadelerini kullandı .

Diyanet İşleri Başkanlığı ' nın verilerine gö ; re Tü ; rkiye ' de bin 818 adet Sakal-ı Şerif var . Bu alanda İstanbul 422 Sakal-ı Şerif ile ilk , 153 ' le Bursa ikinci , 98 Sakal-ı Şerif ile İzmir ise ü ; ç ; ü ; ncü ; sırada bulunuyor . Rivayetlerde belirtildiğine gö ; re Peygamber Efendimiz ( sas ) hicretten sonra saç ; larını , birisi Hudeybiye senesi ihramdan ç ; ıkarken , diğerini umre haccını kaza ederken , ü ; ç ; ü ; ncü ; sü ; de ' Veda Haccı ' ndan sonra olmak ü ; zere ü ; ç ; defa kestirmiştir .

Tarih boyunca Hicaz bö ; lgesine hizmet gö ; tü ; ren Mü ; slü ; manlar tarafından ciddi bir şekilde muhafaza edilen bu emanetler ; Hulefa-i Raşidin ' den Emevilere ardından Abbasilere geç ; miştir . Moğolların Bağdat ' ı tahrip edilmesiyle Abbasi halifelerinin Memlü ; klü ; ler ' e sığınmasıyla kutsal emanetler de Mısır ' a taşınmıştır . Yavuz Sultan Selim ' in 1516 ' da Mısır ' ı almasıyla Sakal-ı Şerif ' te dâ ; hil olmak ü ; zere kutsal emanetler İstanbul ' a getirilmiştir .

Yavuz Sultan SelimKutsal EmanetlerRamazan AyıBağdatUmreYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı