USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

New York muhteşem Türk festivaline hazırlanıyor

Amerika'nın New York kentinde önümüzdeki ayın son haftasında Türk festivali rüzgarı esecek.

Dünya / 27 Ağustos 2009 Perşembe 13:37
New York muhteşem Türk festivaline hazırlanıyor

 

Beş gü ; n sü ; reyle New York ' un 5 farklı bö ; lgesinde yapılacak olan ' New York ' ta Tü ; rk Gü ; nleri ' isimli festivalde Anadolu kü ; ltü ; rü ; nü ; n zenginliğini Amerika ' nın ve dü ; nyanın en gö ; zde şehrine taşıyacak . Festivalin yapılması nedeniyle ö ; nce Manhattan ' da bulunan Tü ; rk Kü ; ltü ; r Merkez ' inde ( Turkish Cultural Center - TCC ) resim sergili bir kokteyl verilecek . Seç ; kin davetlilerin katılacağı festivalin 25 Eylü ; l Cuma akşamı aç ; ılış kokteylinde Amerikalı sanatç ; ı Maria Foladori Weiss ' ın modernize edilmiş Tü ; rk ç ; inileri resim sergisi yer alacak .

Cihan ' a konuşan organizasyonun sö ; zcü ; sü ; Mehmet Kılıç ; , Eylü ; l ayının son haftasında başlayacak olan ' New York ' ta Tü ; rk Gü ; nleri ' festivalinin tü ; m hazırlık ç ; alışmasının bitmek ü ; zere olduğunu ve Anadolu ' yu New York ' a taşıyıp dü ; nyaya tanıtmaktan bü ; yü ; k mutluluk duyacaklarını sö ; yledi . Kılıç ; , festivalle ilgili geniş bilgiler verdi .

Mehmet Kılıç ; ' ın verdiği bilgilere gö ; re geç ; en yıl Central Park ' ta yapılan gö ; rkemli festivalin bu yılki durağı Central Park ' tan sonra New York şehrinin en bü ; yü ; k ikinci parkı olan Brooklyn ' deki Prospect Park olacak . 27 Eylü ; l ' de Brooklyn ' de başlayacak olan festivalin ilk ayağında , Mehter takımı , Tü ; rk folklor ekibi , geleneksel el sanatları uygulamalı gö ; sterisi ve sergisi , Tü ; rk mutfağının leziz tatları katılımcılara ikram edilecek . Brooklyn ' in Tü ; rk dostu Belediye Başkanı Marty Markowitz ' in davetine binaen bu yıl festivale Prospect Park ' ından başladıklarını belirten organizasyonun sö ; zcü ; sü ; Mehmet Kılıç ; , Brooklyn ' deki festivalin ilk ayağında ayrıca Balkan ve Tü ; rk Cumhuriyetleri ' nin de temsil edileceğini sö ; yledi .

TIMES MEYDANI ' NDA İLK KEZ MEHTERLER BOY GÖ ; STERECEK

Brooklyn ' in hemen ertesi gü ; nü ; New York ' ta Tü ; rk Gü ; nleri festivalinin en gö ; rkemli etkinliği yapılacak . Dü ; nyanın en meşhur ve gö ; zde mekâ ; nlarından biri olan Times Meydanı ' nda ilk defa bir Tü ; rk festivali yapılarak mehter ekibi de gö ; steri yapacak . 28 Eylü ; l gü ; nü ; ö ; ğle 12 ' de başlayacak olan Times Meydanı ' ndaki festivalin ikinci gü ; n etkinliği dö ; rt saat sü ; recek . Times Meydanı ' nda Osmanlı ' nın gö ; rkemli askeri bandosunun dışında Anadolu ' nun sevinç ; lerine , eğlencelerine tercü ; manlık eden folklor gö ; sterisi de yer alacak . Bunların dışında gü ; nde milyonların uğrak yeri olan Times Meydanı ' ndaki festivalin ikinci gü ; n etkinliğinde Anadolu ' da hü ; kü ; m sü ; rmü ; ş 11 medeniyeti temsilen o dö ; nemin kıyafetleri iç ; inde onlarca kostü ; m giymiş kimseler yü ; rü ; yecek .

Times Meydanı ' nda ayrıca aç ; ılacak ç ; adırlarla Anadolu kü ; ltü ; rü ; dü ; nyaya tanıtılmaya ç ; alışılacak . Festivalin ikinci etkinliğinin yapıldığı ve dü ; nyanın kesişme noktalarından olan Times Meydanı ' ndan Mevlana ' nın evrensel barış , sevgi hoşgö ; rü ; ö ; ğretisi semazenler eşliğinde Amerikalılar ile başka milletten insanlara duyurulacak .

Times Meydanı ' ndaki etkinliklerin dü ; zenlenmesi ve buranın işletmesini yü ; rü ; ten Times Square Alliance ( TSA ) , Tü ; rk festivaline ev sahipliğini de yapacak . TSA ayrıca tü ; m yıl boyunca kendi tanıtım brö ; şü ; r ve tanıtım reklamlarında Tü ; rk festivalinin alanda yapıldığını logolarına koyacak . Times Meydanı ' ndaki etkinliğin prodü ; ktö ; rlü ; ğü ; ise TCC tarafından yapılacak .

New York ' ta Tü ; rk Gü ; nleri festivalinin ü ; ç ; ü ; ncü ; ayağında film gö ; sterimleri olacak . Amerika ' nın en ö ; nemli kendi alanında eğitim kurumlarından biri olan New York Film Akademisi ile TCC tarafından ortak dü ; zenlenecek etkinlikte sinemaseverlere Anadolu kü ; ltü ; rü ; nü ; n evresel değerlerini beyaz perdeden izletecek .

New York Film Akademisi ' nde gerç ; ekleşecek olan Tü ; rk Film Festivali ' nde bu yıl 3 eser gö ; sterilecek . Bunlar sırasıyla UNESCO ' nun desteği ile ç ; ekilen Mevlana , Kelebek ve Devrim Arabaları . Filmlerin gö ; sterilmesinden sonra yö ; netmenlerle soru-cevap bö ; lü ; mü ; olacak . Bu bö ; lü ; mde sinemaseverler Kelebek , Mevlana ile Devrim Arabaları film yö ; netmenlerine eserleri hakkında soru sorabilecek . Film festivalinin ilk gü ; nü ; olan 29 Eylü ; l ' de Mevlana ' nın gö ; steriminden ö ; nce ö ; n gö ; sterim yapılacak .

FESTİVAL GRAND CENTRAL ' A DA TAŞTI

New York ' ta Tü ; rk Gü ; nleri adlı etkinlik , Tü ; rklerin Amerika ' da daha ö ; nce hiç ; yapmadığı tü ; rden bir festival olacak . Amerika ' nın en bü ; yü ; k tren istasyonu olma ö ; zelliğine sahip ve bir o kadar da tarihi , ihtişamlı yapısıyla Hollywood filmlerinin vazgeç ; ilmez mekâ ; nlarından olan Grand Central , Tü ; rk festivalinin ü ; ç ; ü ; ncü ; durağı olacak . Manhattan ' daki iki tren istasyonundan doğu yö ; nlü ; trenlerin kalkış noktası olan Grand Central ' da 2 Ekim gü ; nü ; , Tü ; rk kü ; ltü ; rü ; nü ; tanıtan stantlar , uygulamalı el sanatları sergisi sabah 9 : 00 ' da başlayıp akşam 6 : 00 ' ya kadar devam edecek .

Gü ; nde 500 bin insanın uğradığı bir mekâ ; n olan Grand Central ' da yine Balkan ve Anadolu ' nun inanç ; aç ; ısından şekillendiren semah ( Bektaşilik ) ile sema ( Mevlevilik ) gö ; sterilerinin ilgi ç ; ekeceğinden şü ; phe yok .

İSTANBUL KAPALI Ç ; ARŞI , NEW YORK ' TA AÇ ; ILACAK

Festivalin son gü ; nü ; ise ' Street Festival ' adını taşıyor ; yani sokak festivali . Festivalin bu bö ; lü ; mü ; Manhattan ' daki Broadway Caddesi ile 6 . Cadde ( diğer adıyla American Avenue ) arasında 41 . sokak ü ; zerinde yapılacak . New York ' un en tanınmış parklarından olan Braynt Park ' ın hemen yanında yapılacak olan festivalin son etkinliği 4 Ekim Pazar sabahı 9 : 00 ' dan akşam 6 : 00 ' ya kadar sü ; recek .

İstanbul Kapalı Ç ; arşı ' yı New York ' un merkezine taşıyacak olan sokak festivalinde deyim yerinde ise yok yok . Tü ; rk yemeğinden Tü ; rk ç ; inisine , ebru sanatından bazı Anadolu şehirlerinin tanıtılacağı şehir stantlarına kadar son derece zengin bir sokak gö ; sterisi olacak . Sokak festivalinde Osmanlı desenli 50 ç ; adır aç ; ılacak ve yalnızca Amerika ' ya değil tü ; m dü ; nyaya Anadolu ' nun renkli kü ; ltü ; rü ; tanıtılmaya ç ; alışılacak .

ManhattanBroadwayTimes MeydanıMevlevilikMevlana Celaleddin RumiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı