USD (Alış - Satış) : 5,81 - 5,82 EURO (Alış - Satış) : 6,73 - 6,74

Alevi derneklerinden 'açılım'a destek, muhalefete uyarı

Alevi derneklerinin düzenlediği basın toplantısında açılıma destek gelirken, muhalefete de uyarı geldi.

Güncel / 27 Ağustos 2009 Perşembe 14:10
Alevi derneklerinden 'açılım'a destek, muhalefete uyarı

 

Alevi dernekleri , ' demokratik aç ; ılım ' a karşı ç ; ıkan Milliyetç ; i Hareket Partisi ( MHP ) ve Cumhuriyet Halk Partisi ' ni ( CHP ) eleştirdi . Ortak metin hazırlayan dernekler , ' Kendini devletin asli sahibi sayan zihniyetin yaptığı milliyetç ; i kışkırtma , yeni acıların yaşanmasından başka hiç ; bir şeye hizmet etmez . Ayrıca ortada ne bir bö ; lü ; nme ne de bö ; lü ; nmeyi isteyen kesim var ' gö ; rü ; şü ; nü ; dile getirdi . Dernekler , medyayı kışkırtıcılık yerine yapıcı ve objektif olmaya davet etti .


Alevi Bektaşi Federasyonu , Pir Sultan Abdal Kü ; ltü ; r Dernekleri , Hubyar Sultan Alevi Kü ; ltü ; r Derneği ve Ö ; zgü ; r Demokratik Alevi Hareketi temsilcileri İnsan Hakları Derneği ' nde basın toplantısı dü ; zenleyerek ' demokratik aç ; ılım ' sü ; recine destek verdi . Dernekler adına hazırlanan metni okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Kü ; ltü ; r Sanat Sekreteri Hatice Altınışık , Tü ; rkiye Cumhuriyeti devletinin ciddi bir demokratikleşme sancısı yaşadığını sö ; yledi . Hü ; kü ; metin ' Demokratik aç ; ılım ' diye topluma sunduğu niyet beyanını , iyi niyetli bir girişim olarak değerlendiren Altınışık , ' Ancak demokratik aç ; ılım , demokrasi kü ; ltü ; rü ; ile işletilirse sonuca ulaşıp bir toplumsal barış ortamı yaşanabilir . Hü ; kü ; metin kamuoyuna sunduğu demokratik aç ; ılım Kü ; rt sorununun barışç ; ıl demokratik ç ; ö ; zü ; mü ; nü ; hedefliyorsa mevcut hü ; kü ; met bu konuda kararlı ve tutarlı olmalıdır ' dedi .

Demokratik aç ; ılıma karşı ç ; ıkan MHP ve CHP ' yi eleştiren Altınışık , ' Hal bö ; yleyken muhalefet partileri CHP , MHP ' den ve Genelkurmay Başkanlığı ' ndan gelen aç ; ıklamalar demokratik aç ; ılımı olumsuz etkileyecek bir kaos ortamı oluşturmuştur . Kendini devletin asli sahibi sayan zihniyetin yaptığı milliyetç ; i kışkırtma , yeni acıların yaşanmasından başka hiç ; bir şeye hizmet etmez . Ayrıca ortada ne bir bö ; lü ; nme ne de bö ; lü ; nmeyi isteyen kesim var . Devletin Kü ; rt yurttaşlarımızın kimliğini , kü ; ltü ; rü ; nü ; , dilini tanıması ve sorunu evrensel insan hakları bağlamında demokratik ç ; ö ; zü ; me kavuşturması bö ; lü ; nme yerine daha iç ; tenlikli bir birliği sağlar ' şeklinde konuştu .

' Sorunun ç ; ö ; zü ; mü ; nde ö ; ncelik toplumun tü ; m kesimlerine gü ; ven verecek bir politik tutumdur ' diyen Altınışık sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; : ' Kü ; rt aç ; ılımı diye hü ; kü ; metin kamuoyuna aç ; ıkladığı ç ; ö ; zü ; m sü ; reci yeterince aç ; ık ve anlaşılır nitelikte değildir . Bu kadar iddialı aç ; ıklamalara karşın sorunun ç ; ö ; zü ; mü ; nde muhatabın kim olacağı hala karanlık bir noktadadır . Ortada bir sorun varsa o sorunun tarafları vardır . Dolayısıyla sorunun bu taraflar mü ; zakere ederek ç ; ö ; zerler . '

Altınışık , Kü ; rt sorununun demokratik ç ; ö ; zü ; mü ; iç ; in ö ; nceliklerini ise şö ; yle sıraladı : ' Sağlıklı , gü ; ven verici demokrasiye hizmet edebilecek bir tartışma ortamı oluşturulmalıdır . Bu devletin ve hü ; kü ; metin tarihi sorumluluğudur . Hü ; kü ; met ve muhalefet toplumsal sorumluluk ve siyasal ciddiyetin gerektirdiği şekilde davranmalıdır . Medya organları kışkırtıcılık yapmak , soruna anket mantığıyla yanaşmak yerine yapıcı ve objektif olmalıdır . Kü ; rt sorununun ç ; ö ; zü ; mü ; konusunda hü ; kü ; met yetkilileri Alevi Bektaşi Federasyonu ile de gö ; rü ; şmelidir . '

Objektif ProgramıGenelkurmayBasın KuruluşuCumhuriyetCumhuriyet Halk PartisiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı