USD (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

6 eri şehit eden mayınları kim döşedi?

Erdoğan'ın DTP'li Türk'e verdiği randevuyu iptal ettiren Çukurca'da altı askerin şehit olduğu mayın patlamasıyla ilgili internete düşen ses kayıtları üzerine şehit ailesi suç duyurusunda bulundu.

Güncel / 27 Ağustos 2009 Perşembe 14:11
6 eri şehit eden mayınları kim döşedi?

 


27 Mayıs 2009 . Saat . 23 . 30 . Hakkâ ; ri ' nin Ç ; ukurca ilç ; esi kırsalında askeri aracın geç ; işi sırasında patlayan mayınla altı asker şehit oldu . Başbakan ' elini sıkmam ' dediği DTP Lideri Ahmet Tü ; rk ' e 29 mayıs gü ; nü ; randevu vermişti . O randevunun iptal edilmesinin nedeninin Ç ; ukurca ' daki mayın patlaması olduğunu bir sü ; re ö ; nce bir televizyona verdiği rö ; portajda sö ; yeleyen Başbakan ; ' Randevu vermek iç ; in sakinleşsin diye bekledik . Tekrar bir mayın olayı ve 6 şehit . Tam bir adım atmaya karar veriyorsunuz , bombalar patlıyor ' demişti .

Olayla ilgili askerî ; kaynaklardan patlamanın PKK ' lıların yol dö ; şediği mayının uzaktan patlatılması sonucu gerç ; ekleştiğini aç ; ıklamış hatta Genelkurmay Başkanlığı saldırı sonrasında hava kuvvetlerine bağlı uç ; akların Avaşin-Basyan bö ; lgesindeki PKK kamplarını vurduğunu duyurmuştu .

Patlama ile ilgili birkaç ; ay sonra internete şok ses kayıtları dü ; ştü ; . Hakkâ ; ri Tü ; men Komutanı Tü ; mgeneral G . K . ve Ç ; ukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z . E . arasında geç ; tiği iddia edilen telefon konuşmalarında Z . E . 6 askerin şehit olduğu mayınlarla ilgili Hakkâ ; ri Tü ; men Komutanı ' nı bilgilendirirken ' Bu mayınlar bü ; yü ; k bir olasılıkla bizim ' diyordu . Konuşmalarla ilgili askerî ; ç ; evrelerden bugü ; ne kadar bir yalanlama gelmedi .

İşte internete dü ; şen bu konuşma , patlamada hayatını kaybeden piyade erlerden Deniz Demirci ' nin Ankara ' da yaşayan ailesini harekete geç ; irdi . Şehit Demirci ' nin babası Halil Demirci ve annesi Raziye Demirci ç ; ocuklarının ö ; lü ; m nedeninin aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması iç ; in Hakkâ ; ri Cumhuriyet Başsavcılığına suç ; duyurusunda bulundu .

Suç ; duyurusu ile ilgili Tarafa konuşan anne Raziye Demirci ' İlk gü ; nden beri bize oğlumun ö ; lü ; mü ; yle ilgili ç ; elişkili bilgiler verdiler . Aracın iç ; indeydi , dışındaydı , ö ; nü ; ndeydi , arkasmdaydı diye farklı şeyler sö ; ylediler . Komutanların konuşmalarını ö ; ğrenince ertesi gü ; n dilekç ; e yazıp Hakkâ ; ri Cumhuriyet Başsavcılığına suç ; duyurusunda bulunduk ' dedi . Avukatları olmadığını sö ; yleyen aile , şimdi Hakkari Başsavcılığı ' ndaki soruşturmanın sonuç ; landırılmasını bekliyor .

İŞTE İNTERNETE DÜ ; ŞEN ' MAYINLAR BİZİMDİ ' KONUŞMALARI

Uydu telefon kayıtlarında geç ; en kan donduran konuşmalar

1 . SES KAYDI : Hakkari Tü ; men Komutanı Tü ; mgeneral G . K . ve Ç ; ukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z . E . arasındaki telefon konuşması

Z . E : Komutanım uzaktan komutalı değil . Maalesef

G . K : Değil mi?

Z . E : Değil komutanım . Uzaktan komutalı değil . Biliyorsunuz bunları korumak iç ; in ben burada sıkıntılı oldukları iç ; in kendim risk alarak geldim . Bizzat kendim yerleştirdim . Rü ; tbelileri tek tek ç ; ağırdım gö ; sterdim . Bü ; tü ; n bö ; lü ; k komutanları birbirine devretsin dedim . Hep bö ; yle tekmil verdiler devrettik diye . Ama komutanım bu bü ; yü ; k bir olasılıkla bizim , yani sabah buraya gelmenizde yarar var komutanım .

G . K : Kolordu komutanı gelecek sabah erken saatlerde onla beraber gelicem .

Z . E : Komutanım kolordu komutanımızla bu konuyu paylaşmanızda yarar var . Ben tamamen sorumluluğu almaya hazırım komutanım onu bü ; tü ; n samimiyetimle sö ; ylü ; yorum . Bü ; tü ; n sorumluluğu alıyorum zaten komutanlık sorumluluğu olarak .

G . K : Hepimiz alırız o konuda tereddü ; dü ; mü ; z yok .

Z . E : Komutanım benim niyet maksadımı biliyorsunuz . Ben bu ç ; ocukları koruyayım diye onları dö ; şedim . Ama onlar demek ki bu hassasiyeti o kadar yırtınmama rağmen gö ; stermemişler . Komutanımızla da bir paylaşırsanız komutanım ben sabahleyin sıkıntıda kalabilirim . Yani olduğu gibi paylaşmak durumunda kalabilirim . Komutanım sizi bö ; yle sıkıntıya soktuğum iç ; in kahroluyorum .

G . K : Yok yok hayır ö ; yle birşey , hiç ; bir sıkıntı yok bak hiç ; bir sıkıntı yok . Hayır hayır hayır hiç ; bir sınıtı yok . Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız . Sen merak etme hiç ; onda bir sıkıntı yok .

Z . E : Yarından itibaren de harekatımızı uygulamak iç ; in hazırız komutanım bunu da belirteyim . Yarın akşama kadar atarız ü ; zerimizden bu sıkıntıyı . Ama bu sıkıntıdan dolayı ben kahroluyorum .

G . K : Hiç ; ö ; nemli değil . Kahrolacak bir şey yok . Ben bir şey sö ; yleyeyim . Biz elimizden geleni yapıyoruz . Burada hayatımızı ortaya koyup mü ; cadele veriyoruz . Bu mü ; cadelenin iç ; erisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır . Bunun bedeli belki ağır olacaktır .

2 . SES KAYDI - Ç ; ukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z . E . ve Tabur Komutanı Yarbay T . arasında geç ; en telefon konuşması . . .

Z . E : Nedir durum orda . Tü ; men komutanı geleceğiz sabah ç ; ok erkenden demişti bana .

T : Komutanım Kolordu Komutanımız geldi . Yaklaşık bir 15 dakika ö ; nce . Şu anda burdalar . Şu anda odanızda gö ; rü ; şü ; yorlar komutanım .

Z . E : Senin yanında bir şey konuştular mı?

T : Yok komutanım . İkisi odaya girdiler komutanım .

Z . E : Makam odasına mı girdiler?

T : Doğrudur . Sizin odanızdalar komutanım .

Z . E : Peki Tü ; men Komutanı Asayiş Komutanı gelmeden ö ; nce seninle konuştu mu hiç ; bu olayla ilgili?

T : Taburları sordu bana . Taburların durumu nasıldı buradayken şeklinde sö ; yledi sordu . Onun haricinde birşey konuşulmadı komutanım bi de nasıl bir kanaat edindi bilemiyorum . Bu timler yanlış yerden gitmişler herhalde gibi birşeyler

sö ; yledi komutanım . Başka herhangi bir konuşma olmadı .

Z . E : Evet . Bu yukarıya nasıl bildirdiniz ilk kaza olay raporunu

T : Komutanım sadece operasyonun başlangıcından sonra ilerleme esnasında muhtemelen EEP ' ye olduğu değerlendirilen patlamıştır . Şehit ve yaralıların kimliklerini saydık . Değerlendirme olarak da muhtemelen bö ; lgede yapılan operasyonları engellemek maksadıyla bö ; lü ; cü ; terö ; r ö ; rgü ; tü ; mensupları tarafından EEP dö ; şenmiş olabileceği değerlendirilmektedir şeklinde hiç ; teferruata girmeden yü ; zeysel bir şey yazdık komutanım . Tü ; men Komutanımız kendisi de gö ; rdü ; birkaç ; kez ö ; zellikle bakarak . Olan olayı da o şekilde yazdık .

Z . E : Peki Taner var mı sö ; yleyeceğin birşey?

T : Hastane kayıtlarına geç ; en 6 şehit 8 yaralı olarak komutanım , bizim bildirdiğimiz o şekilde .

Z . E : Anladım Taner .

3 . SES KAYDI : Ç ; ukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Z . E . ve ismi belli olmayan bir komutan arasında geç ; en telefon konuşması . .

KOMUTAN : Zeki sen misin abicim? Sesin biraz şey . Sen yanlız mısın? Nasıl?

Z . E : Astsubay yanımda diğer arkadaşlar Asayiş Komutanı ile Tü ; men Komutanının yanında

KOMUTAN : Ha şeyi sö ; ylicem bu konuşmaların hepsi kaydediliyormuş fazla şey yapmayın . Anladım mı dediğimi?

Z . E : Anladım .

KOMUTAN : Beni aradılar sö ; ylediler . Senin bu aradığınla ilgili

Z . E : Anladım .

KOMUTAN : Mü ; mkü ; n olduğunca az .

Z . E : Kim sö ; yledi size?

KOMUTAN : GES Komutanı , beni aradı sabah tamam .

Z . E : Anladım .

KOMUTAN : Abi hepimizin başı sağ olsun . Yapacağımız bir şey yok biliyorsun . Takdiri İlahi . Gö ; rev de devam edecek tabi . Ben de dü ; n geldim yani akşam ü ; zeri geldim . Ö ; yle devam ediyoruz işte ne yapalım yani . Ö ; pü ; yorum . Gö ; rü ; şü ; rü ; z abiciğim . Herkesin başı sağ olsun . Oradakiler sana emanet moralini yü ; ksek tut .

BaşbakanŞehitBaşsavcılığıPiyadeİlahiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı