USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Ermeni ajansı, Atatürk'ün bir ABD'li amirale yazdığı mektubu yayınladı

Ermeni haber ajansı Novosti Armenii, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Mart 1920 yılında ABD'li bir amirale gönderdiği belirtilen bir telgrafı yayınladı.

Dünya / 26 Ağustos 2009 Çarşamba 12:53
Ermeni ajansı, Atatürk'ün bir ABD'li amirale yazdığı mektubu yayınladı

 

Haberde , ' Ajansımızın eline ç ; ok ö ; zel bir belge geç ; miştir . Ajansımız Mustafa Kemal ' ın 7 Mart 1920 yılında ABD Deniz Kuvvetleri amirali Bristol ' a gö ; nderdiği telgrafı yayınlamaya karar verdi . Bu belgede Tü ; rk lider ' ( sö ; zde ) Ermeni soykırımı denilen ' iddiaları yalanlıyor ve tü ; m bunların Ermeni topluluğun Tü ; rkiye ' den koparmak amacıyla yapılan bir kurgu olduğunu iddia ediyor ' denildi .
Yazıda Atatü ; rk ' ü ; n ABD ' li amirale gö ; nderdiği mektupta şu ifadeler yer alıyor : ' Bizim halkımız topraklarımızın mü ; ttefik ordularca işgal edilmesinden zarar gö ; rü ; yor . Biz ise bu zaman iç ; inde Montrö ; anlaşması sonucunda barışı bekliyorduk . Biz durumun değişeceğini ve barışç ; ı gö ; rü ; şmelerle ilgili adil ve tarafsız kararlar kabul edileceğini bekliyorduk . Fakat kendi ç ; ıkarlarını kollayan birileri Anadolu ' da 20 bin Ermeni ' nin ö ; ldü ; rü ; ldü ; ğü ; ne ilişkin yalan uydurdu . Biz mü ; ttefik gü ; ç ; devletlerin ve Amerikan hü ; kü ; metinin bu tü ; r yalanlara inanmayacaklarını dü ; şü ; nü ; yorduk . Ç ; ü ; nkü ; onların gizli istihbarat servisleri tü ; m Anadolu ' da faaliyet gö ; steriyor . Fakat biz ters bir durum gö ; rü ; yoruz . '
Ermeni topluluklardan bir kısım kayıplar yaşandığını , ancak bunların bir katliam olmadığını savunan Atatü ; rk şu tespitlerde bulunuyor : ' Herkes şunu ç ; ok iyi biliyor ki Tü ; rkler ile Fransız birlikleri ve Fransızların yanında yer alan Ermeniler arasında Maraş ve Urfa ' da ç ; ıkan ç ; atışmalarda kayıplar meydana geldi . Bu husus bir katliamın sonucunda değil , ç ; atışmanın doğal sonucunda ortaya ç ; ıkan kayıplar sayılıyor . Bu ç ; atışmalar ise yerel halkın Ermenilere karşı direnişleriyle başladı . Ermeni askerlerin Mü ; slü ; manlara yö ; nelik saldırısı yü ; zü ; nden direnişler , karşı koymalar başladı . '
İşgalci birliklerin Ermenilere silah vererek bu tü ; r olayları tetiklediğini kaydeden Atatü ; rk , ABD ' den dü ; nya kamuoyunu aydınlatmasını ve Tü ; rk halkına yö ; nelik iğrenç ; suç ; lamaları temizlemesini talep ediyor . Mektupta , ' Eklemek gerekir ki , eğer işgalci birlikler insanlara aynı davranışlarda bulunsaydı ve Ermenilere silah vererek onlara bazı gö ; revler vermeseydi , bu ç ; atışmalar ç ; ıkmazdı . Biz mü ; ttefik ordu birliklerine ve Amerikan hü ; kü ; metine ricayla tekrar sesleniyoruz : Nefrete ve hırsa dayalı Ermeni katliamıyla ilgili propagandanın gerç ; ek ve asıl yü ; zü ; nü ; dü ; nya kamuoyuna aydınlatınız . Ve bö ; ylece de Tü ; rk halkının adını bu tü ; r alç ; ak ve iğrenç ; suç ; lamalardan temizleyiniz . ' ( CİHAN )

ErmeniErmeni SoykırımıBristolErmenilerKatliamYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı