USD (Alış - Satış) : 3,91 - 3,92 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

Bu şehir Türkiye'yi uyutuyor!

Mobilya Sanayicileri Derneği ile Kayseri Sanayi Odası Yatak ve Metal Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Nazif Türkoğlu, Türkiye'de üretilen yatağın yarısının Kayseri'de üretildiğini bildirdi.

Güncel / 26 Ağustos 2009 Çarşamba 11:10
Bu şehir Türkiye'yi uyutuyor!

 

Tü ; rkoğlu , AA muhabirine yaptığı aç ; ıklamada , dü ; nyada yatak sektö ; rü ; nü ; n bü ; yü ; klü ; ğü ; nü ; n 20 milyar dolar civarında olduğunu belirterek , dü ; nyadaki yatak ü ; retiminin yü ; zde 40 ' ını yaylı , yü ; zde 45 ' ini sü ; nger yatakların oluşturduğunu ifade etti . Tü ; rkoğlu , dü ; nyada en fazla yatak ü ; reten ve en fazla tü ; keten ü ; lkeler arasında ABD , Ç ; in ve Brezilya ' nın ilk 3 sırada geldiğini kaydetti .

Yatak ithalatı yapan ü ; lkeler arasında ilk 3 sırayı Almanya , Fransa ve ABD ; ihracat yapan ü ; lkeler arasında ise ilk 3 sırayı Polonya , Ç ; in ve Belç ; ika ' nın aldığını dile getiren Tü ; rkoğlu , ihracat ve ithalat yapan ü ; lkeler arasında Tü ; rkiye ' nin ilk 10 sıralamasına girmediğine dikkati ç ; ekti .

Tü ; rkiye ' de ise yatak sektö ; rü ; nü ; n bü ; yü ; klü ; ğü ; nü ; n 1 milyar liraya ulaştığını vurgulayan Tü ; rkoğlu , şu bilgileri verdi :

' ' Tü ; rkiye ' de yatak pazarının yü ; zde 95 ' ini yaylı , yü ; zde 5 ' ini sü ; nger yataklar oluşturuyor . Tü ; rkiye ' de yatak ü ; retimi yapan 50-500 arasında işç ; i ç ; alıştıran 25 firma var . Kü ; ç ; ü ; k işletmelerle birlikte bu sayı 400 ' e kadar ç ; ıkıyor . Yatak ü ; reticilerinin yaptığı yatırımlar ise 40 bin dolar ile 40 milyon dolar arasında değişebiliyor . Bu tesisler , yıllık 7 milyon adet yatak ü ; retme kapasitesine sahip . Bu kapasitenin tamamı kullanılmıyor ve yılda 4 milyon civarında yatak ü ; retiliyor . Ü ; retici iller arasında ilk sırayı Kayseri , İstanbul ve İzmir alıyor . Kayseri , yıllık 2 milyon civarında ü ; retim ile toplam ü ; retimin yarısını karşılıyor . Yıllık yatak ihracatı ise toplamda 46 milyon dolar civarında . ' '

Tü ; rkiye ' de ü ; retilen yatakların daha ç ; ok Avrupa ü ; lkeleri ile Ortadoğu ' ya satıldığını bildiren Tü ; rkoğlu , Tü ; rkiye ' nin işgü ; cü ; , enerji , hammadde ve coğrafi konum nedeniyle yatak ü ; retimi iç ; in uygun bir merkez olduğunu ifade etti .

Yatak sektö ; rü ; nde bir takım eksiklerin de bulunduğunu kaydeden Tü ; rkoğlu , sektö ; rü ; n sorunlarını şö ; yle ö ; zetledi :

' ' Sektö ; rde kayıt dışı ekonomi sorunu var . Ç ; ok bü ; yü ; k firmalar yatak ü ; retebildiği gibi kü ; ç ; ü ; k işletmelerde de ü ; retim yapılabiliyor . Ayrıca haksız rekabet sorunu yaşanıyor . Ar-Ge konusunda yeterli gelişme sağlanamadı . Tasarım konusunda halen eksiklerimiz mevcut . Uluslararası alanda tanıtımımızı yeterince yapamıyoruz . Bu da uluslararası alanda rekabet gü ; cü ; mü ; zü ; azaltıyor . Ayrıca , insanımız halen yatağın sağlık aç ; ısından ö ; nemi konusunda yeterli bilince sahip değil . İnsanlarımız aldıkları yatağı ç ; ok uzun yıllar kullanıyorlar . Fiziki aç ; ıdan sağlık sorunları yaşamalarına rağmen yataklarını yenileme ihtiyacı duymuyorlar . Yatağın sağlığa etkisi konusunda da yeterli bilincin oluşması gerekiyor ' '

AvrupaAlmanyaFransaOrtadoğuBrezilyaFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı