USD (Alış - Satış) : 5,68 - 5,69 EURO (Alış - Satış) : 6,57 - 6,58

Öcalan’dan tehditkar sözler

İmralı Cezaevi’nde yatan terörist Abdullah Öcalan, kürt sorununun çözümünde kendisiyle müzakere edilmesi gerektiğini ifade etti. Öcalan “Benim emniyetle 90 gün müzakere etmem lazım. Askeri boyutunun çözülmesi için 45 gün müzakere etmem lazım” dedi.

Siyaset / 22 Ağustos 2009 Cumartesi 13:02
Öcalan’dan tehditkar sözler

 

Hü ; kü ; metin kü ; rt aç ; ılımına ilişkin ç ; alışmaları sü ; rerken Ö ; calan , avukatlarıyla yaptığı son gö ; rü ; şmede merakla beklenen yol haritasının ilk işaretlerini verdi .

Ö ; calan ' ın , 31 Temmuz ' daki gö ; rü ; şmesinde şu konular ele alındı :
' YAŞAR KEMAL DE KAVRAYAMIYOR '
&ldquo ; Sorun benim affedilip affedilmememle ilgili değil . Sorun ç ; ok daha derinlerdedir&rdquo ; diyen Ö ; calan 10 yıldır bu sorunun ç ; ö ; zü ; mü ; iç ; in elinden geleni yaptığını belirtti . Tü ; rkiye ' de Yaşar Kemal dahil hiç ; bir aydın sorunu tam olarak derinliğine kavrayamadığını ifade eden Ö ; calan &ldquo ; Şimdi bu sorunun ç ; ö ; zü ; mü ; iç ; in toplumsal uzlaşı veya mü ; zakere başlayacak . Bunun olması ö ; nemlidir&rdquo ; dedi .

' AHMET TÜ ; RK ' LE Mİ Ç ; Ö ; ZECEKSİNİZ? '
&ldquo ; DTP beni temsil etmiyor , PKK beni temsil etmiyor . Bir başkası beni temsil etmiyor . Mesela Ahmet Tü ; rk ' le mi ç ; ö ; zmek istiyorsunuz . Sizi engelleyen kimse mi var? Ç ; ö ; zü ; n . Sorunu bu şekilde ç ; ö ; zebilecekseniz ç ; ö ; zü ; n&rdquo ; diyen Ö ; calan DTP ' nin kesinlikle kendisini temsil etmediğini vurgulayarak &ldquo ; Karşılarında ç ; ocuk yok . . . İsterseniz dağdakileri bitirin , isterseniz DTP ' lileri bitirin , bitirebilir misiniz , bitiremez misiniz , kazanır mısınız , kaybeder misiniz , orasını ben bilemem&rdquo ; dedi .

45&ndash ; 90 GÜ ; N MÜ ; ZAKERE
Emniyetle 90 gü ; n mü ; zakere etmesi gerektiğini belirten Ö ; calan &ldquo ; 90 gü ; n mü ; zakere ettikten sonra ancak sorunun emniyet yö ; nü ; ç ; ö ; zü ; m noktasına gelebilir . Sorunun askeri boyutunun ç ; ö ; zü ; lebilmesi iç ; in benim 45 gü ; n mü ; zakere etmem lazım . Bunlar ç ; ok hassas konular . Dediğim gibi sadece askeri yö ; nü ; nü ; masaya yatırmam iç ; in 45 gü ; n mü ; zakere etmem , tartışabilmem lazım . Sorunun diğer boyutları da ayrı , sosyal , kü ; ltü ; rel , ekonomik bunları daha ağzıma bile almıyorum . Bunlar da ayrıca tartışılır&rdquo ; dedi .
ROBESPIERRE ' İN İDAMI
&ldquo ; Deniliyor ki , bu sorun ç ; ok ç ; atışmalı geç ; ti , ç ; ok acılı geç ; ti . Doğrudur , ç ; atışmalı geç ; ti , ancak asıl ç ; atışma benim bu yol haritasını aç ; ıklamamdan sonra olacak&rdquo ; diyen Ö ; calan , soruna doğru , derinlikli yaklaşılmazsa yapabileceği bir şey kalmayacağını belirtti . Ayrıca Ö ; calan , ö ; nemli gö ; rdü ; ğü ; olayı şö ; le anlattı &ldquo ; İki tarih vereyim : Birincisi 1789 ' dan sonra yaşanan gelişmeler . Ö ; zellikle 1792-94 arası , iki yıl sü ; ren iç ; ç ; atışmalardır .
Muazzam iç ; ç ; atışmalar yaşandı . 94 Temmuz ' unda Robespierre ve arkadaşları idam edilene kadar sü ; ren iç ; ç ; atışma . İkincisi 1917-18 ile 1922 arası yaşanan ü ; ç ; -dö ; rt yıllık ç ; ok kanlı bir iç ; ç ; atışma . Devrim yapıldıktan sonra ç ; ok bü ; yü ; k bir iç ; ç ; atışma yaşanıyor . Burada bu iç ; ç ; atışmaları ç ; ok iyi analiz etmek gerekiyor . Bu sü ; reç ; lerde yaşanan şeylerin ö ; nü ; ne geç ; mek gerekiyor . Bu iç ; ç ; atışmaların boyutu ç ; ok vahim . &rdquo ;

40 MİLYON KÜ ; RT AYAĞA
&ldquo ; Devrim ö ; ncesi yaşananlar bunların yanında az bile kalıyor . O dö ; nemde Fransızların nü ; fusu 20 milyon , Rusların da 30 milyondu . Yine de halkı durduramadılar . Şimdi ise bu mü ; cadelede 40 milyon Kü ; rt var&rdquo ; diyen Ö ; calan . iyi ö ; rgü ; tlenmiş kü ; rt kesimlerinin olduğunu ve 40 milyon Kü ; rde karşı durulamayacağını ifade etti . 40 milyon kü ; rdü ; n ayağa kalktığı zaman ortada devletin kalmayacağını vurgulayan Ö ; calan &ldquo ; PKK da kendi kararını kendisi verir&rdquo ; dedi .

' ORDU KENDİNE GÜ ; VENMESİN '
Ordunun aç ; ılımı anlaması ve ö ; nü ; nde engel olmamasını isteyen Ö ; calan &ldquo ; Ordu ö ; yle ç ; ok kendine gü ; venmesin . Kendini ö ; yle ç ; ok gü ; ç ; lü ; hissetmesin . Ç ; ok kaotik , ç ; ok ç ; atışmalı dö ; nem olursa , ç ; ö ; zü ; mü ; n ö ; nü ; nde engel olursa ordu da ortada kalmaz , dağılır gider&rdquo ; dedi .

' NASIL İNDİRECEK? '
Dadan indirme politikasını beğenmeyen Ö ; calan , &ldquo ; Nasıl dağdan indirecek? Nasıl gidip dağdan getirecek? Ö ; yle olmaz . Bunların bir gerç ; ekliği yok .

' BAHÇ ; ELİ Ç ; OK KONUŞUYOR '
Uslubunu sertleştiren Ö ; calan , &ldquo ; Bahç ; eli ç ; ok konuşuyor . Bahç ; eli neden anlamıyor? Gü ; cü ; de yok , kendisi bunu biliyor . Ne yapmak istediği ortada . . . Bahç ; eli , o kadar gü ; cü ; nü ; z varsa , o kadar kendinize gü ; veniyorsanız sizi başkumandan ilan edelim . Topla ü ; lkü ; cü ; ordunuzu , Kandil ' e gidin . Bakayım ne yapacaksınız . Şimdi gü ; cü ; nü ; z de yok . Yine de bağırıp ç ; ağırıyorsunuz . Anlamak zorundasınız . Yeri geldiği zaman ben bunların hesaplarını hepsinden sorarım&rdquo ; dedi .

' CİDDİYETİNİ ANLAMIYORLAR '
Ö ; calan , bazı gazetecilerin yazılarındaki gö ; rü ; şlere de değinerek , kendisinin affedilmesi konusunda şu değerlendirmeyi yaptı :
&rdquo ; Af mı? Sorun bu değil ki . Benim af edilip edilmemem sorunu değil asıl mesele . Lü ; tufta bulunduklarını mı sanıyorlar? Bunlar sorunun ciddiyetini anlamıyorlar . Bunlara benim gö ; rü ; şmelerimi iyi aktarın . Pazarlık değil , toplumsal bir uzlaşı veya mü ; zakere olacak . &rdquo ;

KandilDtpPkkYaşar KemalDevrimYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı