USD (Alış - Satış) : 5,61 - 5,62 EURO (Alış - Satış) : 6,43 - 6,44

Başbakan talimat verdi, Bursa heyeti Uludağ için Alpleri gezdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Uludağ'ı Davos yapacağız' talimatının ardından harekete geçen Bursa heyeti Avrupa ve dünyanın önemli kış turizm merkezlerini incelemeye aldı. Devlet Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyanın en ünlü ve en çok turizm getirisine sahip Alplerin merkezi İsviçre'deki kayak merkezlerini Uludağ için yerinde inceledi.

Güncel / 22 Ağustos 2009 Cumartesi 13:25
Başbakan talimat verdi, Bursa heyeti Uludağ için Alpleri gezdi

 

Sahip olduğu doğal gü ; zellikleri , kendine ö ; zgü ; flora ve faunası , buzul gö ; lleri ve kayak pistlerinin yanı sıra Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen 6 dağdan biri olmasıyla inanç ; turizmi potansiyeline de sahip olan Uludağ ' ın yıllardır konuşulan sorunlarından kurtulması amacıyla sü ; rdü ; rü ; len ç ; alışmalar her geç ; en gü ; n yeni bir boyut kazanıyor . Bakan Faruk Ç ; elik , Vali Şahabettin Harput ve Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte İsviç ; re ' nin dü ; nyaca ü ; nlü ; kayak merkezleri Davos , Zermatt , Verbier , Crans Montana ve St . Moritz ' deki kongre salonları , kayak pistleri , teleferik ve telesiyej gibi mekanik tesisleri inceleyerek , yetkililerinden bilgi aldı .

Bakan Ç ; elik , Uludağ ' ın gü ; zelliğinin ortaya ç ; ıkarılması , yıllardır konuşulan sorunlarının ç ; ö ; zü ; mü ; amacıyla başlattıkları ç ; alışmaların devam ettiğini sö ; yledi . Ç ; elik , ' Uludağ ' ı yıllardır konuşulan sorunlarından kurtararak , hak ettiği Uludağ ' a ulaştırmaya kararlıyız . Bu konuda Uludağ ' ın dü ; nyadaki gelişmiş ü ; lkelerdeki emsallerinde incelemeler yapıyoruz . Burada gö ; remeyenin hiç ; dü ; şü ; nemeyeceği bir tablo ile karşılaştık . Ağustos ayında karda kayak yapılıyor ve halen kar yağıyor . Dağ denizini andıran bu muazzam tablo adeta beyaz altın gibi ü ; lkeye gelir getiriyor . İsviç ; re ' nin 13 milyar dolarlık turizm gelirinin 7 . 5 milyar dolarını kar turizminden sağlaması bunun en somut gö ; stergesi . Buraları gö ; rdü ; ğü ; mü ; zde Uludağ gibi bir gü ; zelliği dü ; nyaya tanıtamadığımızı daha iyi anlıyoruz . Uludağ ' ın gü ; zelliğinin ortaya ç ; ıkarılmadan ö ; nce sorunlarından kurtulması gerekiyor . Bu konuda ö ; ncelikle altyapıdaki yetkinin Bü ; yü ; kşehir Belediyesi ' ne verilmesi yö ; nü ; nde protokol imzalayarak , tabiatın korunması ve mevcut eksikliklerinin giderilmesi yolunda ilk adımı attık . Uludağ ' ın artık sorunları değil , sorunlarına ç ; ö ; zü ; mleri konuşulacak ve uygulanacak ' dedi .

Bakan Ç ; elik , Uludağ ' da tek kart sistemine yıllardır geç ; ilememesine rağmen Alplerde kayakç ; ıların İsviç ; re ' den İtalya ' ya tek kartla ü ; lkelerarası kayak yapılabildiğine dikkat ç ; ekti . Bakan Ç ; elik , Uludağ ' ın ü ; lke ve dü ; nya turizminden hak ettiği payı alabilmesi iç ; in el birliği iç ; inde herkesin ü ; zerine dü ; şen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini de vurguladı . Bü ; yü ; kşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de dü ; nyanın en gö ; zde kayak merkezlerinin bulunduğu Alpler ' de 100 yıldır kayak turizminin yapıldığının altını ç ; izerek , Uludağ ' ın ise bugü ; ne kadar kendi halinde geliştiğini , sorunlarının konuşulmaktan ö ; teye geç ; ilmediğini vurguladı . Dü ; nyanın sayılı kayak merkezi Davos ' un 1560 metrelik zirveye sahip olduğunu ifade eden Altepe , Uludağ ' ın ise 2543 metre yü ; ksekliğe rağmen hak ettiği yerde olamadığına dikkat ç ; ekti .

' Alpler ' de dağın her tepesine telesiyejler kurulmuş . Sadece İsviç ; re ' deki teleferik ve telesiyej sayısı 2 bin civarında . Bir bö ; lgede 5 ayrı yere ayrılan telesiyejler var . Alpleri boydan boya telesiyejlerle gezebiliyorsun . Alplerin 3571 metresine trenle ç ; ıkılabiliyor . 125 kişilik teleferikleri sü ; rekli tıklım tıklım sefer yapıyor . Uludağ ' ın dü ; nyadaki emsalleri gibi olamamasının sebebi ö ; zelliğinin eksikliğinden kaynaklanmıyor . Uludağ ' ın sorunları sü ; rekli ö ; telenmiş , gö ; rü ; lmek istenmemiş . İsviç ; re ' deki incelemelerimizde Uludağ ' ın sahip olduğu potansiyeliyle emsallerine eş bir kayak merkezi olabilmesinin mü ; mkü ; n olabileceğini gö ; rdü ; k . Uludağ , sadece kayak merkezi değil yılın 12 ayı istifade edilebilen bir yaşam merkezi olacak ' diye konuştu .

Dubai ' de 40-45 derece sıcağa rağmen suni kar ve kapalı kayak pisti ile kayak yapılabildiğine dikkati ç ; eken Altepe , ' Dü ; nyadaki kayak merkezlerini gö ; rdü ; kç ; e Uludağ ' ın neden bu seviyelere ulaşamamasına ü ; zü ; lü ; yordum . Ama gelecek iç ; in artık umutluyum . Ç ; ü ; nkü ; Uludağ ' ı Uludağ yapacak ç ; alışma başlatıldı ' dedi .

HEYETİN İSVİÇ ; RE NOTLARI

İsviç ; re ' nin yatak kapasitesi 500 bin civarında . Bunun yarıya yakını dağlık alanlarda hizmet veriyor . Tü ; rkiye ' deki 17 kayak merkezindeki toplam yatak kapasitesi ise 8 bin civarında . İsviç ; re ' nin sembollerinden , dü ; nyadaki ç ; ocukların bü ; yü ; k kısmının hikayeleriyle bü ; yü ; dü ; ğü ; Heidi ' nin sembol evi yılda bir milyonu aşkın yerli ve yabancı tarafından ziyaret ediliyor . İsviç ; re ' de ç ; iç ; ek olmayan pencere yok gibi . 3 bin metre yü ; kseklikte bir kaya ü ; zerine inşa edilen teleferik istasyonu gö ; renleri hayrete dü ; şü ; rü ; yor . Dağlar arasında kayalar delinerek yapılan tü ; nellerle ulaşımı sağlanan tren 1890 yılından bu yana hizmet veriyor . İsviç ; re ' nin kayak merkezlerinden Zermatt ' ta akaryakıtlı araç ; alınmıyor . Burada ulaşım akü ; lü ; ve elektrikli araç ; ların yanı sıra faytonlarla yapılıyor . Yerleşik nü ; fusu 4-5 bin olan kayak merkezlerindeki yatak kapasiteleri 8-9 bin arasında değişiyor .

( CİHAN )

DavosUludağTeleferikRecep AltepeCrans MontanaYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı