USD (Alış - Satış) : 5,33 - 5,34 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

Başbakan Erdoğan: Sezen Aksu bizi mutlu etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım konusunda kendilerine destek veren sanatçı Sezen Aksu'yla çok duygulu bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Güncel / 21 Ağustos 2009 Cuma 15:56
Başbakan Erdoğan: Sezen Aksu bizi mutlu etti

 

Aksu ' nun verdiği destekten dolayı ç ; ok mutlu olduklarını belirten Erdoğan , ' Bu sü ; rece her şeyi ile katılacağını sö ; yledi ' dedi . Erdoğan , Aksu gibi bir ç ; ok sanatç ; ının bu duyarlılıkta olduğuna inandığını dile getirdi . Başbakan Erdoğan , cuma namazını Dolmabahç ; e ' de bulunan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ' nde kıldı . Namaz sonrası camiden ç ; ıkan Erdoğan ' a ç ; ok sayıda vatandaş sevgi gö ; sterilerinde bulundu . Basın mensuplarının burada sorularını yanıtlayan Erdoğan demokratik aç ; ılım ile ilgili ö ; nemli mesajlar verdi .

Ö ; nce Ramazan ile ilgili mesajlarını paylaşan Erdoğan , ' Rahmet ayının , bereket ayının ilk gü ; nü ; ndeyiz . Bugü ; n barış , sevgi , kardeşlik , dayanışmanın paylaşımın ç ; ok daha arttığı Ramazan ayının ilk gü ; nü ; . Temennim odur ki bu ay ü ; lkemizde birliğe , beraberliğe , dayanışmaya , paylaşıma ziyadesiyle vesile olsun . Temenni ediyorum ki bu ay tü ; m insanlığın barışına , dayanışmasına ö ; zellikle paylaşımına vesile olsun ' dedi .

Tü ; rkiye ' nin Ramazan ayına ç ; ok farklı bir gü ; ndemle girdiğine dikkat ç ; eken Erdoğan , bir demokratik aç ; ılım sü ; recinin , milli birlik projesinin gü ; ndeme sokulduğu dö ; nemin yaşandığını anlattı . Bu sü ; recin koordinatö ; rlü ; ğü ; nü ; İç ; işleri Bakanı Beşir Atalay ' ın yü ; rü ; ttü ; ğü ; nü ; belirten Erdoğan , şö ; yle konuştu : ' Ü ; lkemizde yü ; zde birin ü ; zerinde oy almış partileri dolaşıyor . Yazılı olarak davet almayı istedi partiler . Bunlar iç ; erisinde MHP ' nin bir ret cevabı oldu . CHP bir ret cevabı henü ; z vermiş değil ama kabule yö ; nelik bir cevap da sö ; z konusu değil . Diğer siyasi partileri de tek tek dolaştı . Sivil toplum kuruluşlarını , meslek kuruluşlarını dolaşıyor . Ü ; lkemizde bu konularda sö ; yleyecekleri olan akademisyenlerle , yazılı gö ; rsel medyanın temsilcileri ile gö ; rü ; şmeleri oluyor . Bu ç ; alışmaları sü ; ratle tamamlamanın gayreti iç ; erisindeyiz . Bir an ö ; nce tamamlayacağız '

Bu konuda vatandaşlarda genel bir mutabakat olduğunu ve sü ; rece destek verildiğini anlatan Erdoğan şunları sö ; yledi : ' Halkımızın geneli itibariyle bir mutabakat oluştu . Bu mutabakat zemini en gü ; zel şekilde sü ; rdü ; rmenin gayreti iç ; indeyiz . Bu ç ; alışmalar devam ederken kamuoyu araştırmaları yapıyoruz . Halkımızın yaklaşımını ç ; ok ç ; ok ö ; nemsiyoruz . Bö ; lgesel olarak halkımızın yaklaşımı nedir buna bakıyoruz . Şu anda halkımızın bu konuya yaklaşımının ç ; ok olumlu olduğunu gö ; rmek bizi ayrıca mutlu ediyor . Olumsuz yaklaşanlar da olacak oluyor da . Fakat biz burada olumlu yaklaşanların kahir ekseriyeti oluşturduğunu gö ; rmekten ç ; ok mutluyuz . Ç ; ü ; nkü ; bu işin sorumluluğunu hü ; kü ; metimize milletimiz zaten vermiş . Bir ç ; ok konularda olduğu gibi . Eğer siz iktidarsanız ü ; lkedeki her tü ; r sorunun ü ; zerine gitmek durumundasınız . Ama burada bir şeyi ö ; zellikle vurgulamak istiyorum . Bu olayı bir terö ; r sorunu olarak ele almayı ö ; nemsiyorum . Ç ; ü ; nkü ; ü ; lkemizde bizim iç ; in sıkıntı terö ; r sorunundadır . Bu terö ; r sorununu yok edebilmenin gayretidir , ç ; alışmasıdır . Bü ; tü ; n bunlarla beraber ü ; lkemizdeki tü ; m etnik unsurların , birbiri ile dayanışmasını sağlamaya yö ; nelik bir adımdır . Bizim baştan itibaren sö ; ylediğimiz bir şey var . Biz ü ; lkemizde bö ; lgesel milliyetç ; iliği , etnik milliyetç ; iliği , dinsel milliyetç ; iliği kaldıracağız . Bö ; lgesel milliyetç ; iliği ortadan kaldırarak 780 bin kilometrekarelik vatan toprağını aynı derecede kalkınmış bir noktaya getireceğiz . Etnik milliyetç ; iliği kaldırarak herkesi Tü ; rkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında , bü ; tü ; n halkımızı bir araya getireceğiz . Her etnik unsur , her etnik kimlik sahibi şü ; phesiz ki kendi etnik kimliği ile ö ; vü ; nebilir , iftihar edebilir . Buna kimsenin karşı olmaması gerekir . Ama ü ; st kimlik dediğimiz zaman Tü ; rkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından kimse rahatsız olmaması gerekir . Dinsel milliyetç ; iliğe de karşıyız . Ü ; lkemizin bü ; yü ; k bir ç ; oğunluğu Mü ; slü ; man . Ama bunun dışında farklı dinlere mensup olanlar da var . Demokratik , laik sosyal bir hukuk devletin yö ; neticileri olarak , laikliğin gereği olarak onların inanç ; larını yaşamaları noktasında bizler birer gü ; vence olmak zorundayız . Nasıl ki farklı ü ; lkelerde olan Mü ; slü ; man soydaşlarımız , vatandaşlarımız iç ; in beklentilerimiz var , ü ; lkemizde yaşayan farklı dinlerin mensuplarına da aynı yaklaşımı gö ; stermek zorundayız . Bu bizim zaten yapmamız gereken bir gö ; rev . '

Sanatç ; ı Sezen Aksu ' nun demokratik aç ; ılım ile ilgili kendisini araması yö ; nü ; ndeki soruyu da yanıtlayan Erdoğan , Aksu ' ya telefon ettiğini , gö ; rü ; ştü ; ğü ; nü ; sö ; yledi . Erdoğan , ' Gerç ; ekten ben Sezen hanımın hassasiyetine ö ; zellikle teşekkü ; r ettim . Aramızda geç ; en konuşma gerç ; ekten ç ; ok ç ; ok duygulandırıcıydı . Bu sü ; rece her şeyi ile katılacağını sö ; yledi . Bu bizi ayrıca mutlu etti . Tü ; m sanat dü ; nyamızdan biz bu duyarlılığı bekliyoruz . İnanıyorum ki bu duyarlılığı paylaşan bir ç ; ok sanatımız da var zaten . Bunu aldığımız olumlu tepkilerde de gö ; rü ; yoruz . Olumsuz tepki gö ; sterenler de var tabi . Bunlar da olacak . Bu da demokrasinin cilveleri . Buna da saygı gö ; stereceğiz ' ifadelerini kullandı .

BaşbakanBeşir AtalaySezen AksuBasın KuruluşuMhpYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı