USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,83 - 4,84

Rusya'ya ihracat yapan Türk şirketlerine belge uyarısı

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gümrük sorunun dün itibari ile resmen sona ermesinin ardından, uygulamada yaşanabilecek muhtemel sorunlarla ilgili çalışmalar sürüyor.

Ekonomi / 20 Ağustos 2009 Perşembe 09:59
Rusya'ya ihracat yapan Türk şirketlerine belge uyarısı

 

Tü ; rk firmalarına gü ; mrü ; k hizmeti veren Avtolucks lojistik şirketi Genel Mü ; dü ; rü ; İsmail Alioğlu , Cihan ' a yaptığı aç ; ıklamada , iki hafta gibi bir sü ; rede uygulamada kolaylıkların başlayabileceğini kaydetti . Tü ; rkiye ' den gelen ü ; rü ; nlerde fiyat farklılıkları ve evraklarda sorunlar yaşandığına dikkat ç ; eken Alioğlu , ' Rusya ' nın Tü ; rkiye ' yi riskli ü ; lke kategorisinden ç ; ıkarması ile ilgili kararın uygulamaya geç ; ebilmesi iç ; in zaman gerekiyor . Bu uzun sü ; rmeyebilir . 2 hafta ile ü ; ç ; ay arasında bir zamanda aşılır . Bu sü ; reç ; te evraklar ve resmi prosedü ; r konusunda dikkatli olmak gerekiyor . ' dedi .
BİR GÜ ; NDE GÜ ; MRÜ ; K İŞLEMİ YAPILDI
Troyka lojistik Genel Mü ; dü ; rü ; İsmail Elç ; i , Cihan ' a yaptığı aç ; ıklamada , 17 Ağustos ' ta Rus gü ; mrü ; ğü ; ne giren iki TIR ' dan birinin akşama kadar işlemi tamamlanarak giriş yaptığını kaydetti . Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın Ankara ' da sağladığı anlaşmanın Tü ; rk ihracatç ; ısını sevindirdiğini kaydeden Elç ; i , ' Birç ; ok Tü ; rk firması mal gö ; ndermekten vazgeç ; mişti . 75 gü ; n bekleyen TIR olmuştu . 30 gü ; n-60 gü ; n bekleme olağan hale gelmişti . Şimdi ç ; ok olumlu haberler alıyoruz . 17 Ağustos ' ta gü ; mrü ; ğe giren iki TIR ' dan biri aynı gü ; n , diğeri de bugü ; n ç ; ıkış yapıyor . ' dedi .
Rusya pazarının mal beklediğini , gü ; mrü ; k sorunu nedeni ile gerileyen ticaretin yeniden kazanılabileceğini ifade eden Elç ; i şu ifadeleri kullandı : ' Rusya doymamış bir pazar . Ö ; zellikle orta kesim iç ; in bü ; yü ; k bir aç ; lık var . Tekstil ve diğer sanayi ü ; rü ; nlerinde talep fazla . Raflarda mal yok . Tü ; rkiye Avrupa kalitesini , Ç ; in fiyatına veriyor . Tü ; rkiye ç ; ok yakın ve ulaşım maliyeti dü ; şü ; k . Bu ç ; ok ö ; nemli . ' Rus ve Tü ; rk mü ; şterilerin yeni durumdan memnun olduklarını kaydeden Elç ; i , ancak yeni taleplerin karşılanması iç ; in taşıyacak TIR bulmakta zorlanacaklarını belirtti .
TÜ ; RK TIR ' LARININ RUSYA ' YA GİRİŞİ HALA YASAK
Tü ; rk TIR ' larının 18 Mart ' tan bu yana Rusya ' ya girişlerinin yasak olduğunu ifade eden Troyka Genel Mü ; dü ; rü ; , bu sorunun ç ; ö ; zü ; lmemesi durumunda sevinç ; lerinin buruk kalacağını ifade etti . Elç ; i , ' Tü ; rk TIR ' larının Rusya ' ya girememesi nedeni ile ekonomik kayıp bü ; yü ; k . Limanlarda ve gü ; mrü ; klerde aktarma yapıyoruz . Mallar hasar gö ; rü ; yor . Rus TIR ' larının da Tü ; rkiye ' ye girişleri yasak . Ü ; ç ; ü ; ncü ; ü ; lkeleri kullanıyoruz . Moldova , Bulgaristan , Kazakistan şirketleri burada kazanıyor . Sorunun bir an ö ; nce ç ; ö ; zü ; lmesini ü ; mit ediyoruz . ' dedi .
' Geç ; iş belgesi ' ile ilgili sorunun ulaştırma bakanları seviyesinde gö ; rü ; şü ; lmesine ve ç ; ö ; zü ; me kavuşturulmasına iki ü ; lke başbakanlarının karar verdiğini kaydeden Elç ; i , gerekli mü ; zakereler yapılarak hızlı bir şekilde bu sorunun de ü ; stesinden gelinmesi gerektiğini belirtti .
Ç ; UVALDIZI KENDİMİZE DE BATIRALIM
Tü ; rk şirketlerin resmi belgelerin hazırlanması konusunda yeterince hassas davranmadıklarına dikkat ç ; eken Troyka lojistik genel mü ; dü ; rü ; , ' Maalesef biz Tü ; rkler bu evrak konusunu ç ; ok sevmiyoruz . TIR karnelerinin hazırlanması , gü ; mrü ; k kodlarının belirlenmesi ve diğer resmi belgelerde sorunlar yaşanabiliyor . Artık bu konularda daha hassas olmalıyız . ' değerlendirmesinde bulundu .
Rusya Federal Gü ; mrü ; k Servisi dü ; n itibari ile 13 Ağustos 2008 ' de başlayan , Tü ; rkiye ' yi riskli ü ; lkeler kategorisine alan tam denetimli gü ; mrü ; k uygulamasını kaldırdı . Uygulamanın resmen sona ermesi ile ilgili bilgi Tü ; rkiye Gü ; mrü ; k Mü ; steşarlığı ' na ulaşmış bulunuyor .

BaşbakanAvrupa17 AğustosBulgaristanKazakistanFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı