USD (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83 EURO (Alış - Satış) : 5,60 - 5,61

20 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

Van'da, Giravi Aşireti'nden 3 aile arasında 20 yıl önce başlayan kan davası Demokratik Toplum Partisi (DTP) yöneticileri ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın çabaları sonucunda barışla sonuçlandı.

Güncel / 20 Ağustos 2009 Perşembe 17:43
20 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

 

Barış yemeğinden konuşan Sadak , barış sü ; recinde operasyonların durdurulması ç ; ağrısında bulunarak , ' Kü ; rt genç ; leri artık bu dağlarda yaşamlarını stres ve tehlike iç ; inde değil , o onurlu duruşlarıyla gelsin bu parklarda halkı bilgilendirsin . Bilardo , futbol oynasınlar . Halkı demokrasi yolunda aydınlatsınlar ' dedi .

Van ' da Giravi aşiretinin Demirel-Oruk ile Ertaş aileleri arasında ç ; ıkan bir kavgada taraflardan 5 kişinin ö ; lü ; mü ; yle başlayan kan davası 20 yıl sonra barışla sonuç ; landı . Bö ; lgede bir ç ; ok kan davası barışla sonuç ; lanmasında rol oynayan Eski DEP Milletvekili ve DTP ' li Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve DTP Van il yö ; neticilerinin 1 yıllık ç ; abası sonucunda

Kan davalı ailelerinin fertleri Van Kalesi yanında bulunan Kü ; ltü ; r Parkı ' nda verilen barış yemeğinde bir araya geldi .

Barış toplantısında sunucu , ç ; atışmalarda ö ; len PKKlılar iç ; in saygı duruşu ç ; ağrısı yaptı . Selim Sadak , saygı duruşu sonrası yetkililere ' barış toplantılarında saygı duruşu yapılamaz ' şeklinde uyarıda bulundu .

Selim Sadak , yaptığı konuşmada , ç ; ok geç ; de olsa 20 yıla bir sü ; re sonra birbirinin dü ; şmanlığına ihtiyaç ; duymayan nefrete son veren sevgiye ve kardeşliğe evet diyen Demirel , Oruk ve Ertaş ailelerini kutladı .

Toplumda artık af etme kü ; ltü ; rü ; oluştuğunu anlatan Sadak , bu durumun kendini coşturduğunu vurguladı .

30 yıllık siyasi hayatında hep barış kü ; ltü ; rü ; nü ; ve sevgisini oluşturma ç ; ağrısı yaptığını savunan Sadak , şunları sö ; yledi : ' Ama birileri ısrarla ' sizi kabul etmiyoruz ' dedi . Sevgili kanaat ö ; nderleri , Seydalar , Kü ; rt ağaları , şeyhleri ve siyasetç ; ileri , gü ; nahkâ ; rlar . Ben de bir gü ; nahkâ ; rım . Ben gü ; nahkâ ; r olmasaydım gece yatmadan halka barışı , sevgiyi anlatacaktım . İnsanları birbirine ö ; ldü ; rtmeyecektim . '

Konuşmasında ü ; stü ; kapalı olarak Kü ; rt aç ; ılımı ile ilgili mesajlar veren Sadak , 25 yıldan bu yana bu nahoş olayların sü ; rdü ; ğü ; nü ; ifade ederek , ' Canlar yandı , insanlar ö ; ldü ; , kü ; ç ; ü ; cü ; k ç ; ocuklar yetim kaldı . Ne oldu? Kim kâ ; r etti? Bizi sevmeyenler , bizi birbirimizle ç ; ekiştirmek isteyenler , nifak ve kan davaları ü ; zerinde beslenenler , parazitler kâ ; r etti . Bu halk ise zarar edip , ç ; ile ç ; ekti . Bu kan davalarını tarihin derinliklerine gö ; mü ; n artık . Defalarca bu olaylardan sonra haykırdım , bağırdım , ç ; ağırdım . Birliğinizi koruyunuz , nefretten kaç ; ınınız . Birbirinizi sevin ve sevgi dolu olunuz . Gü ; ç ; birliği yapınız . O zaman ' sizi sevmeyenler gelip sizinle gö ; rü ; şecek ' dedim . Dışlanan DTP Genel Merkezi ' nin mutlaka gö ; rü ; şmelere dahil olacağını anlattım . Hatta devlet gü ; ç ; leri ile PKK ' nın barışacağını sö ; yledim . Mutlaka bunu da başaracaksınız ' diye konuştu .

Kimseyi ö ; tekileştirmeden , artık nefretin , kinin değil , herkesin kendi aitsel kimliği ile Kü ; rt , Tü ; rk , Arap olarak birlikte yaşaması yö ; nü ; nde isteklerde bulundukların hatırlatan Sadak , ' Şayet fitneciler mü ; saade ederse ve Ergenekoncular tekrar hakim olmazsa ' dedi .

Sadak , bazı kişilerin halkı sevdikleri , ancak belediye başkanını tanımadığı yö ; nü ; nde beyanlarının olduğunu anlatarak , buna inanmadıklarını sö ; yledi .

Ç ; ü ; nkü ; belediye başkanının bu halkın iradesiyle seç ; ildiğini hatırlatan Sadak , ' Halkı seviyorum ama onun Parlamento ' ya gö ; nderdiği milletvekili ile gö ; rü ; şmü ; yorum ' anlayışına kimsenin inanmadığını kaydetti .

Devletin Kü ; rtlere , ' Ç ; ok yanlış yaptık , onunla yü ; zleşiyorum ' dediği zaman Kü ; rtlerin devletin yaptığı tü ; m hataları affedeceğini dile getiren Sadak , o zaman kardeşliğe ve onura ve birlik beraberliğe yola ' evet ' diyerek yü ; rü ; yeceklerini anlattı .

Terö ; r ö ; rgü ; tü ; elebaşı Abdullah Ö ; calan ' dan ' sayın ' diye sö ; z eden Sadak , Ö ; calan ile haftalık gö ; rü ; şme iç ; in dü ; n İmralı ' ya giden avukatları taşıyan geminin denizin ortasında bozulmasını inandırıcı bulmadıklarını vurguladı . Sadak , ' Artık Anadolu halkları yalana doydu . Artık bu halkı yalanlarla aldatmayınız . Barışa ulaşmak istemeyenler gemide arıza ç ; ıkardı . Madem gemi yolun ortasında arızalandı . Ha dö ; nü ; ş ha adaya gidiş . O zaman Adaya gitseydi . Ö ; calan ' ın avukatları bir gece onunda birlikte kalırdı ' dedi .

Sadak , konuşmasının sonunda kan davalı aile bü ; yü ; klerini ç ; ağırarak el ele tutuşturdu .

Kavgalarda hayatını kaybeden aile fertlerinin ruhuna Fatiha okunduktan sonra barış yemeği dağıtıldı .

Barış yemeğine Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu , Van Belediye Başkanı Bekir Kaya , DTP İl Başkanı Selim Ertaş da katıldı .

( CİHAN )

Futbol SporuMilletvekiliParlamentoKan DavasıDtpYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı