USD (Alış - Satış) : 3,83 - 3,84 EURO (Alış - Satış) : 4,53 - 4,54

20 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

Van'da, Giravi Aşireti'nden 3 aile arasında 20 yıl önce başlayan kan davası Demokratik Toplum Partisi (DTP) yöneticileri ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın çabaları sonucunda barışla sonuçlandı.

Güncel / 20 Ağustos 2009 Perşembe 17:43
20 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

 

Barış yemeğinden konuşan Sadak , barış sü ; recinde operasyonların durdurulması ç ; ağrısında bulunarak , ' Kü ; rt genç ; leri artık bu dağlarda yaşamlarını stres ve tehlike iç ; inde değil , o onurlu duruşlarıyla gelsin bu parklarda halkı bilgilendirsin . Bilardo , futbol oynasınlar . Halkı demokrasi yolunda aydınlatsınlar ' dedi .

Van ' da Giravi aşiretinin Demirel-Oruk ile Ertaş aileleri arasında ç ; ıkan bir kavgada taraflardan 5 kişinin ö ; lü ; mü ; yle başlayan kan davası 20 yıl sonra barışla sonuç ; landı . Bö ; lgede bir ç ; ok kan davası barışla sonuç ; lanmasında rol oynayan Eski DEP Milletvekili ve DTP ' li Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve DTP Van il yö ; neticilerinin 1 yıllık ç ; abası sonucunda

Kan davalı ailelerinin fertleri Van Kalesi yanında bulunan Kü ; ltü ; r Parkı ' nda verilen barış yemeğinde bir araya geldi .

Barış toplantısında sunucu , ç ; atışmalarda ö ; len PKKlılar iç ; in saygı duruşu ç ; ağrısı yaptı . Selim Sadak , saygı duruşu sonrası yetkililere ' barış toplantılarında saygı duruşu yapılamaz ' şeklinde uyarıda bulundu .

Selim Sadak , yaptığı konuşmada , ç ; ok geç ; de olsa 20 yıla bir sü ; re sonra birbirinin dü ; şmanlığına ihtiyaç ; duymayan nefrete son veren sevgiye ve kardeşliğe evet diyen Demirel , Oruk ve Ertaş ailelerini kutladı .

Toplumda artık af etme kü ; ltü ; rü ; oluştuğunu anlatan Sadak , bu durumun kendini coşturduğunu vurguladı .

30 yıllık siyasi hayatında hep barış kü ; ltü ; rü ; nü ; ve sevgisini oluşturma ç ; ağrısı yaptığını savunan Sadak , şunları sö ; yledi : ' Ama birileri ısrarla ' sizi kabul etmiyoruz ' dedi . Sevgili kanaat ö ; nderleri , Seydalar , Kü ; rt ağaları , şeyhleri ve siyasetç ; ileri , gü ; nahkâ ; rlar . Ben de bir gü ; nahkâ ; rım . Ben gü ; nahkâ ; r olmasaydım gece yatmadan halka barışı , sevgiyi anlatacaktım . İnsanları birbirine ö ; ldü ; rtmeyecektim . '

Konuşmasında ü ; stü ; kapalı olarak Kü ; rt aç ; ılımı ile ilgili mesajlar veren Sadak , 25 yıldan bu yana bu nahoş olayların sü ; rdü ; ğü ; nü ; ifade ederek , ' Canlar yandı , insanlar ö ; ldü ; , kü ; ç ; ü ; cü ; k ç ; ocuklar yetim kaldı . Ne oldu? Kim kâ ; r etti? Bizi sevmeyenler , bizi birbirimizle ç ; ekiştirmek isteyenler , nifak ve kan davaları ü ; zerinde beslenenler , parazitler kâ ; r etti . Bu halk ise zarar edip , ç ; ile ç ; ekti . Bu kan davalarını tarihin derinliklerine gö ; mü ; n artık . Defalarca bu olaylardan sonra haykırdım , bağırdım , ç ; ağırdım . Birliğinizi koruyunuz , nefretten kaç ; ınınız . Birbirinizi sevin ve sevgi dolu olunuz . Gü ; ç ; birliği yapınız . O zaman ' sizi sevmeyenler gelip sizinle gö ; rü ; şecek ' dedim . Dışlanan DTP Genel Merkezi ' nin mutlaka gö ; rü ; şmelere dahil olacağını anlattım . Hatta devlet gü ; ç ; leri ile PKK ' nın barışacağını sö ; yledim . Mutlaka bunu da başaracaksınız ' diye konuştu .

Kimseyi ö ; tekileştirmeden , artık nefretin , kinin değil , herkesin kendi aitsel kimliği ile Kü ; rt , Tü ; rk , Arap olarak birlikte yaşaması yö ; nü ; nde isteklerde bulundukların hatırlatan Sadak , ' Şayet fitneciler mü ; saade ederse ve Ergenekoncular tekrar hakim olmazsa ' dedi .

Sadak , bazı kişilerin halkı sevdikleri , ancak belediye başkanını tanımadığı yö ; nü ; nde beyanlarının olduğunu anlatarak , buna inanmadıklarını sö ; yledi .

Ç ; ü ; nkü ; belediye başkanının bu halkın iradesiyle seç ; ildiğini hatırlatan Sadak , ' Halkı seviyorum ama onun Parlamento ' ya gö ; nderdiği milletvekili ile gö ; rü ; şmü ; yorum ' anlayışına kimsenin inanmadığını kaydetti .

Devletin Kü ; rtlere , ' Ç ; ok yanlış yaptık , onunla yü ; zleşiyorum ' dediği zaman Kü ; rtlerin devletin yaptığı tü ; m hataları affedeceğini dile getiren Sadak , o zaman kardeşliğe ve onura ve birlik beraberliğe yola ' evet ' diyerek yü ; rü ; yeceklerini anlattı .

Terö ; r ö ; rgü ; tü ; elebaşı Abdullah Ö ; calan ' dan ' sayın ' diye sö ; z eden Sadak , Ö ; calan ile haftalık gö ; rü ; şme iç ; in dü ; n İmralı ' ya giden avukatları taşıyan geminin denizin ortasında bozulmasını inandırıcı bulmadıklarını vurguladı . Sadak , ' Artık Anadolu halkları yalana doydu . Artık bu halkı yalanlarla aldatmayınız . Barışa ulaşmak istemeyenler gemide arıza ç ; ıkardı . Madem gemi yolun ortasında arızalandı . Ha dö ; nü ; ş ha adaya gidiş . O zaman Adaya gitseydi . Ö ; calan ' ın avukatları bir gece onunda birlikte kalırdı ' dedi .

Sadak , konuşmasının sonunda kan davalı aile bü ; yü ; klerini ç ; ağırarak el ele tutuşturdu .

Kavgalarda hayatını kaybeden aile fertlerinin ruhuna Fatiha okunduktan sonra barış yemeği dağıtıldı .

Barış yemeğine Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu , Van Belediye Başkanı Bekir Kaya , DTP İl Başkanı Selim Ertaş da katıldı .

( CİHAN )

Futbol SporuMilletvekiliParlamentoKan DavasıDtpFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı