USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

'Tünelin sonunda güneş ışığı var'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Türkiye'de son zamanlardaki verilerin ve gelişmelerin, tünelin sonunda bir güneş ışığı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 15:58
'Tünelin sonunda güneş ışığı var'

 

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah ' ı ziyareti esnasında Tü ; rkiye ' deki ekonomik gelişmeleri değerlendiren Bakan Ergü ; n , problemlerden ç ; ok fırsatlara odaklanılması gerektiğini kaydetti .

Fırsatların iç ; erisinde ç ; ö ; zü ; m anahtarlarının da bulunduğunun gö ; rü ; lmesi gerektiğini belirten Bakan Ergü ; n , bunun iç ; in toplu harekete ihtiyaç ; duyulduğunu ifade etti .

Bakan Ergü ; n , ' Herkesin elini taşın altına sokmasına ihtiyacımız var . Başka bir ü ; lkemiz yok . Sahiplenmeli ve olan fırsatları insanlarımızın yararına ç ; evirmek iç ; in mü ; cadele etmeliyiz . Var olan sorunlarımızı kaynağı ne olursa olsun ç ; ö ; zmek mecburiyetindeyiz . Tü ; rkiye lü ; zumsuz tartışmalarda zaman kaybedecek bir ü ; lke değildir . Ö ; nemli problemleri olduğu gibi etrafında ö ; nemli gelişmeler olduğu gibi bü ; tü ; n bunların iç ; erisinde ö ; nemli fırsatlar doğuran ve sorumluluğu olan bir ü ; lkedir . Tü ; rkiye ' nin ö ; nemli sorumlulukları vardır . Etrafımızda olup biteni gö ; rmemezlikten gelemeyiz . Gerektiğinde sorumluluk ü ; stlenmeliyiz . Bunun iç ; inde gü ; ç ; lü ; ve birlik beraberlik iç ; erisinde olmamız lazım ' diye konuştu .

Dü ; nyada bir iktisadi bunalım olduğuna dikkat ç ; eken Ergü ; n ' Geç ; tiğimiz hafta ABD ' de de gö ; rdü ; k ki bu bunalım orada da ö ; nemli etkiler bırakmış . Orada da ekonomik bir ç ; ıkış başlamış , yani alınan ö ; nlemler sonuç ; vermeye başlamış . Avrupa ' da da bir kıpırdanmanın olduğu gö ; rü ; yoruz . Ü ; lkemiz de bu durumdan kaynağı kendisi olmasa bile etkilendi . Fakat Tü ; rkiye ö ; nceden aldığı tedbirler ve 2001 krizinden edindiği tecrü ; belerle bu sefer bu sü ; reci daha hızlı bir şekilde atlatma fırsatı elde etmiş oldu . Finans sektö ; rü ; mü ; z ç ; ö ; kmedi ve neredeyse hiç ; etkilenmedi ' diye konuştu .

Gü ; ney ve Gü ; ney Doğu Anadolu bö ; lgelerindeki ihracatç ; ıların bü ; yü ; melerinin aç ; ıkç ; a ortaya ç ; ıktığını belirten Bakan Ergü ; n ' Başka bö ; lgelerdeki ihracatç ; ı firmaların ihracatları dü ; şerken Gaziantep , Osmaniye , Adana , Mersin bö ; lgelerimizdeki ihracatç ; ılarımızın ihracatlarında artışlar meydana geldi . Başka ihracat limanlarından dü ; şü ; şler meydana gelirken Mersin limanında artışların meydana geldiği gö ; rdü ; k . Bu da o bö ; lgenin hitap ettiği coğrafyanın ö ; nemli avantajlar sunduğunu bizlere gö ; stermektedir ' dedi .

Tü ; rkiye ' nin bu yıl , geç ; en yıl sattığı oranda mal sattığını kaydeden Bakan Ergü ; n , şunları sö ; yledi : ' Fakat fiyatlar dü ; ştü ; ğü ; iç ; in yü ; zde 30 ' luk bir kayıp gö ; rü ; nü ; yor . Fakat son birkaç ; aydır ortaya ç ; ıkan tablo , kapasite kullanım oranları , tü ; ketici gü ; ven endeksi , reel kesim gü ; ven endeksi , yeni yatırımların ortaya ç ; ıkması bir takım tablolar ve ihracat rakamlarındaki aydan aya dü ; zelmeler , işsizlik oranlarındaki aydan aya dü ; şmeler , ü ; lkemizde tü ; nelin ucunda bir gü ; neş ışının olduğunu ve bu sü ; reç ; ten herkesten daha hızlı ç ; ıkabileceğini gö ; steriyor . Tü ; rkiye ' de son zamanlarda can sıkıcı olaylarda olabilir . Onları bir kenara koyarsak ü ; lkemizde ç ; ok gü ; zel işlerde oluyor . '

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah , Bakan Ergü ; n ' e dü ; nyaca ü ; nlü ; Karatepe kilimi ile şehrin simgesi olan Osmaniye Yer Fıstığı hediye etti .

( CİHAN )

AvrupaMersinDoğu AnadoluBeraberlikOsmaniye ValisiFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı