USD (Alış - Satış) : 3,91 - 3,92 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

Askere alım işlemleri artık internetten

Seferberlik ve asker alımlarıyla ilgili işlemlerin yarından itibaren internet üzerinden yapılabileceği bildirildi

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 10:51
Askere alım işlemleri artık internetten

 

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı aç ; ıklamada , ' ' bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarınca yü ; rü ; tü ; len faaliyetlerin modern bir bilgi sistem otomasyonu ile yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hizmete sokulan MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla , yarından itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağı ' ' kaydedildi .

İşlemlerin ' ' www . turkiye . gov . tr ' ' adresindeki Milli Savunma Bakanlığı bö ; lü ; mü ; nden yapılabileceği belirtilen aç ; ıklamada , uygulamanın kurumlara ve vatandaşlara seferberlik işlemlerinde sağlayacağı imkan ve kolaylıklar şö ; yle sıralandı :

' ' Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma dü ; şmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet ü ; zerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler . Sefer gö ; rev emirlerinin veya tatbikat gö ; revlendirmesinin olup olmadığını , kendilerine veya firmalarına ait araç ; ve iş makinelerinde sefer gö ; rev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle ö ; ğrenebilecekler . ' '

ASKER ALMA İŞLEMLERİ

Uygulamanın asker alma işlemlerinde sağlayacağı kolaylıklar ise şö ; yle :

' ' Yerli ve yabancı askerlik şubesi ayrımı ortadan kaldırılarak ' bü ; tü ; n Tü ; rkiye tek askerlik şubesi ' prensibinden hareketle , elektronik ortamda ü ; lkemizin her noktasına hizmet gö ; tü ; rü ; lmü ; ş olacak . Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tü ; m askerlik işlemleri ç ; ok daha kısa sü ; rede ve her yerden yaptırılabilecektir . Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklardır . Ü ; niversite ö ; ğrencilerinin erteleme işlemleri iç ; in askerlik şubelerine ö ; ğrenci belgesi gö ; ndermesi işlemi son bulmuştur . Yü ; kü ; mlü ; vatandaşlar elektronik ortamda gitmek istedikleri celp dö ; nemi tercihini yapabileceklerdir . Bu sayede ç ; iftç ; i , turizmci gibi mevsimsel olarak iş gö ; renler , istedikleri dö ; nemde silah altına alınabileceklerdir . Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dö ; vizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı ü ; zerinden elektronik ortamda topluca alınabilecektir . Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kişisel diğer başvurularını internet ü ; zerinden e-posta ile yapabilecek , başvuru sonuç ; ları aynı yö ; ntemle kendilerine iletilebilecektir ' '

Milli Savunma BakanlığıDışişleri BakanlığıTatbikatFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı