USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,83 - 4,84

41 milyon Dolar'a çözülen siyasi kriz

Uygurların sürgündeki lideri Rabia Kadir ile Avustralyalı maden şirketinin Çin'deki çalışanlarının 'casusluk' suçlamasıyla tutuklanmasının ardından gerilen Çin-Avustralya ilişkileri, iki ülke arasında imzalanan 41 milyon Dolarlık gaz anlaşmasıyla yumuşama eğilimine girdi.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 15:35
41 milyon Dolar'a çözülen siyasi kriz

 

Pekin ' de dü ; n imzalanan anlaşmaya gö ; re devlete ait enerji şirketi PetroChina , Avustralya ' dan 20 yıl iç ; inde 50 milyar Avustralya Dolar ' ı ( 41 . 3 milyar ABD Dolar ' ı ) tutarında sıvılaştırılmış doğal gaz alacak . Avustralya hü ; kü ; metinden bugü ; n yapılan aç ; ıklamada , doğal gazın ExxonMobil ' in yü ; zde 25 hissesi bulunan Avustralya ' nın batı sahillerindeki Gorgon rezervlerinden sağlanacağını belirtti . Bu aynı zamanda Avustralya ' nın en bü ; yü ; k ihracat anlaşması da oluyor .

Avustralya ' nın Ticaretten Sorumlu Federal Bakanı Simon Crean , Avustralya ' nın temiz enerji bakımından diğer ü ; lkelere gö ; re ö ; nemli bir ü ; stü ; nlü ; ğü ; bulunduğunu dile getirdi .

Ç ; İN ' E GAZLA BİRLİKTE TEKNOLOJİ SATILACAK

' Biz Ç ; in ' e sadece gaz değil , aynı zamanda teknoloji de satıyoruz ' ' diyen Avustralyalı Bakan , Gorgon ' un karbon alımı ve depolaması aç ; ısından da dü ; nyanın ö ; nde gelen tesisi olacağını kaydetti .

Avustralya Kaynaklar ve Enerji Bakanı Martin Ferguson da Pekin ' de yaptığı aç ; ıklamada son anlaşmanın ' iki ü ; lke arasındaki ilişkilerin sağlam gü ; cü ; nü ; n kanıtı ' olduğunu sö ; yleyerek , bunun Ç ; in ile ticaret ve yatırım ilişkilerini ' sü ; rdü ; rdü ; klerini ' gö ; sterdiğini dile getirdi .

Sö ; z konusu anlaşma , Ç ; in Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei başkanlığındaki heyetin Avustralya ziyaretini Rabia Kadir gerekç ; esiyle iptal ettiğinin aç ; ıklandığı gü ; n imzalandı . Ç ; in heyeti , ziyareti iptalinin gerekç ; esinin Rabia Kadir ' e Avustralya ' nın verdiği vize ve bu ü ; lkeyi ziyareti gö ; sterilmiş ve ilişkiler gerilmişti . Avustralya ' nın en bü ; yü ; k ticari ortağı olan ve ikili ticaret hacmi yıllık 53 milyar doları bulan iki ü ; lke arasındaki ilişkiler sadece Kadir ' in ziyaretiyle bozulmamıştı . Ç ; in makamlarının Avustralyalı madencilik devi Rio Tinto ' nun yö ; neticilerini casusluk suç ; lamasıyla Şanghay ' da gö ; zaltına alarak tutuklaması ikili ilişkileri germişti . Oysaki son Ç ; in ziyaretinde Ç ; inlilere Ç ; ince seslenen Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ' ın bu ziyaretinde ilişkilerin daha da geliştirilmesi mesajları verilmişti .

Ç ; in , resmi olarak 197 kişinin ö ; lü ; mü ; ne neden olan 5 Temmuz ' daki Sincan Uygur Ö ; zerk Bö ; lgesi ' nin merkezi Urumç ; i ' deki şiddet olaylarının sorumlusu olarak Kadir ' i gö ; steriyor . Urumç ; i ' de Mü ; slü ; man Uygurlar ile Ç ; in nü ; fusunun yü ; zde 90 ' ından fazlasını oluşturan Han Ç ; inlileri arasında ç ; ıkan şiddet olaylarında bin 700 ' den fazla kişi de yaralanmıştı .

' Uygurların anası ' olarak da bilinen 62 yaşında olan Kadir , 2005 ' te ABD ' ye sü ; rgü ; ne gitmeden ö ; nce 6 yıl Ç ; in ' de hapis yatmıştı . ' Dü ; nya Uygur Kongresi ' nin de başkanlığını yapan Kadir , geç ; en hafta Ç ; in ' in tü ; m protestosuna ve karşı ç ; ıkmasına rağmen Avustralya tarafından vize almıştı . Kadir , kendi hayatını anlatan ve Avustralya yapımı ' Aşkın 10 Hali ' adlı belgesel filimi izlemek iç ; in Melbourne Film Festivali ' ne gitmişti . Ç ; in , defalarca Avustralya ' dan Kadir ' e vize vermemesini ve sö ; z konusu filmin gö ; sterilmemesini istemiş ve bu konuda lobi yapmıştı .

( CİHAN )

Kevin RuddPekinKarbonUygurlarRabia KadirFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı