USD (Alış - Satış) : 6,27 - 6,28 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

41 milyon Dolar'a çözülen siyasi kriz

Uygurların sürgündeki lideri Rabia Kadir ile Avustralyalı maden şirketinin Çin'deki çalışanlarının 'casusluk' suçlamasıyla tutuklanmasının ardından gerilen Çin-Avustralya ilişkileri, iki ülke arasında imzalanan 41 milyon Dolarlık gaz anlaşmasıyla yumuşama eğilimine girdi.

Güncel / 19 Ağustos 2009 Çarşamba 15:35
41 milyon Dolar'a çözülen siyasi kriz

 

Pekin ' de dü ; n imzalanan anlaşmaya gö ; re devlete ait enerji şirketi PetroChina , Avustralya ' dan 20 yıl iç ; inde 50 milyar Avustralya Dolar ' ı ( 41 . 3 milyar ABD Dolar ' ı ) tutarında sıvılaştırılmış doğal gaz alacak . Avustralya hü ; kü ; metinden bugü ; n yapılan aç ; ıklamada , doğal gazın ExxonMobil ' in yü ; zde 25 hissesi bulunan Avustralya ' nın batı sahillerindeki Gorgon rezervlerinden sağlanacağını belirtti . Bu aynı zamanda Avustralya ' nın en bü ; yü ; k ihracat anlaşması da oluyor .

Avustralya ' nın Ticaretten Sorumlu Federal Bakanı Simon Crean , Avustralya ' nın temiz enerji bakımından diğer ü ; lkelere gö ; re ö ; nemli bir ü ; stü ; nlü ; ğü ; bulunduğunu dile getirdi .

Ç ; İN ' E GAZLA BİRLİKTE TEKNOLOJİ SATILACAK

' Biz Ç ; in ' e sadece gaz değil , aynı zamanda teknoloji de satıyoruz ' ' diyen Avustralyalı Bakan , Gorgon ' un karbon alımı ve depolaması aç ; ısından da dü ; nyanın ö ; nde gelen tesisi olacağını kaydetti .

Avustralya Kaynaklar ve Enerji Bakanı Martin Ferguson da Pekin ' de yaptığı aç ; ıklamada son anlaşmanın ' iki ü ; lke arasındaki ilişkilerin sağlam gü ; cü ; nü ; n kanıtı ' olduğunu sö ; yleyerek , bunun Ç ; in ile ticaret ve yatırım ilişkilerini ' sü ; rdü ; rdü ; klerini ' gö ; sterdiğini dile getirdi .

Sö ; z konusu anlaşma , Ç ; in Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei başkanlığındaki heyetin Avustralya ziyaretini Rabia Kadir gerekç ; esiyle iptal ettiğinin aç ; ıklandığı gü ; n imzalandı . Ç ; in heyeti , ziyareti iptalinin gerekç ; esinin Rabia Kadir ' e Avustralya ' nın verdiği vize ve bu ü ; lkeyi ziyareti gö ; sterilmiş ve ilişkiler gerilmişti . Avustralya ' nın en bü ; yü ; k ticari ortağı olan ve ikili ticaret hacmi yıllık 53 milyar doları bulan iki ü ; lke arasındaki ilişkiler sadece Kadir ' in ziyaretiyle bozulmamıştı . Ç ; in makamlarının Avustralyalı madencilik devi Rio Tinto ' nun yö ; neticilerini casusluk suç ; lamasıyla Şanghay ' da gö ; zaltına alarak tutuklaması ikili ilişkileri germişti . Oysaki son Ç ; in ziyaretinde Ç ; inlilere Ç ; ince seslenen Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ' ın bu ziyaretinde ilişkilerin daha da geliştirilmesi mesajları verilmişti .

Ç ; in , resmi olarak 197 kişinin ö ; lü ; mü ; ne neden olan 5 Temmuz ' daki Sincan Uygur Ö ; zerk Bö ; lgesi ' nin merkezi Urumç ; i ' deki şiddet olaylarının sorumlusu olarak Kadir ' i gö ; steriyor . Urumç ; i ' de Mü ; slü ; man Uygurlar ile Ç ; in nü ; fusunun yü ; zde 90 ' ından fazlasını oluşturan Han Ç ; inlileri arasında ç ; ıkan şiddet olaylarında bin 700 ' den fazla kişi de yaralanmıştı .

' Uygurların anası ' olarak da bilinen 62 yaşında olan Kadir , 2005 ' te ABD ' ye sü ; rgü ; ne gitmeden ö ; nce 6 yıl Ç ; in ' de hapis yatmıştı . ' Dü ; nya Uygur Kongresi ' nin de başkanlığını yapan Kadir , geç ; en hafta Ç ; in ' in tü ; m protestosuna ve karşı ç ; ıkmasına rağmen Avustralya tarafından vize almıştı . Kadir , kendi hayatını anlatan ve Avustralya yapımı ' Aşkın 10 Hali ' adlı belgesel filimi izlemek iç ; in Melbourne Film Festivali ' ne gitmişti . Ç ; in , defalarca Avustralya ' dan Kadir ' e vize vermemesini ve sö ; z konusu filmin gö ; sterilmemesini istemiş ve bu konuda lobi yapmıştı .

( CİHAN )

Kevin RuddPekinKarbonUygurlarRabia KadirYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı