USD (Alış - Satış) : 6,23 - 6,24 EURO (Alış - Satış) : 7,32 - 7,34

Yunan Profesör; 'Atina değişmezse, Ege'de 'Obama, AB ve BM' sürprizine hazırlansın'

Yunan Profesör Alexis Heraklides, Yunanistan'ın dayanaktan yoksun bir şekilde Ege'yi bir Yunan gölü olarak görme pozisyonunda ısrar etmesi halinde, sadece ABD Başkanı Barack Obama'yı değil Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletleri (BM) de ikna edemeyeceğini ve hiç hoşa gitmeyen sürprizlerle karşılaşacağı uyarısında bulundu.

Siyaset / 18 Ağustos 2009 Salı 17:56
Yunan Profesör; 'Atina değişmezse, Ege'de 'Obama, AB ve BM' sürprizine hazırlansın'

 

Atina Panteion Ü ; niversitesi Siyasal Bilimler Fakü ; ltesi ' nde ' Uluslararası İlişkiler ve Ç ; atışmaların Ç ; ö ; zü ; mü ; ' dersleri veren Heraklides , Ta-Nea gazetesindeki ' Ege ' de rota değişikliği ' başlıklı demecinde , Yunanistan ' ın Tü ; rkiye ' yi ilgilendiren dış politikasında kö ; klü ; değişikliğe gitmesi gerektiğini savundu . Tü ; rk-Yunan ilişkilerinde kısa sü ; re ö ; nce oluşan olumsuz ortam ü ; zerine Amerika ' nın kısa bir sü ; re ö ; nce Yunan Dışişleri Bakanlığı ' na Ege ' deki statü ; nü ; n yeniden belirlenmesi gerektiği ifade edilen gayri resmi bir belge gö ; nderdiğini hatırlatan Heraklides , ABD ' nin Ege ' ye ilgisinin Kardak krizine arabulucu olan Eski Başkan Bill Clinton ' dan bu yana devam eden yeni birşey olmadığını ancak Obama ' nın bu gayri resmi belge girişiminin Atina ' yı şoka soktuğunu belirtiyor .
Heraklides , Ege ' yle ilişkili sorunlarda Atina ' nın dayanaktan yoksun pozisyonunu terketmesi gereken konuları ise şö ; yle sıraladı : ' 1-Atina ' yı ç ; ıkmaza gö ; tü ; ren ve gerç ; eklikten uzak Ege ' de bir tek kıta sahanlığı sorunu olduğu , 2- Kıta sahanlığı sınırının Yunan doğu Ege adaları ile Tü ; rk sahilleri arasında bulunduğu , 3- Yunanistan ' ın tek taraflı olarak karasularını 12 mile ç ; ırarabileceği tezi . Bu teze itiraz eden ü ; lkeler olduğu , Ege ' de adalar gibi ö ; zel durumlar bulunduğu zaman tek taraflı olarak bir ü ; lke karasularını 12 mile ç ; ıkaramaz . Bu durumda ya iki ü ; lke anlaşır ya da uluslararası mahkemeye giderler , 4- Yunan hava sahasının sonsuza kadar olması gereken 6 mil yerine 10 mil kalabileceği . Bu durum dü ; nyada tek ve uluslararası hukuka ters . En kısa sü ; rede tersi değil , kara suları konusunda uyum sağlanmalı . '
Ege ve Kıbrıs ' ta iki tarafç ; a da kabul edilmiş ortak ç ; ö ; zü ; mde ' galip-kazanan ve yenik-kaybeden ' in olamayacağı tespitini yapan Profesö ; r Heraklides , ö ; zlü ; diyalog ve mü ; zakereler sonucu ortaya ç ; ıkan ç ; ö ; zü ; mle iki tarafın ihtiyaç ; ve ç ; ıkarlarının tatmin edilebileceğini ifade ediyor .
ATİNA EGE SORUNUNDA OBAMA ' YI İKNA EDEMEZ
Atina ' ya Obama ' nın dış politika mantığını iyi kavraması , uzlaşmacı ve diyaloga aç ; ık bir tavır takınması ' tavsiyesinde bulunan Yunan Profesö ; r ' Yunanistan , sonuç ; verici biç ; imde Obama ' nın yeni Amerikan dış politikasını gö ; ğü ; slemek istiyorsa ( 1 ) Bush ' tan kö ; klü ; şekilde ayrılan Obama ' nın bü ; tü ; n felsefesini kavramak ve ( 2 ) kendisine eziyet veren Ege , Kıbrıs ve Makedonya sorununda bü ; yü ; k uzlaşmacılık ve ö ; zgü ; ven iç ; inde konumunu yeniden belirlemek zorunda ' dedi .
Obama ' nın dış politikasının liberalizm etrafında ö ; rgü ; lendiğini kaydeden Yunan dış politika uzmanı , bu yaklaşımın halihazırdaki politikalar ile geleneksel ç ; ıkmaz ve karşılıklı gerilimlere değil diyaloga dayandığını vurguluyor . Heraklides , Obama ' nın ç ; atışmaları ç ; ö ; zmeyi hedeflediğini ve terkedilmiş ç ; atışmalara arabuluculuk yapmayı amaç ; ladığı yorumunda da bulunuyor .
Alexis Heraklides , Atina ' nın Ege ' de ç ; atışma ve kavgaları ç ; ö ; zme hedefiyle en kısa sü ; rede Tü ; rkiye ile ö ; zlü ; diyaloga eski başbakan Konstantinos Karamanlis ' in ( 1978-81 ) ' Ege bir Yunan gö ; lü ; değildir ' anlayışına ve Kostas Simitis ( 2002-03 ) ç ; izgisine dö ; nmesi gerektiğine dikkat ç ; ekiyor . Heraklides , Ege ' de Andreas Papandreu ( 1981-87 ) ve Petros Molivyatis ' in negatif politikalarının bırakılması gerektiğini belirtiyor .
EZBER BOZAN YUNANLI PROFESÖ ; R
Tü ; rk-Yunan ilişkilerinde ezber bozan aç ; ıklamalarıyla Yunanistan ' da tepki ç ; eken Mısır doğumlu Yunan Profesö ; r Heraklides , aşırı milliyetç ; iler tarafından vatan haini , solucan , Tü ; rk milliyetç ; iliğinin ç ; anağı eleştirilerine maruz kalan biri . Heraklides , bu yıl Anadolu ' ya saldıran Yunanların 1919 ' da Tü ; rklere , Sırpların Bosna ' da yaptıklarının benzerlerini yaptıklarını sö ; ylemiş , ' Ankara ' ya kadar her yerden alevler yü ; kseliyordu . Ö ; ldü ; rü ; yor , kesiyorlardı . Bunları ö ; ğrenince Yunan olduğuna utanıyorsun ' sö ; zleriyle aşırı milliyetç ; ilerin tepkisini ç ; ekmişti .
Heraklides ' in Tü ; rkç ; e ' ye ç ; evrilen ' Yunanistan ve ' Doğu ' dan Gelen Tehlike ' Tü ; rkiye / Tü ; rk-Yunan İlişkilerinde Ç ; ıkmazlar ve Ç ; ö ; zü ; m Yolları ' adlı bir de kitabı bulunuyor .

BaşbakanHillary ClintonMakedonyaPolitikaBill ClintonYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı