USD (Alış - Satış) : 5,68 - 5,69 EURO (Alış - Satış) : 6,57 - 6,58

Hisarcıklıoğlu: Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istiyoruz

Katar Emiri Altesleri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da Türk-Katar İş Konseyi Toplantısına katıldı.

Ekonomi / 18 Ağustos 2009 Salı 14:00
Hisarcıklıoğlu: Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istiyoruz

 

Tü ; rk-Katar İş Konseyi tarafından Ç ; ırağan Sarayı ' nda dü ; zenlenen ç ; alışma kahvaltısı , Katar Emiri Al-Thani , Cumhurbaşkanı Gü ; l ve iki ü ; lke bakanlarının katılımıyla gerç ; ekleşti . Toplantıda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisrcıklıoğlu , Tü ; rk tarihinde Katar ' ın ç ; ok ö ; nemli bir yere sahip olduğun bugü ; n de 7 binden fazla Tü ; rk ' ü ; n Katar ' da yaşadığını sö ; yledi . Katar ' ın son yıllarda dü ; nyada artan enerji fiyatları nedeniyle daha da zenginleştiğini ifade den Hisarcıklıoğlu ' Ancak Katar ' ın esas başarısı sadece bu nimete dayanmadan atmakta olduğu uzun vadeli stratejik adımlardadır . ' dedi .
Bu gü ; n Katar ' ı refaha taşıyan pek ç ; ok projenin altında Tü ; rk mü ; teahhitlerin imzası olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu , yü ; z yıl ö ; nce Zubara ' da , Hü ; r ' de , Vakra ' da camiler , iskeleler inşa edenlerin bu gü ; nde bu hizmeti sü ; rdü ; rdü ; klerini sö ; yledi . Tü ; rk iş dü ; nyası olarak Katar ' ın kalkınma refah ve istikrar yolunda attığı stratejik adımlar dikkatle ve takdirle takip ettiklerini dile getiren TOBB Başkanı , Katar ' ın bö ; lgenin geleceği aç ; ısında da ö ; nemli bir ü ; lke olduğunu kaydetti .
TOBB Başkanı Tü ; rkiye ' nin son yıllarda ekonomide yakaladığı başarılarda Tü ; rk ö ; zel sektö ; rü ; nü ; n bü ; yü ; k katkısı olduğunu belirterek Katar iş dü ; nyasıyla da işbirliğine gitmek istediklerini kaydetti . ' Biz ortaklık kuyusundan daha ç ; ok su ç ; ekmeliyiz ' diyen Hisarcıklıoğlu Katar ' ın enerji kaynakları dışında başta hizmet sektö ; rü ; olmak ü ; zere planladığı yatırımlarda Tü ; rk işadamları olarak işbirliğine gidilebileceğini sö ; yledi . Hisarcıkoğlu şö ; yle devam etti . ' Biz kö ; rfez ü ; lkeleri değerlendirirken gelirine değil enerji dışı gelirlerinin artış trendine bakıyoruz . Buda bir vizyon meselesi . Tü ; rkiye ' de daha fazla Katar yatırımı gö ; rmek istiyoruz . Katar ' ın Tü ; rkiye ' yi hizmetler sektö ; rü ; nde olduğu kadar ü ; retim amaç ; lı da kullanabileceğine inanıyoruz . '


' DOHA ' DA ' TÜ ; RKİYE VE KATAR EKONOMİK VE STRATEJİK DİYALOG KONFERANSI ' DÜ ; ZENLENSİN '
Konuşmasında iki ü ; lke işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunacak alanlara değinen Rifat Hisarcıklıoğlu , gelecek yıl Doha ' da Katara Emiri ' nin himayesi altında ' Tü ; rkiye ve Katar Ekonomik ve Stratejik Diyalog Konferansı ' dü ; zenlenerek ortak bir 2010-2020 perspektifi oluşturulabileceğini sö ; yledi . İkinci olarak Katar Eğitim şehriyle Tü ; rk ü ; niversiteleri arasında ö ; ğrenci ve ö ; ğretim ü ; yesi değiştirme programının acilen hayata geç ; irilmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu , Katar ' ı daha fazla tanımak , Katar tarafından daha fazla tanınmak iç ; in bu adımın ö ; nemli olduğunu anlattı . İki ü ; lke arasında hızla yü ; kselen ticaret hacminin bankacılık konusunda ortaklığı gerektirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu , Doha ve Ziraat Bankasının iki ü ; lkede karşılıklı temsilciliklerinin kurulması iç ; in destek istedi . Hisarcıklıoğlu , enerji konusunda da ü ; retici Katar ' la taksim merkezli Tü ; rkiye ' nin ö ; nemi bir sinerji oluşturabileceğini kaydetti .


İKİ Ü ; LKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 1 MİLYAR DOLARI AŞTI
Katar ' ın Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Ticaret Bakan Yardımcısı Khaled Bin Mohammed Al-Attiyah da iki ü ; lke arasındaki işbirliğine vurgu yaptı . Katarlı Bakan , bu gü ; n iki ü ; lke arsında sekiz anlaşma , ü ; ç ; protokol , dö ; rt mutabakat zabtı olduğunu ve ayrıca gıda gü ; venliği , alt yapı yatırımları ve turizm alanlarında mevcut yatırımların geliştirilebileceğini sö ; yledi . Konuk Bakan , iki ü ; lke arasındaki ticaret hacminin bir milyar doları aştığını kaydetti .

KatarKatar EmiriCumhurbaşkanıTobbTaksimYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı