USD (Alış - Satış) : 3,51 - 3,52 EURO (Alış - Satış) : 4,18 - 4,19

Ekonomik kriz Hollanda'da üniversitelere olan ilgiyi arttırdı

Hollanda'da üniversitede okumak isteyenlerin sayısında bu sene büyük bir artış olduğu belirtildi.

Dünya / 18 Ağustos 2009 Salı 17:24
Ekonomik kriz Hollanda'da üniversitelere olan ilgiyi arttırdı

 

Hollanda ' da ü ; niversitede okumak isteyenlerin sayısında bu sene bü ; yü ; k bir artış olduğu belirtildi . Geç ; en seneye oranla bu yıl ü ; niversitelere olan ilginin yaklaşık yü ; zde yirmi beş oranında arttığını aç ; ıklayan Ü ; niversiteler Birliği ( VSNU ) , ü ; lkede bulunan on dö ; rt ü ; niversiteye kayıt iç ; in başvuranların toplam sayısının 56 bin olduğunu bildirdi .

Ü ; niversiteler Birliği , sö ; z konusu başvurunun Eğitim ve Bilim Bakanlığı ' nın daha ö ; nce ö ; ngö ; rdü ; ğü ; rakamlardan 11 bin daha fazla olduğunu da aç ; ıkladı . Yü ; ksek ilginin en ö ; nemli sebeplerinden birisinin kü ; resel ekonomik kriz olduğunu kaydeden VSNU , bu ortamda iş bulamama kaygısı gü ; den ö ; ğrencilerin daha ç ; ok yü ; ksek ö ; ğrenime ağırlık vermeye başladıklarının gö ; zlemlendiğine dikkat ç ; ekti . Bu denli yü ; ksek talebin beraberinde bazı sorunlar getirebileceğine de vurgu yapan VSNU , ü ; niversitelerde buna bağlı olarak organizasyon ve finansal anlamda sıkıntılar yaşanabileceğini kaydetti . Yü ; ksek ilgiyi ' dramatik ' diye değerlendiren Ü ; niversiteler Birliği yaptığı aç ; ıklamada , ' Ekonomik krizden dolayı genç ; ler iş hayatına atılma yerine geleceklerini garanti altına alacak yü ; ksek eğitimi tercih ediyorlar . ' dedi .

Ortaya ç ; ıkması muhtemel sorunlara rağmen talep yoğunluğunun sevindirici olduğunu ve hiç ; bir ü ; niversitenin ' taleplere cevap veremeyiz ' dü ; şü ; ncesinde olmadığını ileri sü ; ren bir VSNU yetkilisi , ' Ü ; niversiteler hiç ; bir zaman kapılarını ö ; ğrencilerin yü ; zü ; ne kapatmaz . ' değerlendirmesinde bulundu . VSNU ' ya gö ; re finansal aç ; ıdan oluşması muhtemel sorunların muhatabı ise Eğitim ve Bilim Bakanlığı . Ç ; ü ; nkü ; ü ; niversiteler her yıl sahip oldukları ö ; ğrenci sayılarına gö ; re bakanlıktan para alıyor .

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Eğitim ve Bilim Bakanı Ronald Plasterk ise , genç ; lerin ü ; niversitelere gö ; sterdiği ilginin Hollanda iç ; in sevindirici bir gelişme olduğunu ve bunun aynı zamanda hü ; kü ; metin ö ; ncellikleri arasında da yer aldığını kaydetti . Ü ; niversitelerin esnek ama gü ; ç ; lü ; bir yapıya sahip olduğunu ve oluşan bu yoğun talebe cevap verebileceklerini de belirten Bakan Plasterk , ' Ü ; niversitelerin endişeleri , bu yü ; ksek talebin finansal sorunlar doğurabileceği yö ; nü ; nde . Oysa yü ; rü ; rlü ; kteki mevcut sisteme gö ; re ü ; niversite ve yü ; ksekokullar ne kadar ç ; ok ö ; ğrenci alırlarsa o kadar devletten ç ; ok para alırlar . ' değerlendirmesinde bulundu .

Daha ö ; nce yapılan aç ; ıklamalarda benzer yoğunluğun yü ; ksekokullarda da gö ; zlemlendiği belirtilmişti . Diğer yıllara kıyasla bu yıl yü ; ksekokullara kayıt iç ; in başvuranların oranında da yü ; zde on sekizlik bir artış olduğu belirtiliyor .

Ekonomik KrizGaranti BankasıHollandaYAZARLARTAMAMI

HEDONİZM ÇARKI

Süleyman Beledioğlu
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı