USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Sıcak Haber : Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EURO 2024 açıklaması!..

DİSK Başkanı Çelebi: Bu sorun sadece AK Parti'nin değil tüm kesimlerin sorunudur

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hükümet'in demokratik açılım çalışmalarına destek vermeyen CHP ve MHP'yi eleştirdi.

Güncel / 18 Ağustos 2009 Salı 12:08
DİSK Başkanı Çelebi: Bu sorun sadece AK Parti'nin değil tüm kesimlerin sorunudur

 

İç ; işleri Bakanı Beşir Atalay ' ın ziyaretinin ardından kameraların karşısına geç ; en DİSK Başkanı Ç ; elebi , Kü ; rt sorununun bir an ö ; nce ç ; ö ; zü ; lmesi gerektiğini belirtti . Bu sorunun sadece AK Parti ' nin değil tü ; m kesimlerin sorunu olduğunu sö ; yledi . Ç ; elebi , ' Bazı partileri anlamakta gü ; ç ; lü ; k ç ; ekiyorum . Soruna herkesin katkı sağlamasını bekliyoruz . Irkç ; ı , milliyetç ; i sö ; ylemlerin ve yü ; rü ; tü ; len siyasetin bedelini ağır şekilde ö ; dedik , yeni bedeller ö ; demek istemiyoruz ' diye konuştu . Aç ; ılım ç ; alışmasını yü ; rü ; ten Hü ; kü ; met ' e de uyarıda bulanan Ç ; elebi , ' Adımlar cesaretle atılmalı . ' Denedik ama başaramadık ' sö ; zü ; nü ; duymak istemiyoruz . Bu en kö ; tü ; sü ; olur , başarmak zorundayız , herkese gö ; rev dü ; şü ; yor ' dedi .


Bu arada , DİSK ' in Bakan Atalay ' a sunduğu demokratik aç ; ılımla ilgili dosyada ise , yeni bir Anayasa ' nın hazırlanması gerektiği belirtiliyor . DİSK ' in ç ; ö ; zü ; m ö ; nerisinde yer alan maddeler ise şö ; yle : ' Tü ; rkiye ' nin toprak bü ; tü ; nlü ; ğü ; iç ; erisinde kardeşç ; e ve eşit şekilde bir arada yaşama iradesi vazgeç ; ilmez ilkemizdir . Tü ; rkiye ' de her alanda ö ; zgü ; rlü ; kleri , insan haklarını ve demokrasiyi geliştirecek yeni bir Anayasa hazırlanmalı , Tü ; rkiye Cumhuriyeti yurttaşlığı ç ; ö ; zü ; m iç ; in temeldir . Bö ; lgede , başta sağlık ve belediyecilik olmak ü ; zere ç ; eşitli kamu hizmetleri verecek memurlar Kü ; rtç ; e bilenler arasından seç ; ilmeli . Af sü ; recinde toplumsal hassasiyetler dikkate alınmalı , tü ; m toplumsal kesimlerin gö ; rü ; şü ; ö ; nemsenmeli , ancak toplumu gerecek ve kutuplaştıracak tartışmalardan kaç ; ınılmalı . Aç ; ılım kararlılıkla yü ; rü ; tü ; lmeli , geri adım atılmamalı . Yerinden yö ; netim ve katılımcı demokrasi uygulamaları geliştirilmeli , kendi hayatına dair konularda katılımcı demokrasinin de bir gereğini olarak sö ; z sahibi olması sağlanmalıdır . Eğitim kurumlarında Kü ; rt dilinin kullanılması ve ö ; ğrenilmesinin ö ; nü ; ndeki tü ; m engeller kaldırılmalı . Ö ; rgü ; tlenme ve ifade ö ; zgü ; rlü ; ğü ; geliştirilmeli , bu alanlardaki dil yasağı kaldırılmalı . Koruculuk sistemi dağıtılmalı . Toprak reformu gerç ; ekleştirilmeli . Ekonomik kalkınma iç ; in bö ; lgeye kamu yatırımları artırılmalı . Seç ; im barajı kaldırılmalıdır . '

Toprak ReformuBeşir AtalayAnayasaAk PartiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı