USD (Alış - Satış) : 3,91 - 3,92 EURO (Alış - Satış) : 4,82 - 4,83

Babacan 'Türkiye’nin kalkınması için terörden kurtulmamız şart'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kendi iç meselelerini çözemeyen bir ülkede yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Ekonomi / 18 Ağustos 2009 Salı 13:50
Babacan 'Türkiye’nin kalkınması için terörden kurtulmamız şart'

 

Şanlıurfa Dedeman Otel ' de Devlet Bakanı Babacan başkanlığında dü ; zenlenen 16 . Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı ' na Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergü ; n , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Tarım ve Kö ; yişleri Bakanı Mehdi Eker , Ç ; alışma ve Sosyal Gü ; venlik Bakanı Ö ; mer Dinç ; er , Ç ; evre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu , Devlet Bakanları Zafer Ç ; ağlayan ve Cevdet Yılmaz ile ekonomi ve iş dü ; nyası temsilcileri katıldı . Toplantının aç ; ılışında konuşan Bakan Babacan , 7 yıllık iktidarları dö ; neminde Tü ; rkiye ' nin her alanda tarihi dü ; zeyde başarıların altına imza attığını ifade ederek , bu başarıların ü ; lkeyi ç ; ok farklı bir lige taşıdığını vurguladı . Tü ; rkiye ' nin yakaladığı gelişme ve sağladığı başarılarla uluslararası arenada konuşulur hale geldiğini dile getiren Babacan , ' Kü ; resel meselelerde olduğu kadar bö ; lgesel meselelerde de Tü ; rkiye ' nin artan rolü ; ağır basıyor . ' dedi .
Tü ; rkiye ' nin uluslararası meselelerin ç ; ö ; zü ; mü ; noktasında yaptığı samimi arabuluculuk sayesinde Melborn ' den Toronto ' ya , Sana ' dan Kahire ' ye ve Gazze ' den Tokyo ' ya kadar takdir aldığını ifade eden Babacan , ü ; lkenin ekonomide de bu gelişmelere paralel bir tutum sergilediğini aktardı . 7 yıl boyunca ü ; lkeyi ekonomik gö ; stergelerde şahit olmadığı noktalara taşıdıklarının altını ç ; izen Babacan , ' Bü ; yü ; mede , ihracatta , enflasyonda , ü ; retimde , istihdamda kısacası ekonominin her alanında Tü ; rkiye ' yi daha ö ; nce hiç ; test etmediği seviyelere beraberce gö ; tü ; rdü ; k . Kü ; ç ; ü ; k bir siyasi krizde bü ; tü ; n dengeleri altü ; st olan Tü ; rkiye ekonomisi bugü ; n kü ; resel ö ; lç ; ekte ve tarihi bü ; yü ; klü ; kte bir krizde bile direnç ; gö ; sterdi&rdquo ; dedi . Tü ; rkiye ' yi bu seviyeye kararlı ve tutarlı politikalarla kendilerinin getirdiğini sö ; yleyen Babacan &ldquo ; Sağladığımız demokratikleşme , gü ; ven ve istikrar ortamı ü ; lkeyi bu noktalara getirdi ' dedi
Babacan , demokratikleşme ve temel hak ve ö ; zgü ; rlü ; kler konusunda attıkları adımların ü ; lkenin ufkunu aç ; tığına da vurgu yaparak , bir ü ; lkede gü ; ven ve huzur ortamının sağlanamaması halinde ileriye gitmenin ve refahın yakalanmasının mü ; mkü ; n olmayacağına işaret etti . Kendi iç ; meselelerini ç ; ö ; zemeyen bir ü ; lkede yatırımdan , istihdamdan , ihracattan bahsedilemeyeceğine değinen Babacan , ' Ç ; atışmaların yaşandığı , gerilimlerin ü ; retildiği bir ü ; lkede istihdam olmaz . İnsanların arasına nifak tohumları sokuluyorsa , insanların arasına dü ; şmanlık ekilmek isteniyorsa , o ü ; lke ü ; retim de yapamaz ihracat da . Ne turist ç ; ekebilir ; ne uluslararası yatırım ç ; ekebilir . Annelerin gö ; zyaşı dö ; ktü ; ğü ; ve evlat acısı ç ; ektiği bir ü ; lkede topyekun bir refah artışı ve topyekun bir kalkınma da olamaz&rdquo ; dedi . Konuşmasında Başbakan ' ın sö ; zlerine de yer veren Babacan , &ldquo ; Sayın Başbakanımızın da ç ; ok iyi ifade ettiği gibi , şu soruyu artık yü ; ksek selle kendi kendimize sormamız gerekiyor . Tü ; rkiye son 25 yılını Doğu ve Gü ; neydoğu ' daki ç ; atışmalara heba etmeseydi , enerjisini , kaynaklarını terö ; r belası nedeniyle harcamasaydı , meselelerini ç ; ok daha erken ç ; ö ; zebilseydi ; toplumsal huzuru ve gü ; ven ortamını ç ; ok daha erken tesis edebilseydi , acaba bugü ; n nerelerde olurdu? ' dedi .


Babacan , Terö ; r belasını sona erdiğinde , Tü ; rkiye ' nin ve GAP ' ın kazanç ; lı ç ; ıkacağını ifade ederek ' Bizim bu değişimi hızlandırmamız ve kalıcı hale getirmemiz , terö ; r belasını sona erdirmemiz lazım . Sü ; reç ; sonunda Tü ; rkiye kazanç ; lı ç ; ıkacak ve ü ; lke aydınlık bir geleceğe taşınacaktır . ' dedi .

BaşbakanKahireMehmet Mehdi EkerMehdiTarımFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı