USD (Alış - Satış) : 6,23 - 6,24 EURO (Alış - Satış) : 7,32 - 7,34

Babacan 'Türkiye’nin kalkınması için terörden kurtulmamız şart'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kendi iç meselelerini çözemeyen bir ülkede yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan bahsedilemeyeceğini söyledi.

Ekonomi / 18 Ağustos 2009 Salı 13:50
Babacan 'Türkiye’nin kalkınması için terörden kurtulmamız şart'

 

Şanlıurfa Dedeman Otel ' de Devlet Bakanı Babacan başkanlığında dü ; zenlenen 16 . Ekonomik Koordinasyon Kurulu Toplantısı ' na Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergü ; n , Maliye Bakanı Mehmet Şimşek , Tarım ve Kö ; yişleri Bakanı Mehdi Eker , Ç ; alışma ve Sosyal Gü ; venlik Bakanı Ö ; mer Dinç ; er , Ç ; evre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu , Devlet Bakanları Zafer Ç ; ağlayan ve Cevdet Yılmaz ile ekonomi ve iş dü ; nyası temsilcileri katıldı . Toplantının aç ; ılışında konuşan Bakan Babacan , 7 yıllık iktidarları dö ; neminde Tü ; rkiye ' nin her alanda tarihi dü ; zeyde başarıların altına imza attığını ifade ederek , bu başarıların ü ; lkeyi ç ; ok farklı bir lige taşıdığını vurguladı . Tü ; rkiye ' nin yakaladığı gelişme ve sağladığı başarılarla uluslararası arenada konuşulur hale geldiğini dile getiren Babacan , ' Kü ; resel meselelerde olduğu kadar bö ; lgesel meselelerde de Tü ; rkiye ' nin artan rolü ; ağır basıyor . ' dedi .
Tü ; rkiye ' nin uluslararası meselelerin ç ; ö ; zü ; mü ; noktasında yaptığı samimi arabuluculuk sayesinde Melborn ' den Toronto ' ya , Sana ' dan Kahire ' ye ve Gazze ' den Tokyo ' ya kadar takdir aldığını ifade eden Babacan , ü ; lkenin ekonomide de bu gelişmelere paralel bir tutum sergilediğini aktardı . 7 yıl boyunca ü ; lkeyi ekonomik gö ; stergelerde şahit olmadığı noktalara taşıdıklarının altını ç ; izen Babacan , ' Bü ; yü ; mede , ihracatta , enflasyonda , ü ; retimde , istihdamda kısacası ekonominin her alanında Tü ; rkiye ' yi daha ö ; nce hiç ; test etmediği seviyelere beraberce gö ; tü ; rdü ; k . Kü ; ç ; ü ; k bir siyasi krizde bü ; tü ; n dengeleri altü ; st olan Tü ; rkiye ekonomisi bugü ; n kü ; resel ö ; lç ; ekte ve tarihi bü ; yü ; klü ; kte bir krizde bile direnç ; gö ; sterdi&rdquo ; dedi . Tü ; rkiye ' yi bu seviyeye kararlı ve tutarlı politikalarla kendilerinin getirdiğini sö ; yleyen Babacan &ldquo ; Sağladığımız demokratikleşme , gü ; ven ve istikrar ortamı ü ; lkeyi bu noktalara getirdi ' dedi
Babacan , demokratikleşme ve temel hak ve ö ; zgü ; rlü ; kler konusunda attıkları adımların ü ; lkenin ufkunu aç ; tığına da vurgu yaparak , bir ü ; lkede gü ; ven ve huzur ortamının sağlanamaması halinde ileriye gitmenin ve refahın yakalanmasının mü ; mkü ; n olmayacağına işaret etti . Kendi iç ; meselelerini ç ; ö ; zemeyen bir ü ; lkede yatırımdan , istihdamdan , ihracattan bahsedilemeyeceğine değinen Babacan , ' Ç ; atışmaların yaşandığı , gerilimlerin ü ; retildiği bir ü ; lkede istihdam olmaz . İnsanların arasına nifak tohumları sokuluyorsa , insanların arasına dü ; şmanlık ekilmek isteniyorsa , o ü ; lke ü ; retim de yapamaz ihracat da . Ne turist ç ; ekebilir ; ne uluslararası yatırım ç ; ekebilir . Annelerin gö ; zyaşı dö ; ktü ; ğü ; ve evlat acısı ç ; ektiği bir ü ; lkede topyekun bir refah artışı ve topyekun bir kalkınma da olamaz&rdquo ; dedi . Konuşmasında Başbakan ' ın sö ; zlerine de yer veren Babacan , &ldquo ; Sayın Başbakanımızın da ç ; ok iyi ifade ettiği gibi , şu soruyu artık yü ; ksek selle kendi kendimize sormamız gerekiyor . Tü ; rkiye son 25 yılını Doğu ve Gü ; neydoğu ' daki ç ; atışmalara heba etmeseydi , enerjisini , kaynaklarını terö ; r belası nedeniyle harcamasaydı , meselelerini ç ; ok daha erken ç ; ö ; zebilseydi ; toplumsal huzuru ve gü ; ven ortamını ç ; ok daha erken tesis edebilseydi , acaba bugü ; n nerelerde olurdu? ' dedi .


Babacan , Terö ; r belasını sona erdiğinde , Tü ; rkiye ' nin ve GAP ' ın kazanç ; lı ç ; ıkacağını ifade ederek ' Bizim bu değişimi hızlandırmamız ve kalıcı hale getirmemiz , terö ; r belasını sona erdirmemiz lazım . Sü ; reç ; sonunda Tü ; rkiye kazanç ; lı ç ; ıkacak ve ü ; lke aydınlık bir geleceğe taşınacaktır . ' dedi .

BaşbakanKahireMehmet Mehdi EkerMehdiTarımYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı