USD (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36 EURO (Alış - Satış) : 6,09 - 6,10

TUBİTAK’tan müthiş buluş

TÜBİTAK, kimyasal silahların etkisini tehlikesiz hale getiren yüksek temizleme gücüne sahip malzeme geliştirdi.

Güncel / 10 Ağustos 2009 Pazartesi 13:58
TUBİTAK’tan müthiş buluş

 

' T-1 ' adlı ç ; ok sayıda mikro kanaldan oluşan malzeme , gü ; ç ; lü ; emiş gü ; cü ; sayesinde sıvı kimyasalları cilt , silah , elbise , teç ; hizat , araç ; , arazi ya da binalardan hızla emerek iç ; yapısına hapsediyor ve yapısını bozduğu kimyasalların tehlikeli etkilerini yok ediyor . Malzeme , Tü ; rkiye ' de ç ; ok miktarda hammaddesi bulunan silikat esaslı seramik malzemelerden yapıldığı iç ; in ü ; retimde ve maliyette bü ; yü ; k avantajlar getiriyor .
TÜ ; BİTAK Marmara Araştırma Merkezi ( MAM ) Malzeme Enstitü ; sü ; Mü ; dü ; rü ; Doç ; . Dr . Tarık Baykara , AA muhabirine TÜ ; BİTAK ' ta yapımı tamamlanan ' kimyasal gazın emilerek temizlenmesi ' ( absorblayıcı dekontaminasyon ) ç ; alışmaları hakkında bilgi verdi .
Baykara , gü ; nü ; mü ; z silahlanma faaliyetlerindeki tespit edilen en ö ; nemli gelişmenin ' kitle imha silahları ' olarak tanımlanan ve geniş kitlelerin imhasını hedefleyen nü ; kleer , kimyasal ve biyolojik silahlar ile bunların uzun mesafelere taşınmasını sağlayan balistik fü ; zeler ü ; zerine yoğunlaştığını anlattı .
Uluslararası sö ; zleşmelerle yasaklanmış olmasına rağmen , ü ; lkelerin bu tü ; r silahları ü ; retme , depolama imkan ve kabiliyetlerini geliştirme ç ; abalarının sü ; rdü ; ğü ; nü ; dile getiren Baykara , bunun da diğer ü ; lkeler gibi Tü ; rkiye iç ; in potansiyel bir tehdit oluşturduğunu sö ; yledi .
' Kimyasal ' , ' biyolojik ' , ' reaktif ' ve ' nü ; kleer ' olarak da tanımlanan bu silahların , canlıları ö ; ldü ; rme , ağır yaralayarak saf dışı bırakma ve fonksiyonlarını bozma yoluyla etkisiz hale getirme amacıyla askeri ya da terö ; rist faaliyetlerde kullanılan toksik ajanlar olduğunu anlatan Baykara , bu silahların ç ; evreye son derece tehlikeli maddeler yayarak canlılara , malzeme , araç ; -gereç ; ve araziye , bina ya da tesislere bulaştığını , onları tehlikeli boyutta kirleterek hastalık ve ö ; lü ; me yol aç ; tığını ifade etti .
KİMYASAL SAVAŞ NEDİR?
Baykara , kimyasal silahların yapımının kolay ve ucuz olmasının yanında tesirlerinin ç ; ok ç ; eşitli olduğunu , nü ; kleer veya termonü ; kleer silahların tesir altına alabildiği bö ; lgeden ç ; ok daha geniş sahaları kaplayabildiğini belirterek bu ö ; zelliklerinin bu tü ; r silahların en ö ; nemli tercih nedenlerinden olduğunu belirtti .
Bu silahlardan etkilenme tehlikesi olanları ve etkilenenleri tehlikeden uzaklaştırmak iç ; in kirlenmenin temizlenmesi işlemine ' zehiri temizleme ' ( dekontaminasyon ) adı verildiğini aktaran Baykara , temizlemenin ' fiziki ajanı ortamdan uzaklaştırmak ' ve ' kimyasal ajanın yapısını bozup tehlikesiz hale getirmek ' olmak ü ; zere iki yö ; ntemle uygulandığını kaydetti .
Kimyasal savaşın ö ; ldü ; rü ; cü ; , yaralayıcı ve tahriş edici etkiler gö ; steren , sis ve yangın meydana getiren , bitki ve metallere etkili olan katı , sıvı , gaz veya aerosol halindeki maddeler ile yapılan bir savaş olduğunu anlatan Baykara , kimyasal savaşın genel rumuzunun da ( C ) ile gö ; sterildiğini dile getirdi .
Ö ; ZEL MALZEMELERDEN YÜ ; KSEK EMİCİ Ö ; ZELLİK
Doç ; . Dr . Tarık Baykara , TÜ ; BİTAK ' ta bir sü ; re ö ; nce tamamladıkları ç ; alışmalarla kimyasal silah saldırılarına karşı hazırlıklı olmak iç ; in kimyasalı emecek ( absorbe edecek ) , etkisini azaltacak ve bertaraf edecek etken maddeler geliştirdiklerini bildirdi .
TÜ ; BİTAK MAM Malzeme Enstitü ; sü ; ' nde yapımı tamamlanan ç ; alışmada , tü ; mü ; yerli hammaddelerden seç ; ilen gö ; zenekli yapıdaki silikat esaslı ç ; eşitli seramik hammaddelerinin emici ö ; zelliklerinden faydalanıldığını anlatan Baykara , bunlar yardımıyla ç ; eşitli kimyasal gazları emecek tozlar geliştirdiklerini belirtti .
' ' T-1 ' ' temizleme tozu olarak isimlendirilen malzeme ile kimyasal silaha karşı gerekli ö ; nlemlerin alınmış olacağını belirten Baykara , ' ' Ç ; alışmamızda ç ; eşitli sıvı kimyasal maddeleri temizleme amacıyla seramik esaslı T-1 temizleme tozunun kullanıma uygun şartlarda hazırlanmasını esas aldık . Bu temizleyici malzemelerin ç ; eşitli ebatlarda ü ; retilmesi de kullanım kolaylığı sağladı ' ' dedi .
YÜ ; KSEK KORUMA SAĞLANDI
Geliştirilen ü ; rü ; nü ; n herhangi bir saldırı esnasında zehirli endü ; striyel maddelerle kirlenmiş personelin , silah , elbise , teç ; hizat , araç ; , arazi ya da binanın temizlenmesini sağlayacağını anlatan Baykara , şunları sö ; yledi :
' ' Ü ; retilen temizleme tozunun yü ; ksek emiş gü ; cü ; ; taşıma , depolama , pü ; skü ; rtü ; lebilme ve paketlenebilmeye uygunluk , uzun sü ; reli depolama imkanı ; sağlığa zararlı olmama ve temizleme ö ; zelliğine sahip olduğu elde edilen başarılı sonuç ; lardan anlaşılmaktadır .
Kimyasal silahı absorbe edecek , etkisini azaltacak ve bertaraf edecek etken maddelerin stokta her zaman iç ; in bulunması gerekliliği , bu ü ; rü ; nle askeri ve sivil savunma birimlerinin kimyasal silaha karşı ö ; nlem alma gerekliliğinin sağlanmasında ö ; nemli bir adım atılmış olmaktadır . ' '
MALZEME NELERDEN OLUŞUYOR?
' T-1 ' temizleme tozunun geliştirilmesinde hammadde olarak Tü ; rkiye ' nin ç ; eşitli yö ; relerinde ç ; ok miktarda bulunan silikat esaslı malzemelerin kullanıldığını anlatan Baykara , ' ' Bu ç ; alışma ile ü ; lkemiz doğal kaynakları kullanılarak kimyasal silahlara karşı son derece etkin bir temizleme tozu geliştirildi ve prototip olarak ü ; retildi . Yapılan test ve deneyler son derece olumlu sonuç ; lar verdi ve kimyasal silaha maruz kalma durumunda olan ü ; lkemizin savunmasında ö ; nemli kazanımlar sağlandı ' ' diye konuştu .
Baykara , ' kit ' olarak hazırlanan ü ; rü ; nü ; n insan vü ; cudunun maruz kaldığı sıvı kimyasal silahlara karşı temizleme yaptığını ; ' plastik kutu ' şeklinde hazırlanan ü ; rü ; nü ; n ise geniş cilt temasında sıvı kimyasal gazı absorbe ettiğini ; ' basınç ; lı tü ; p ' ü ; rü ; nü ; n de mü ; himmat , araç ; veya arazi gibi geniş yü ; zeylere temas eden sıvı kimyasal gazı emdiğini ettiğini bildirdi .
Doç ; . Dr . Tarık Baykara , sö ; z konusu temizleme tozunun ü ; stü ; n emiş gü ; cü ; nü ; n aynı zamanda zehirli gazlara karşı da etkin olacağının kavramsal olarak gö ; rü ; ldü ; ğü ; nü ; de belirterek , ancak bu alandaki deneysel ç ; alışmaların ç ; eşitli zorluklar iç ; erdiğinden gerekli testlerin yapılması gerektiğini kaydetti .
Baykara , TÜ ; BİTAK MAM Malzeme Enstitü ; sü ; ' T-1 ' temizleme tozunu ü ; retmek isteyen sanayicilerle işbirliğine ve desteğe hazır olduklarını sö ; zlerine ekledi .

Biyolojik SilahlarHastalıkBalistikSaldırıYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı