USD (Alış - Satış) : 6,31 - 6,32 EURO (Alış - Satış) : 7,38 - 7,39

Avrupa' nın en büyüğü: Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa'nın en önemli kentlerinin kazanmak için yarıştığı Avrupa Ödülü'ne kavuşuyor. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Şeref Bayrağı ve Avrupa Şeref Plaketi'ne layık görülen Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da Büyük Avrupa Ödülüyle, Viyana ve Lahey'in ardından ödülü alan üçüncü belediye oldu.

Yaşam / 09 Ekim 2009 Cuma 09:49
Avrupa' nın en büyüğü: Ankara

ANKARA DÜNYA’ YA ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Ankara Büyükşehir belediyesi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi(AKPM) tarafından kentsel, sosyal ve uluslararası ilişkilerde örnek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen en büyük ödül olan Avrupa ödülüne layık görüldü. Ayrıca Ankara’nın gerek yapmış olduğu kentsel dönüşüm, yeşillendirme ve kültürel projenin yanı sıra yapmış olduğu birçok yenilikçi çalışma nedeniyle Parlamenterler konseyi tarafından Dünya’ya örnek teşkil ettiği belirtildi. Ankara’nın çağdaş bir kent olmasının yanı sıra göstermiş olduğu diplomasi zaferleri de Büyük Avrupa Ödülüyle tescillenmiş oldu. Ödülü Ankara Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Melih Gökçek, 10 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek törenle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Luis Marie de Puıg’den alacak.

BÜYÜK ÖDÜL 7 YILDA GELDİ

Dünya’nın birçok ülkesinden, kentinden, birçok farklı kurum ve kuruluşlarından da önemli ödüller alan Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın en büyük ödülü sayılan Avrupa Ödülü’nü, Avrupa'da her üç ödülü de alan Avusturya'nın Başkenti Viyana ve Hollanda'nın Başkent’i Lahey’in ardından alan tek belediye oldu. Diğer Avrupa kentleri Büyük Avrupa ödülüne 25 yılda ulaşırken Ankara Büyükşehir Belediyesi Ödüle 7 yıl gibi kısa bir sürede kavuşarak önemli bir başarıya imza attı. Bu konuda Açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, “Bu çok önemli bir olay. Yani bir kent Avrupa Şeref Bayrağı’nı, Avrupa Şeref Plaketi’ni ve Avrupa Büyük Ödülü’nü alıyor. Bu ödülü 7 yıl içerisinde alan bizden başka hiçbir kent yok. Üç ödülü birden alan belediye başkanı da benden başka yok. Avrupa’da gelişigüzel hatır için verilen bir ödül değil. Bir belediye için Avrupa’nın en önemli konusu. Bunu kazanmışız, bir belediye başkanı için daha başka nasıl mutluluk olur, bilmiyorum” dedi.

-AVRUPA’NIN EN BÜYÜKLERİYLE YARIŞTI

Parlamenterler komitesi tarafından yapılan oylamaya, Almanya, Fransa, Macaristan, İtalya, Polonya ve Türkiye'nin önerdiği kentler katıldı. İlk oylamada Fransa ve Almanya'nın önerdiği kentler 6'şar, Türkiye'nin önerdiği Ankara ise 7 oy aldı. Son oylamada komite üyelerinin tamamının desteğiyle, bu yılki ödülün Ankara'ya verilmesi kararlaştırıldı.

İLK BAŞVURU DA ÖDÜLÜ KAZANDI

Avrupa Diploması’nı alan bir kent 5 yıllık bir çalışma sonrasında Şeref Bayrağı alabilecekken, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilk başvurusunda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Çevre ve Tarım Komitesi tarafından doğrudan Avrupa Birliği Şeref Bayrağı ödülüne layık görüldü.
Konsey tarafından, 2001 yılında ilk aşama olan Avrupa Diploması almadan direkt olarak bir üst kategoride bulunan AB Şeref Bayrağı ödülüne layık görülen Büyükşehir Belediyesi, 26-29 Temmuz 2002 tarihleri arasında tüm ödül komitesi üyelerinin katılımıyla Ankara’da Avrupa Şeref Bayrağı Takdim Töreni’ni gerçekleştirdi. Bu törende Avrupa Şeref Plaketi ve Avrupa Ödülü’ne giden yoldaki en önemli aşamalardan kabul edilen Avrupa Şeref Bayrağı’nı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Komisyon Başkanı Francizsek Adamczyk’in elinden aldı.

-AVRUPA’DAN İKİNCİ ÖDÜL

Avrupa Şeref Bayrağı’nın ardından yine 5 yıllık bir süre gerekirken Ankara Büyükşehir Belediyesi, gösterdiği gelişmeler sonucunda 2 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde Avrupa Şeref Plaketi’ne layık görüldü. 2003 yılında Avrupa Şeref Plaketi’ni almaya hak kazanan ve bir ilke imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı bu ödül de Belediye’nin uluslararası başarılarının Avrupa Konseyi tarafından çok ayrıcalıklı bir yere konulduğunun göstergesi oldu.
Ödül, 13-16 Haziran 2003 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Kardeş Kentler Konferansı”nda Başkan Melih Gökçek’e, Komisyon Başkanı Johanna Schicker tarafından verildi.

-BÜYÜK ANKARA’YA BÜYÜK ÖDÜL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, örnek olan kentsel, çevresel, kültürel, sosyal ve uluslararası düzeyde yapmış olduğu çalışmalarla Avrupa Konseyi tarafından bu kez de Avrupa’nın en büyük ödülü olduğu ifade edilen Avrupa Ödülü’ne layık görüldü. Büyükşehir Belediyesi bu ödülü ayrıca, dünya barışına, kardeşliğine ve işbirliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği çok önemli konferanslar, seminerler, sempozyumlar ve kardeş şehir günleri organizasyonları gibi kriterler de göz önünde bulundurularak almaya hak kazandı.
Parlamenterler Komisyonu tarafından En az 5 yıllık bir performans değerlendirmesi sonrasında verilen Büyük Avrupa Ödülü’ne Ankara Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda şehircilik alanında yapmış olduğu büyük atılımlarla Avrupa Ödülü’nün en büyük adayı olmuştu.


Avrupa’nın verdiği ödüllerin en büyüğü, sonuncusu ve en önemli aşaması olarak kabul edilen ve Avrupa Konseyi tarafından
Verilen ‘Avrupa Ödülü’nü kazanan Büyükşehir Belediyesi, kazandığı ödülüne ise 10 Ekim tarihinde Ankara’da düzenlenecek törenle kavuşacak.

10 EKİMDE DÜNYA BAŞKENTİ ANKARA

10 Ekim Cumartesi günü Avrupa Konseyi Parlamenterleri ve Ankara’nın kardeş kentlerinden heyetlerin de katılacağı Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yapacağı özel bir oturumla Başkan Gökçek’e verilecek ödülü, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Sn. Luis Marie de Puıg takdim edecek.
Büyük Avrupa ödülü kupası ile birlikte verilen Şiltin üzerinde ödülü kazanan her belediyenin adı yer alıyor. Ödülün diğer parçaları ise bir bronz madalya, ödül beratı ve ödülü kazanan belediyedeki bir veya birden fazla gencin Avrupa’da yapacağı gezide harcanmak üzere verilen bir burstan oluşuyor.

-AVRUPA’NIN EN İYİLERİNİ SEÇEN AVRUPA KONSEYİ

Avrupa Konseyi 1949 yılından beri toplanan, Avrupa çapında başta hukuk ve insan haklarının korunması, eğitim, kültür alanlarında anlaşmalar kabul eden, hükümetler arası bir kuruluştur. Avrupa Konseyi'ne Belarus, Kazakistan, Kosova ve Vatikan hariç tüm Avrupa ülkeleri üye.
5 Mayıs 1949’da 10 ülke merkezi Fransa’nın Strazburg kenti olan Avrupa Konseyi’ni kuran antlaşmayı imzalamışlardı. Şu an Avrupa Konseyi'nde 47 üye ülke bulunuyor. Türkiye anlaşmayı 1949 yılında imzalamıştı. Konsey’in Genel Sekreterliği'ni 2004 yılında 5 yıllığına seçilen Terry Davis (İngiltere) yürütüyor.

AvrupaKosovaAlmanyaAvrupa BirliğiTarımYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı